W aptekach znajduje się wiele suplementów oraz leków. Jaka jest między nimi właściwie różnica?
Czy można je traktować równoważnie? Czy kierując się jedynie ceną, można dokonać właściwego wyboru?
Suplementy diety, to nie leki. Nie mają, a właściwie nie muszą mieć udowodnionego działania leczniczego. Stanowią jedynie uzupełnienie diety w niezbędne dla zdrowia substancje. Suplementy nie mają też sprawdzonego składu. Producent jedynie deklaruje jego skład. Nikt nie może dać gwarancji co tak naprawdę zawiera tabletka. Jednak, kiedy chcemy tylko wspomóc nasz organizm lub zadziałać profilaktycznie suplementy diety mogą okazać się w zupełności wystarczające i za pewne będziemy się po nich dobrze czuć.
Problem pojawia się, kiedy zaczynamy chorować lub gdy odczuwamy wyraźne braki „czegoś”….witamin, minerałów lub innych substancji. W tym przypadku warto postawić na leki lub suplementy wysokiej jakości.
Jakie suplementy mają wysoką jakość? Takie, które mają sprawdzony i przebadany skład, oraz znane, dobre źródło pochodzenia składników. Farmaceuta w aptece najlepiej wskaże, które suplementy warto zażywać.
Wiele osób skarży się na pogorszenie pamięci i koncentracji. Są to osoby w każdym wieku. Zarówno dzieci
,młodzież jak i osoby starsze mogą mieć problemy z zapamiętywaniem i skupieniem uwagi. Dzieciom
i młodzieży należy w pierwszej kolejności zapewnić odpowiednią dawkę snu, odpoczynku i relaksu. Pamiętajmy, że one także potrzebują „pauzy”. W przypadku nawracających problemów z nauką należy zasięgnąć porady lekarza.
Jakie preparaty możemy znaleźć w aptekach?
1. Preparaty z miłorzębem japońskim. Poprawiają krążenie mózgowe. Wskazane nie tylko w przypadku problemów z koncentracją, ale także jeśli cierpimy z powodu zawrotów głowy. Warto wybierać preparaty
z jak największą dawką miłorzębu. Należy pamiętać, iż preparaty te rozrzedzają krew. Nie są więc wskazane dla osób zażywających leki przeciwzakrzepowe. (leki na receptę oraz bez recepty – w tym Acard i Polocard). W tym przypadku o wiele bezpieczniejsze będą preparaty z lecytyną.
Preparaty z miłorzębem to zazwyczaj leki.
Preparaty: Bilobil, Bilomag, Ginkofar, SOLGAR Miłorząb Japoński
2. Preparaty z lecytyną. Lecytyna pobudza układ nerwowy oraz bierze udział w odbudowie tkanek mózgu. Zwykle pozyskiwana jest z soi.
Preparaty: Vita Buerlecithin płyn, Lecytyna Forte,
3. Preparaty z magnezem oraz witaminami z grupy B
4. Preparaty z kwasami omega – szczególnie polecane dla dzieci i młodzieży
5. Preparaty zawierające związki choliny.
Substancja czynna preparatu powoduje wzrost stężenia acetylocholiny i fosfolipidów, a dzięki temu wspiera prawidłową pracę mózgu. Po zastosowaniu ulega hydrolizie do cytydyny i choliny, substancji łatwo przenikających przez barierę krew-mózg, które odgrywają ważną rolę w czasie syntezy i odbudowy błon neuronów.
Preparat: Citotrop
6. Preparaty zawierające L – teaninę.
L-teanina jest aminokwasem, który występuje niemal wyłącznie w zielonej herbacie. L-teanina z łatwością pokonuje barierę krew-mózg i zdaje się zwiększzać poziom neuroprzekaźnika hamującego kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), wpływając także na poziom serotoniny i dopaminy. L-teanina pobudza emitowanie fal mózgowych alfa, prowadząc do stanu głębokiego relaksu i jednocześnie czujności umysłowej podobnego do stanu osiąganego podczas medytacji. Sprzyja w ten sposób zrelaksowaniu i czujności umysłu bez stosowania środków uspokajających. Osoby w stresie mogą zminimalizować wiele szkodliwych skutków stresu za pomocą L-teaniny bez konieczności stosowania środków uspokajających.
Preparat: SOLGAR L- teanina