Do kolonoskopii należy zacząć się przygotowywać już na kilka dni przed badaniem/zabiegiem. Przed badaniem oraz w dniu badania obowiązuje ścisła dieta, której należy bezwzględnie przestrzegać.
Na 7 dni przed badaniem
Należy odstawić wszelkie leki oraz suplementy zawierające żelazo.
Na 3 dni przed badaniem (niektórzy lekarze zalecają 5 dni)
Wyklucz z diety surowe warzywa i owoce zawierające duże i drobne pestki oraz wszelkie pokarmy zawierające nasiona oraz ziarna. Nie spożywaj także przetworów z tych owoców. Z diety należy wykluczyć także pokarmy wzdymające oraz ostre przyprawy.
Owoce zakazane (oraz przetwory z tych owoców):
- maliny
- truskawki
- gruszka
- winogrona
- kiwi
- porzeczki
- borówki
- jagody
- czereśnie
- śliwki
- daktyle
Warzywa zakazane:
- pomidory
- ogórki
- kapusta
- czosnek
- cebula
- por
- buraki
- brukselka
- papryka
W przeddzień badania/zabiegu
Zjedz lekkie śniadanie ubogie w błonnik. Na drugie śniadanie możesz zjeść kisiel, a następnie do czasu badania przyjmuj wyłącznie czyste płyny.
Czyste płyny to: woda niegazowana, kompoty bez owoców, kawa bez mleka i bez fusów, herbata, przecedzone soki owocowe bez miąższu, czyste zupy lub zupy przecedzone.
ZABRONIONE JEST SPOŻYWANIE NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH, MLEKA ORAZ CZERWONYCH LUB PURPUROWYCH NAPOJÓW
UWAGA!
Osoby regularnie zażywające leki przyjmują je zgodnie z zaleceniem lekarza, najlepiej 2 godziny przed lub po spożyciu preparatu przeczyszczającego. Osoby chorujące na cukrzycę konsultują schemat przygotowania z diabetologiem. Osoby przyjmujące lek na "rozrzedzenie krwi”, skonsultować z lekarzem prowadzącym decyzję o odstawieniu lub zamianie na inny lek.
Po badaniu nie można prowadzić pojazdów mechanicznych. Wskazane jest, aby na badanie udać się z osobą towarzyszącą.