FAKTY NA TEMAT KORONAWIRUSA – CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ
1. Koronawirus – wirus, który wywołał obecną epidemię to SARS – CoV – 2, czyli drugi koronawirus zespołu ciężkiej niewydolności oddechowej. Jedna osoba zakaża około 2 – 2,5 osób zdrowych. Okres inkubacji, czyli czas od momentu zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów wynosi około 2 – 14 dni. Większość przypadków przebiega bezobjawowo lub ma słabe objawy.
2. Dla kogo wirus jest niebezpieczny?
W zasadzie wirus może być niebezpieczny dla każdego. Obecnie, znane są przypadki zachorowań zarówno osób młodych jak i starszych. Zdecydowanie jednak, największą grupę osób szczególnie narażonych stanowią:
- osoby o obniżonej odporności (pacjenci onkologiczni lub przyjmujący leki z grupy glikokortykosteroidów)
- pacjenci z chorobami przewlekłymi, szczególnie dotyczącymi dróg oddechowych (astma, POCHP )
- osoby > 60 roku życia
3. Jak można się zarazić?
Wirus przenosi się drogą kropelkową, kiedy osoba chora kaszle lub kicha. Wirus może także przenosić się, kiedy dotykamy powierzchni skażonej, a następnie dotykamy ust lub oczu. Nie ma możliwości przenoszenia wirusa z kropelkami krwi. Wirus może przenosić się wraz z wydzielinami (kał i mocz), dlatego tak ważna jest higiena rąk. Ryzyko zarażenia zależy od czasu kontaktu z osobą chorą lub/i nosicielem, a także od odległości pomiędzy ludźmi. Najbardziej niebezpieczny jest tzw. bliski kontakt. Co oznacza bliski kontakt?
- Przebywanie w bliskiej odległości < 2m przez okres > 15 minut z osobą chorą (kontakt twarzą w twarz, przebywanie razem w zamkniętym pomieszczeniu, podanie ręki, mieszkanie we wspólnym gospodarstwie domowym)
- Kontakt z wydzielinami chorego (kał, mocz, ślina, plwocina)
4. Jakie są objawy zarażenia?
Wymienia się najważniejsze 3 objawy:
- kaszel
- duszność (ból i ucisk w klatce piersiowej, problem z nabraniem powietrza)
- gorączka (nie zawsze wysoka)
5. Jak się chronić?
- Przede wszystkim bardzo dbać o higienę – myć ręce wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym zawierającym minimum 60 % etanol przez minimum 20 sekund.
- Myć ręce po kaszlu, kichaniu oraz wytarciu nosa.
- Myć ręce przed jedzeniem, po powrocie z pracy oraz po każdym kontakcie z osobą potencjalnie chorą.
- Kichać i kaszleć w zagłębienie łokcia.
- Zdrowo się odżywiać oraz dbać o aktywność fizyczną. Organizm zdrowy i wypoczęty lepiej zniesie każdą infekcję.
- Zachować minimum 2m odstępu od innych osób lub najlepiej nie kontaktować się z innymi ludźmi. Badania potwierdzają, iż wyrzut powietrza osoby kichającej może unosić się nawet do 8 metrów.
- Często wietrzyć pomieszczenia w domu i pracy.
- Zostać w domu!! Kupienie ulubionego kremu lub herbaty w sklepie czy aptece naprawdę może poczekać.
- Jeśli musimy wyjść do sklepu lub przychodni, to zakładajmy rękawiczki oraz maseczkę. W zamkniętych pomieszczeniach, gdzie przebywają inni ludzie, noszenie maseczek będzie dodatkową ochroną.
- Pamiętajmy, iż rękawiczki są jednorazowe! Nie można zrobić zakupów dotykając wszystkiego, a następnie przynieść rękawiczki do domu w nadziei, że je wypierzemy lub zdezynfekujemy.
6. Co zrobić jeśli zauważymy u siebie objawy zarażenia?
Należy skontaktować się ze stacją sanitarno – epidemiologiczną właściwą dla miejsca zamieszkania lub udać się na oddział zakaźny.
NIE PRZYCHODZIMY DO PRZYCHODNI ORAZ NA SOR.
7. Dezynfekcja rąk
Pamiętajmy, że jeśli pozostajemy w domu, wystarczy dokładnie myć ręce wodą z mydłem. Środki dezynfekujące stosujemy gdy jesteśmy poza domem (sklepy, praca itp.).
Nie stosujemy czystego spirytusu bezpośrednio na skórę!! Doprowadzi to do wysuszenia oraz podrażnienia skóry. Należy dbać o nawilżenie dłoni.
Środków dezynfekujących nie stosujemy u dzieci!!! Tylko niektóre preparaty można stosować od 6 roku życia. Dzieci mają bardzo delikatną skórę i naprawdę bardzo łatwo można doprowadzić do wysuszenia i podrażnienia dłoni.
Na koniec…
Dbajmy o personel medyczny, w tym także o farmaceutów. Lekarze, pielęgniarki, farmaceuci – oni wszyscy pracują w tej chwili dla pacjentów narażając swoje zdrowie i życie. Należy stosować
się do ich zaleceń:
- nie przychodzić osobiście do przychodni (wiele porad, a także wystawienie recept można załatwić telefonicznie)
- jeśli musimy przyjść do przychodni lub apteki to zakładajmy rękawiczki i maseczki (dokładnie na nos i usta)
- przychodzić do apteki tylko w sprawach pilnych (kupienie kremów, herbat i suplementów może poczekać)
- nie przekraczajmy wyznaczonych linii (zachowujmy odstęp od personelu)