Zwykle w okresie świątecznym, celebrując tradycje, na stołach pojawiają się liczne, pyszne i urozmaicone potrawy. Niektóre dania pojawiają się tylko raz w roku i koniecznie trzeba je spróbować. Jednak nie zawsze nasz żołądek jest zadowolony ze świętowania. Wiele osób skarży się w tym czasie na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Doskwierają wzdęcia, ból brzucha, zgaga i ociężałość. Dodatkowo część osób tyje po świętach. Skąd biorą się te dolegliwości i jak ich uniknąć?
Wszelkim dolegliwościom sprzyjają:
- zjadanie zbyt dużych porcji naraz
- miksowanie smaków (słodkie, słone i kwaśne w zbyt krótkim odstępie czasu)
- picie dużych ilości gazowanych napojów
- brak ruchu
- jedzenie wzdymających potraw (kapusta, groch, fasola), szczególnie jeśli nie jesteś przyzwyczajony do spożywania takich dań w ciągu roku
Co możesz zrobić, aby uniknąć niestrawności w święta?
-
jedz częściej, ale mniejsze porcje
-
rób dłuższe przerwy pomiędzy daniami, po wigilijnej kolacji nie sięgaj od razu po deser
-
zrezygnuj lub ogranicz spożycie gazowanych napojów
-
zapewnij sobie odpowiednią dawkę ruchu, wyjdź codziennie na dłuższy spacer
-
jeśli w ciągu roku nie jesz w ogóle potraw wzdymających, to ogranicz ich spożycie także w święta, raczej sięgnij po małą porcję
Czy w święta musisz przytyć?
Tycie w święta to odwieczny problem wielu osób, bo jak tutaj nie skosztować wszystkiego i nie przytyć? Największy problem mają osoby na diecie. Pokusa porzucenia diety jest duża. Tutaj obowiązuje zasada lepiej zapobiegać, niż leczyć. Oznacza to, że powinieneś tak się odżywiać, aby zdrowe jedzenie było codziennością, a nie dietą. Diety mają to do siebie, że trwają krótko i szybko wracamy do złych nawyków. Jeśli jednak już masz nadwagę i postanowiłeś przejść na dietę, to stosuj się w święta do poniższych zasad:
-
Zrezygnuj z picia gazowanych, słodzonych napojów. Postaw na wodę oraz soki owocowe rozcieńczane wodą. Do wody możesz dodać ulubione cytrusy lub liście mięty. Jeśli napoje gazowane ci nie szkodzą, to z powodzeniem możesz użyć wody gazowanej. Woda gazowana z sokiem pomarańczowym świetnie zastępuje popularne napoje.
-
W święta nie trzeba się męczyć i rezygnować ze słodkości. Rozsądne porcje ciasta nikomu nie zaszkodzą.
-
Pamiętaj o umiarze. Nie objadaj się, ale jedz mniejsze porcje wszystkiego na co masz ochotę. Drastyczne ograniczenie jedzenia w święta na pewno nie posłuży Tobie i Twoim najbliższym. Kawałek ciasta podziel na pół, a będziesz mógł skosztować więcej rodzajów.
-
Jasne pieczywo zastąp ciemnym. Jeśli nie lubisz razowego chleba, to koniecznie kontroluj ilość zjadanych kromek. Jasne pieczywo nie daje bowiem tak szybkiego uczucia sytości jak ciemne.
-
Tłustą śmietankę do kawy (płynną lub w proszku) zastąp niskoprocentowym mlekiem.
-
Ruch to podstawa. Codziennie wybierz się na godzinny spacer.
Na koniec pamiętaj, że święta trwają tylko 3 dni. Nie jest możliwe, aby w tym czasie przytyć. Osoby, które skarżą się na tycie w święta, zwykle celebrują ten czas od Wigilii, aż do Nowego Roku i jeszcze w karnawale. W tym momencie czas nadmiernego spożycia pokarmów wydłuża się znacząco, a to może już spowodować pojawienie się dodatkowych, niechcianych kilogramów.