Nadchodzi czas wakacji oraz urlopów, a wraz z nim, sporo rzeczy do zaplanowania, spakowania i zorganizowania. Oprócz ubrań i ulubionych gadżetów, przede wszystkim powinieneś odpowiednio skompletować podróżną apteczkę. Często w najmniej spodziewanym momencie trzeba sięgnąć po leki lub opatrunki. Okazuje się, iż wyposażenie apteczki nie jest wcale takie proste. W natłoku spraw, można zapomnieć o najważniejszych rzeczach. Inaczej powinna wyglądać apteczka, jeśli podróżujemy sami, inaczej jeśli zabieramy dzieci lub osoby starsze. Inną apteczkę zabierzesz na urlop w kraju, a inną do krajów tropikalnych. Jak dobrze wyposażyć apteczkę na wyjazd? Poniższy poradnik powinien ułatwić do zadanie.
1. Preparaty przeciwsłoneczne
Skórę trzeba ochronić od działania promieni słonecznych. Niebezpieczne dla zdrowia jest zarówno promieniowanie UVA jak i UVB. Więcej na temat preparatów przeciwsłonecznych znajdziesz tutaj.
Jakie filtry słoneczne wybrać? Im wyższy filtr, tym lepiej. Różnica w ochronie przeciwsłonecznej pomiędzy filtrami SPF 30, a SPF 50 jest bardzo mała. Jednak wybierając preparat z filtrem SPF 50, nie będziesz musiał go aplikować zbyt często. To nie prawda, że wysokie filtry blokują opalanie. Dzięki nim, skóra będzie opalona, ale nie spalona. Nie można zapominać o ochronie ust. Skóra w tych okolicach jest wyjątkowo cienka i podatna na wysuszenie. Warto zabrać pomadki z filtrem UV.
Masz skórę wrażliwą, atopową lub jesteś alergikiem? Wybierz preparaty z filtrami mineralnymi.
2. Preparaty po opalaniu lub/i oparzeniu skóry
Po słonecznych kąpielach warto zastosować chłodzące i nawilżające balsamy do ciała. Dzięki temu, skóra będzie ukojona i odpowiednio nawilżona. Pamiętaj, iż słońce przesusza skórę, a to może powodować uczucie ściągania, napięcia oraz złuszczania się naskórka. Jeśli skóra została spalona, to natychmiast należy ją schłodzić przy pomocy żelu lub balsamu. Można, także zastosować piankę z pantenolem lub przy głębszych oparzeniach specjalistyczne plastry gojące. Nigdy nie smaruj oparzonych miejsc olejem, ani też nie przebijaj pęcherzy.
Preparaty: Pianka Panthenol, Żel Termcool, Avene kremowy żel po opalaniu, AVENE woda termalna, Dermedic Sunbrella chłodzący balsam po opalaniu
3. Okulary przeciwsłoneczne dla dorosłych i dzieci
Stosując ochronę przeciwsłoneczną nie możesz zapomnieć o ochronie oczu. O ile dla Ciebie słońce jest przyjemne, dodaje Ci energii i wprawia Cię w dobry nastrój, o tyle Twoje oczy nie lubią nadmiaru słońca. Brak odpowiedniej ochrony, może skutkować chorobami zwyrodnieniowymi plamki, a także podrażnieniem spojówek. Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać? Okazuje się, że jakość okularów ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim przed zakupem okularów powinieneś się upewnić, czy mają one polaryzację. Co to jest polaryzacja? Zwykłe okulary nie blokują oślepiającego światła, często też zaburzają widzenie barw. Okulary z polaryzacją blokują odblaski, a widziany obraz posiada wyraźne, nasycone kolory. Oprócz polaryzacji, a może przede wszystkim okulary przeciwsłoneczne powinny mieć filtr UV. Niestety duża część tanich okularów nie posiada filtrów UV. Takie okulary będą tylko ozdobą. W żaden sposób nie zabezpieczą twoich oczu przed szkodliwym działaniem słońca. Zapytaj sprzedawcę lub sprawdź na stronie producenta czy okulary posiadają filtry słoneczne.
4. Krople do oczu oraz płyny do soczewek
W czasie podróży przydadzą się, także krople do oczu. Szczególnie jeśli podróżujesz jako kierowca, Twoje oczy będą wymagały nawilżenia oraz ukojenia. Warto wybierać krople bez konserwantów oraz takie, które mają długi termin po otwarciu. Jesteś alergikiem? Nie zapomnij o kroplach antyalergicznych.
Preparaty: Starazolin Alergia, Allergo – Comod, Hylo - Fresh, Hylo - Gel, Hyal Drop
5. Preparaty odstraszające owady oraz produkty łagodzące objawy ukąszenia
Niezależnie od tego gdzie podróżujesz, na pewno spotkasz owady. Szczególnie nieprzyjemne oraz niebezpieczne mogą być ukąszenia od komarów, kleszczy oraz os i pszczół. Pamiętaj, jeśli jesteś uczulony na jad owadów, przed wyjazdem poproś lekarza o receptę na adrenalinę. Zawsze noś ją przy sobie. Jeśli podróżujesz z dzieckiem, koniecznie upewnij się, że masz w apteczce niezbędne repelenty odstraszające owady. Skóra dzieci jest cienka i bardzo delikatna. Nawet pojedyncze ukąszenie może być bardzo nieprzyjemne.
