Ostatnio bardzo modne stały się tatuaże. Co raz to więcej osób decyduje się na duże motywy zakrywające całe ręce lub łydki. Świeży tatuaż wymaga specjalnej pielęgnacji. Jeśli nie chcesz nabawić się infekcji skóry lub pojawienia się blizn, powinieneś wiedzieć jak profesjonalnie zadbać o skórę w miejscu tatuażu od momentu opuszczenia salonu.
1. Przemywanie tatuażu
Podstawą jest dbanie o higienę. Skórę należy przemywać i delikatnie osuszać. Możesz do tego celu użyć Octeniseptu o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym. Zwykle jednak do codziennego przemywania wystarcza ciepła, nie gorąca woda z szarym mydłem lub delikatne środki myjące przeznaczone do tego celu. Przykładem takiego produktu jest AVENE Cicalfate oczyszczający żel do mycia. Żel został przebadany ginekologicznie oraz okulistycznie. Może być stosowany także w pobliżu błon śluzowych. Produkt jest bezzapachowy i należy stosować go 1 – 2 razy dziennie. Niektórzy tatuażyści polecają także płyny do higieny intymnej.
Tatuaż myjemy kilka razy dziennie, aż do wygojenia skóry.
2. Po co folia na tatuaż?
Skóra po wprowadzeniu tuszu jest podrażniona i narażona na infekcje. Aby zabezpieczyć tatuaż przed wpływem czynników drażniących (bakterii, kurzu i brudu), prawdopodobnie jeszcze w salonie tatuażysta założy ci na tatuaż specjalną folię ochronną. Czasem będzie to tylko folia, a czasami dodatkowo opatrunek z gazy. Należy podkreślić, iż nie jest to folia spożywcza! Zawinięcie opatrunku zwykłą folią spożywczą grozi rozwojem infekcji bakteryjnej. W brew pozorom jest to niebezpieczny stan, który może doprowadzić do poważnych powikłań.
Folię nosi się zwykle przez kilka dni, dlatego tak ważne jest aby była to specjalna folia przepuszczająca powietrze. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie folii Hydrofilm. Hydrofilm dobrze przylega do skóry, chroni tatuaż, a jednocześnie pozwala skórze oddychać. Po każdej zmianie opatrunku skórę należy przemyć i delikatnie osuszyć, najlepiej jednorazowym ręcznikiem lub gazą włókninową.
Gdy po kilku dniach rana będzie sucha, niesącząca się, to można usunąć folię i przejść do kolejnego etapu pielęgnacji skóry.
3. Smarowanie świeżego tatuażu
Skóra wokół tatuażu prawdopodobnie będzie zaczerwieniona, napięta i ciepła. Aby uniknąć powstawania blizny, nawilżyć skórę i przyspieszyć gojenie, trzeba skórę smarować specjalnymi maściami. Częstym wyborem są maści z alantoiną oraz pantenolem, takie jak Bepanthen maść lub Alantan maść. Jest na rynku jeszcze jeden bardzo dobry produkt: AVENE Cicalfate+ nawilżająca emulsja regenerująca. Ten produkt jest specjalnie wskazany do pielęgnacji tatuażu. Posiada wiele zalet:
• Lekka konsystencja emulsji, nie brudzi tatuażu. Nie klei się i nie jest tłusta.
• Jednocześnie regeneruje i nawilża skórę.
• Goi skórę około 2,5 raza szybciej.
• Zawiera 91% składników pochodzenia naturalnego.
• Niweluje ból, rozgrzanie oraz dyskomfort ściągania skóry.
4. Czego unikać po wyjściu z salonu?
• Raczej odradzamy stosowanie folii spożywczej. Warto zakupić specjalną folię ochronną.
• Tatuażu nie wolno moczyć w kąpieli. Należy go jedynie przemywać i delikatnie osuszać, bez pocierania.
• Skóry z tatuażem nie można wystawiać na działanie słońca oraz lamp w solarium. Warto osłaniać tatuaż przewiewnymi ubraniami.
• Jeśli pojawią się strupki, to pod żadnym pozorem ich nie drap! Powinny same odpaść.
• Unikaj zabrudzenia tatuażu nawet do kilku tygodni od wykonania (kurz, brud, sierść zwierząt)
• Tatuażu nie można drapać.
• Unikaj dużego wysiłku fizycznego, gdyż pot nie sprzyja gojeniu się rany.
5. Wnikliwa obserwacja skóry
Przez kilka pierwszych tygodni (nawet do miesiąca) wnikliwie obserwuj skórę wokół oraz pod tatuażem. Jeśli zauważysz coś niepokojącego,natychmiast udaj się do lekarza! Jakie objawy alarmujące powinny cię zaniepokoić?
• Duży obrzęk na skórze.
• Nienaturalnie przedłużające się sączenie z rany – szczególnie przypominające ropę.
• Brzydki zapach skóry w okolicy tatuażu.
• Niegojąca się skóra – w przeciągu 4 dni skóra powinna już być sucha.
• Silne uczucie palenia skóry.
• Objawy ogólne: gorączka i dreszcze.
6. Uczulenie na tusz
Alergie na pigmenty zawarte w tuszu zdarzają się rzadko, ale nie można ich wykluczyć. Ponieważ pigmenty zawierają metale ciężkie oraz różne substancje chemiczne i generalnie w Polsce nie podlegają radnym kontrolnym przepisom bezpieczeństwa, nie zaleca się tatuaży osobom z alergiami na metale ciężkie. Ponadto zrobienie tatuażu powinny przemyśleć osoby cierpiące na różne choroby skóry, w tym AZS, alergie kontaktowe, łuszczycę, trądzik itd. W zasadzie każda skóra wrażliwa może źle zareagować na tatuaż. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, a bardzo chcesz mieć tatuaż, to warto poprosić tatuażystę o wykonanie testu płatkowego. Polega on na nałożeniu na skórę próbki tuszu. Skórę obserwuje się przez 24 godziny.
Nie można przewidzieć alergii na składniki tuszu. Każdy tusz może mieć inny skład.