Nie od dziś wiadomo, iż częste mycie rąk, zapobiega rozprzestrzenianiu się wielu drobnoustrojów, w tym, także koronawirusa SARS-CoV-2. Patogeny żyją i rozwijają się na wszystkich powierzchniach dotykowych. Przenoszone na skórze rąk, trafiają do naszego organizmu poprzez uścisk dłoni, dotykanie tych samych powierzchni, dotykanie twarzy czy też pocieranie oczu. Staranne mycie dłoni oraz powierzchni użytkowych zmniejsza szanse przeniesienia wirusa na inne osoby. Obecnie zaleca się, aby ręce myć starannie przez minimum 30 sekund przy pomocy wody i mydła, nie zapominając o wszystkich zagłębieniach w skórze. Jeśli nie mamy dostępu do wody z mydłem, dłonie należy zdezynfekować przy pomocy preparatu zawierającego minimum 60 % etanolu. Tutaj zaczyna się problem, który pojawił się wraz z nadmierną dezynfekcją rąk. Wiele osób nadużywa środków dezynfekujących bazujących na alkoholu. Problem ten, dotyczy, także dzieci, których delikatna skóra zostaje zniszczona wskutek nieodpowiedzialnego stosowania płynów dezynfekujących niezalecanych dla dzieci.
Coraz częściej borykamy się nie tylko z problemem suchej skóry rąk, ale także jej zniszczeniem, popękaniem, podrażnieniem, a nawet nadkażeniem bakteryjnym i grzybiczym. Naturalna bariera ochronna zostaje zniszczona. Jak odpowiedzialnie dezynfekować ręce? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem.
1. Ręce często myjemy wodą z mydłem przez minimum 30 sekund. Środki dezynfekujące stosujemy jeśli nie mamy możliwości umycia rąk (w pracy, w sklepie, w środkach komunikacji itp.). Jeśli w sklepie niczego nie dotykamy, nie ma potrzeby ponownej dezynfekcji rąk.
2. Wybierając środek dezynfekujący czytajmy skład. Płyny powinny zawierać dodatek gliceryny, która nawilża skórę.
3. Jeśli nie wiemy, czy dany płyn może być stosowany u dzieci, lepiej nie karzmy dzieciom wcierać go w dłonie. Efektem może być pieczenie, świąd i podrażnienie. Pamiętajmy, iż dzieci mają bardzo delikatną skórę. Na wyjścia z domu lepiej zaopatrzyć się we własny płyn dezynfekujący, który będzie dedykowany dla dzieci. Dotyczy to, także dzieci uczęszczających do żłobka, przedszkola czy szkoły.
4. Dobrze jeśli płyny dezynfekujące zawierają dodatek substancji naturalnych. Ekstrakt z aloesu, rozmarynu czy sosny będzie zwiększał skuteczność oraz zadziała przeciwzapalnie i kojąco.
5. Dobrym rozwiązaniem będą żele dezynfekujące bez spłukiwania. Ich konsystencja zwykle sprzyja nawilżeniu skóry (Żel antybakteryjny do rąk).
6. Dla osób, które chcą dodatkowo dezynfekować dłonie, także w domu, polecamy specjalne myjące żele. Żele te, zastępują mydło, a do tego wykazują działanie nawilżające (Ziaja higiena ciała i dłoni)
7. Częste stosowanie dobrej jakości kremów do rąk, znacznie poprawia kondycję skóry. Dobry krem powinien szybko się wchłaniać, dobrze nawilżać i dodatkowo tworzyć na skórze warstwę ochronną.
Zachowanie higieny oraz częste mycie dłoni, w znacznym stopniu ogranicza rozprzestrzenianie się wirusów. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek, tak aby nie zaszkodzić sobie w inny sposób.
Produkty, które mogą być stosowane u dzieci: Żel antybakteryjny do rąk, Septisilver spray, AquaTouch baby
Produkty na bazie alkoholu: Dettol, Stoprix
Płyn do dezynfekcji powierzchni: Hydrosept D
Przeczytaj także:
Niechciane skutki noszenia maseczek.
Długi ogon COVID-19 - wypadanie włosów