W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne stają się zabiegi kosmetyczne wykonywane na brwiach. Panie chętnie zapisują się na hennę lub makijaż permanentny. Henna pudrowa, to najbardziej naturalna metoda poprawienia wyglądu brwi. Niektóre osoby jednak mogą być na nią uczulone. Jak leczyć uczulenie? Co zrobić żeby uniknąć przykrych niespodzianek?
Jakie są rodzaje henny?
- klasyczna
- pudrowa
- żelowa
- proszkowa
W zasadzie w gabinetach kosmetycznych najczęściej spotkamy się z henną klasyczną lub pudrową.
Henna klasyczna lub żelowa, to popularna farbka, która jedynie barwi brwi na czarno. Natomiast henna pudrowa wypełnia także ubytki oraz wzmacnia i pielęgnuje brwi.
Nie polecamy wykonywania henny w domowym zaciszu. Po pierwsze, nakładanie henny wymaga odpowiedniego przeszkolenia, a po drugie zła jakość tanich produktów w drogeriach może przynieść więcej szkód niż pożytku. Jeśli chcesz być pewna, że zabieg spełni Twoje oczekiwania, to najlepiej udaj się do profesjonalnej kosmetyczki.
Czy każdy może stosować hennę?
Niestety, niezależnie od rodzaju henny, może zdarzyć się, że wystąpi u Ciebie reakcja alergiczna.
W skład „zwykłej” henny (klasycznej czy też żelowej) wchodzi substancja chemiczna o nazwie PPD, a także pochodne amoniaku. PPD dodaje się, aby uzyskać czarny kolor henny. Bez niego kolor włosków byłby zielony, rudawy lub lekko brązowy. Część osób ma uczulenie na PPD, dlatego przed każdym zabiegiem warto wykonać próbę. Jeśli wykonujesz hennę ciągle w tym samym gabinecie, to próbę wystarczy wykonać tylko przed pierwszą wizytą. Przed kolejnymi wizytami wystarczy zapytać, czy kosmetyczka nie zmieniła produktów. Jeśli wykonujesz hennę w różnych gabinetach, to proponujemy zawsze wykonać próbę. Dlaczego? Dlatego, że skutki uczulenia są bolesne i bardzo nieestetyczne, a leczenie trwa co najmniej kilka tygodni.
Czy henna pudrowa jest bezpieczniejsza od klasycznej?
Henna pudrowa staje się coraz bardziej popularna. Jest nazywana henną naturalną i utrzymuje się do kilku tygodni. Henna pudrowa faktycznie składa się z naturalnych składników, nie oznacza, to jednak, iż nie będzie uczulać. Jeśli hennę wykonujesz pierwszy raz umów się na próbę.
Kiedy wykonać próbę?
Próbę uczuleniową najlepiej wykonać co najmniej 48 godziny przed właściwym zabiegiem. Na niewielkim obszarze skóry kosmetyczka nałoży hennę. Jeśli w ciągu 48 godzin nic nie będzie się działo, to możesz umówić się na zabieg.
Jak objawia się uczulenie na hennę?
O ile delikatne zaczerwienienie skóry wokół brwi jest niegroźne i dosyć szybko powinno minąć, to innych objawów już nie można bagatelizować. Należą do nich: silne zaczerwienienie, obrzęk skóry, swędzenie i pieczenie oraz pojawienie się pęcherzyków ropnych. Jeśli zauważyłaś którykolwiek z tych objawów, to niezwłocznie udaj się do lekarza lub farmaceuty.
Uczulenie może przybrać także bardzo poważną postać. Ciężka reakcja alergiczna na hennę może objawiać się dusznościami, kaszlem, trudnościami w oddychaniu oraz obrzękiem twarzy. Wtedy koniecznie dzwoń po pomoc!
Jak leczyć uczulenie na hennę?
Podstawą będzie podanie doustnego leki przeciwuczuleniowego. Zewnętrznie skórę należy dezynfekować lub/i zastosować preparat antybakteryjny (jeśli wystąpiły ropnie). Do odkażania można użyć takich produktów jak Octenisept (preparat należy stosować przy użyciu gazika), Granusept (można go bezpiecznie psikać bezposrednio nawet na całe oko) lub Oktaseptal. Na rynku istnieje także Octenisept żel. Ta postać dłużej utrzymuje się na skórze owłosionej.
Po odkażeniu skórę można posmarować kremem z hydrokortyzonem (Maxicortan, Hydrocortisonum krem).
Leczenie uczulenia może trwać nawet kilka tygodni. Jeśli po kilku dniach od samoleczenia nie widzisz żadnej poprawy, to udaj się do lekarza. Prawdopodobnie będą potrzebne leki na receptę.
Należy jeszcze dodać, iż najbardziej uczulający składnik henny klasycznej PPD występuje w wielu kosmetykach oraz farbach do włosów. Jeśli jesteś uczulona na ten składnik, to bacznie czytaj wszystkie etykiety. W aptekach są dostępne naturalne farby do włosów.