Czosnek uprawiany jest od lat. Nie tylko jako wspaniała przyprawa o wyrazistym smaku i aromacie, ale także jako roślina lecznicza. Czosnek jako jedna z nielicznych roślin w niektórych preparatach uzyskała status leku roślinnego. Leku, a nie suplementu. Oznacza to, że posiada udowodnione właściwości lecznicze.
Jakie substancje lecznicze zawiera czosnek?
Przede wszystkim jest to allicyna. Stąd też bierze się łacińska nazwa czosnku Allium satvum L. (czosnek pospolity).
Co ciekawe, allicyna powstaje w czasie mechanicznego krojenia czy też miażdżenia czosnku. Siekanie czosnku uwalnia enzym allinazę, który przekształca nieaktywną allinę w allicynę. Im drobniej posiekasz czosnek tym więcej enzymu się wytworzy, a co za tym idzie, powstanie więcej dobroczynnej allicyny.
Jakie działanie lecznicze posiada czosnek?
-
działa wazoprotekcyjne – ochronnie na śródbłonek naczyń wieńcowych
-
obniża ciśnienie tętnicze
-
działa antyagregacyjnie – zapobiega tworzeniu się zakrzepów oraz zatorów
-
działa przeciwzapalnie
-
korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową – obniża poziom cholesterolu oraz lipidów
-
działa bakterio oraz grzybobójczo
Pomimo szeroko pojętego, dobroczynnego wpływu czosnku na organizm, istnieje kilka przeciwwskazań do jego przyjmowania.
Przeciwwskazania do przyjmowania czosnku, to:
Czy można przedawkować czosnek?
Przyjmuje się, iż bezpieczne jest spożywanie 1 ząbku dziennie (około 4g). Spożycie większej ilości może wywołać zaburzenia żołądkowo – jelitowe (gazy, wzdęcia, zgagę), a także obciążać wątrobę.
Czy istnieje lek z czosnkiem?
Zawsze najlepszą i najzdrowszą, a także najlepiej wchłanialną postacią są naturalne produkty, a tym przypadku świeże główki czosnku. Jego spożycie jest jednak ograniczone, ze względu na charakterystyczny zapach. Jeśli nie chcesz lub nie możesz przyjmować świeżego czosnku to świetną alternatywą będą preparaty zawierające wyciągi czosnkowe. Jeśli szukasz dobrego produktu, to postaw na lek, a nie suplement (Alliofil). Produkty z czosnkiem zalecane są szczególnie podczas infekcji dróg oddechowych.