Okres przekwitania jest naturalnym procesem związanym ze stopniowym wygasaniem funkcji jajników i obniżeniem poziomu żeńskich hormonów u kobiet. Przebieg menopauzy bywa inny u każdej kobiety. Najczęściej panie skarżą się na uderzenia gorąca. Jak sobie z nimi radzić?
Zmniejszona produkcja estrogenów w okresie menopauzy często objawia się zlewnymi potami, uderzeniami gorąca oraz ogólnym złym samopoczuciem.
Objawy:
• nagłe zwiększenie ciepłoty górnej części ciała (szyja, kark i głowa) trwające od kilku sekund do kilkudziesięciu minut
• zimne dreszcze po uderzeniach gorąca
• zaczerwienienie skóry
• nocne poty powodujące bezsenność
• uczucie przyspieszonego bicia serca
Z dokuczliwymi objawami menopauzy można sobie radzić w sposób farmakologiczny oraz niefarmakologiczny. Jeśli objawy dopiero co się pojawiły i nie są bardzo nasilone, warto spróbować najpierw metod niefarmakologicznych.
Metody niefarmakologiczne łagodzące uderzenia gorąca
Aby złagodzić objawy uderzenia gorąca:
• rzuć palenie i ogranicz spożywanie alkoholu
• utrzymuj niską temperaturę w pomieszczeniach oraz często wietrz mieszkanie
• unikaj gorących kąpieli, weź raczej chłodny prysznic
• przyłóż zimny kompres do karku lub opłucz twarz zimną wodą (kompres zimno-ciepło). Kompres ciepło-zimno
• noś przewiewne ubranie z naturalnych surowców
• wybieraj pościel z naturalnych materiałów
• spryskaj twarz kojącą wodą termalną (AVENE Woda termalna)
Jeśli powyższe metody nie przynoszą ulgi, to możesz dodatkowo stosować suplementy diety lub leki bez recepty łagodzące objawy menopauzy. Są to głównie preparaty ziołowe, zawierające tak zwane fitoestrogeny.
Fitoestrogeny to związki pochodzenia roślinnego wykazujące budowę podobną do endogennego estrogenu wytwarzanego przez jajniki. Tym samym wykazują takie same, choć dużo słabsze działanie. Uzupełnienie obniżonego estrogenu naturalnym estrogenem, może złagodzić objawy menopauzy, w tym także uderzenia gorąca. Warto też uzupełniać poziom fitoestrogenów poprzez dietę. Jakie produkty są bogate w fitoestrogeny? Głównie soja, ciecierzyca oraz soczewica.
Czy fitoestrogeny działają?
Badania kliniczne potwierdzają, iż fitoestrogeny są skuteczne w łagodzeniu objawów menopauzy, wykazują także wysoki profil bezpieczeństwa.
Od czego zależy skuteczność fitoestrogenów?
Wiele czynników wpływa na skuteczność fitoestrogenów. Do najważniejszych z nich zaliczamy:
• Źródło fitoestrogenów – badania dowodzą, iż preparaty zawierające wyciągi z pluskwicy groniastej działają o wiele szybciej niż wyciągi z soi. Produkty z pluskwicy groniastej zaczynają działać już po około 14 dniach, natomiast preparaty z soją po 1 – 2 miesiącach.
• Długość terapii – fitoestrogeny potrzebują czasu, aby zacząć działać. Zbyt szybkie zarzucenie terapii może skutkować brakiem pożądanego efektu. Produkty można bezpiecznie stosować przez długi czas.
• Wielkość dawki – produkty z fitoestrogenami różnią się dawkami substancji czynnych. W przypadku nieskuteczności danego preparatu należy rozważyć zmianę dawki lub zmianę produktu.
• Tryb życia – osoby aktywne zażywające fitoestrogeny lepiej znoszą objawy klimakterium.
Pluskwica groniasta, koniczyna czerwona, a może soja? Jaki preparat wybrać?
Wybór preparatu jest sprawą indywidualną. Ten sam preparat może zadziałać inaczej u każdej kobiety. Nie ma więc pewności, że preparat, który pomógł Twojej sąsiadce, pomoże, także i Tobie. Ważne jest, aby wybrany produkt stosować przez minimum 2-3 miesiące. Jeśli po tym czasie nie zauważysz żadnej różnicy, to preparat należy zmienić. Pamiętaj przy tym, że zmienić trzeba skład, a nie tylko producenta!
W przypadku nasilonych dolegliwości, warto od razu sięgnąć po lek, a nie suplement diety. Lekiem jest preparat Remifemin.
Jeśli zmiana preparatu nie przynosi poprawy, to należy udać się do ginekologa, wykonać potrzebne badania i zapytać o stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ).
Przepisy na dania z soją
Warto zainteresować się przepisami na dania z soją, która jest najbogatsza w fitoestrogeny. Soję można jeść na zimno w postaci past oraz sałatek, a także na ciepło w postaci zup, klopsików czy też kotletów. Nie rezygnuj jeśli smak soi nie przypadnie ci do gustu. Znajdź taki przepis, który będzie dla ciebie najlepszy.