Preparaty odstraszające: MUGGA, Foresta płyn, Sio Natural płyn od 1 dnia życia, MUSTICO Spray
Preparaty po ukąszeniu: Fenistil żel, Foxill żel, Maixicortan krem, Dapis żel. MUGGA
6. Plastry oraz opatrunki
W apteczce zawsze powinny się znaleźć plastry oraz opatrunki (kompresy, bandaże oraz gazy). W czasie podróży najlepiej sprawdzą się turystyczne zestawy plastrów oraz plastry wodoodporne. Suche powietrze oraz piesze wycieczki sprzyjają otarciom naskórka. Warto zabrać ze sobą, także zestaw plastrów na otarcia i odciski.
Cierpisz na nawracającą opryszczkę? Nie zapomnij o plastrach na opryszczkę. Dzięki nim osłonisz skórę przed działaniem słońca oraz przyspieszysz gojenie się nieprzyjemnych zmian.
Preparaty: Compeed oraz Hartman – plastry na opryszczkę, plastry na otarcia i odciski, plastry turystyczne
7. Środki do dezynfekcji ran oraz skóry rąk.
W dzisiejszych czasach, w apteczce, oprócz typowych płynów do dezynfekcji ran, warto mieć, także podręczny zestaw do dezynfekcji rąk. Wiadomo, iż w czasie wakacji, nie zawsze i nie wszędzie, będziesz mieć dostęp do wody, aby umyć ręce. Dla dzieci stosuj tylko preparaty dostosowane do ich wieku. Więcej na temat dezynfekcji rąk znajdziesz tutaj.
Preparaty: Dettol żel, Skarb Matki żel
8. Termometr
Termometr to w zasadzie niezastąpiony element każdej apteczki. W zależności od możliwości gabarytowych Twojej apteczki możesz wybrać termometry bezdotykowe lub elektroniczne pod pachę.
Produkty: Microlife termometr bezdotykowy, Alphamed termometr,
9. Preparaty na biegunkę oraz nawadniające elektrolity
Zmiana strefy czasowej, inne jedzenie oraz odmienna flora bakteryjna w danym kraju, może spowodować biegunkę. Biegunki podróżnych to najczęściej biegunki bakteryjne. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się węgiel aktywny, smecta lub nifuroksazyd. Pamiętaj, iż leki z loperamidem (Stoperan, Laremid) zmniejszają ruchy perystaltyczne jelit, a tym samym zatrzymują bakterie w środku. Preparatów tych nie powinno się stosować w przypadku infekcji przebiegających z gorączką lub w przypadku biegunki bakteryjnej.
Upał sprzyja odwodnieniu, a to z kolei osłabia organizm. Jeśli temperatura powietrza przekracza 25 stopni, warto uzupełnić elektrolity. Podstawą jest też, picie jak największej ilości czystej wody. Uwaga, picie słodkich soków nie sprzyja nawodnieniu organizmu. Więcej na temat elektrolitów przeczytasz tutaj.
Preparaty: Nifuroksazyd, Smecta, Elektrolity Protego, Litorsal
10. Leki na zaparcia
Często wskutek długiej podróży, stresu lub po prostu zmiany otoczenia, w czasie urlopu pojawiają się zaparcia. Należy wtedy zwiększyć ilość wypijanej wody oraz dostarczyć organizmowi jak największej ilości błonnika (surowe warzywa i owoce, otręby, płatki górskie, pestki itp.). Jeśli problem zaparć trwa nadal, można doraźnie zażyć leki ułatwiające wypróżnianie. Wybierając leki do apteczki, należy pamiętać, iż nie każdą postać leku, można przechowywać w wysokiej temperaturze. Zwykle do 25 stopni, a niektóre czopki mogą być przechowywane tylko w lodówce.
Preparaty: Dulcobis czopki, Xenna balnce, Lactulosum syrop, Xenna tabletki,
11. Leki na alergię
Jeśli jesteś alergikiem, to z pewnością w okresie wiosenno – letnim, nie rozstajesz się z lekami na alergię. Więcej na temat leczenia alergicznego nieżytu nosa znajdziesz tutaj. W apteczce wystarczy paczka tabletek antyalergicznych. Jeśli cierpisz na ANN, to warto zabrać, także spray do nosa.
Preparaty: Allertec Fexo, Lirra, Aleric deslo, Momester Nasal, Polcrom, Nasometin Control, Allegra
12. Woda termalna
Woda termalna posiada wiele drogocennych właściwości. Wykazuje działanie kojące, nawilżające, przeciwświądowe, przeciwzapalne oraz chłodzące. Dzięki temu w czasie urlopu możesz ją wykorzystać na wiele sposobów.
Zastosowanie wody termalnej:
- schłodzenie skóry w czasie upałów
- działanie kojące i przeciwświądowe po ukąszeniach owadów
- działanie chłodzące i przeciwzapalne po oparzeniach słonecznych
- działanie gojące przy odparzeniach
- utrwalenie makijażu
Preparaty: AVENE woda termalna
13. Środki higieniczne (podpaski, tampony, wkładki, chusteczki, chusteczki nawilżane, maseczki) oraz prezerwatywy.