Dermokosmetyki - zwane także kosmoceutykami - łączą naturę z wysoko zaawansowaną technologią. Ich zadaniem jest nie tylko pielęgnacja, ale także leczenie skóry przede wszystkim wrażliwej i alergicznej, choć pośród dermokosmetyków znajdziemy również specyfiki nawilżające, przeciwzapalne, przeciwtrądzikowe, przeciwłupieżowe, pobudzające wytwarzanie kolagenu.
- Dlaczego kosmetyki apteczne?
Wykazują działanie nie tylko pielęgnacyjne, ale i lecznicze. Powstają pod czujnym okiem specjalistów – dermatologów, chemików, kosmetologów. Skuteczność dermokosmetyków jest rezultatem optymalnego doboru składników. Pielęgnują każdy rodzaj skóry w bardzo łagodny sposób. Nie są wyrobami uniwersalnymi. Należy je stosować do konkretnego schorzenia, problemu skóry. Dermokosmetyki na ogół są bezzapachowe, bezbarwne i nie zawierają składników mogących wywołać podrażnienie skóry czy uczulenie.
Dermokosmetyki różnią się składem od zwykłych kosmetyków. W swojej recepturze zawierają więcej składników bioaktywnych. Są produktami hipoalergicznymi, pozbawionymi barwników, często środków zapachowych.
Produkty te praktycznie nie zawierają konserwantów. Opierają się na wodzie termalnej, która bogata jest w żelazo, cynk, mangan, selen. Często zawierają witaminy z grupy B, E, C, lipidy i składniki pochodzenia roślinnego: aloes, zielona herbata, jeżówka, żeń-szeń, miłorząb japoński czy oczar wirgijski.
W składzie dermokosmetyków znajdziemy filtry UV, które ochronią skórę przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych.
- Jak wybrać odpowiedni produkt?
Na dobór odpowiedniego dermokosmetyku powinny mieć wpływ:
- Stan skóry (trądzik, łuszczyca, łupież, fotoalergia, atopowe zapalenie skóry (AZS), nadwrażliwość skóry)
- Rodzaj cery
- Dobre i sprawdzone marki (np. SVR, Dermedic, Basiclab, Cetaphil, Aderma)
Warto poradzić się dermatologa lub farmaceuty, który pomoże wybrać odpowiedni produkt.