Czym jest kac?
Kac, to nazwa zespołu objawów, które pojawiają się po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu. Zwykle pojawia się po 10 godzinach od zaprzestania picia i może trwać nawet do kilku dni. Najsilniejsze objawy kaca pojawiają się w momencie gdy poziom alkoholu w organizmie zbliża się do zera.
Objawy kaca, to:
- suchość w jamie ustnej
- osłabienie koncentracji oraz pamięci
- ból głowy
- nudności
- zawroty głowy
- drażliwość
- nadwrażliwość na światło oraz hałas
Kac jest nie tylko nieprzyjemny, a czasami wręcz bolesny, ale potrafi być także niebezpieczny. Ponieważ zaburza zdolność koordynacji oraz koncentracji, może prowadzić do wypadków komunikacyjnych, nieobecności w pracy lub niemożności opiekowania się innymi.
Dlaczego po wypiciu alkoholu pojawia się kac?
- Alkohol odwadnia organizm, a to z kolei przyczynia się do powstania bólu głowy, suchości w jamie ustnej oraz ogólnego zmęczenia.
- Alkohol podrażnia błonę śluzową żołądka i zwiększa wydzielanie kwasów. Objawia się to bólem brzucha oraz nudnościami.
- Osoby odurzone alkoholem szybciej zasypiają, ale ich sen jest przerywany i szybko się wybudzają, dlatego następnego dnia dominuje zmęczenie i osłabienie.
- Alkohol nasila w organizmie stan zapalny oraz wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego. Pewne badania sugerują, iż stosowanie leków przeciwzapalnych takich jak ibuprofen może łagodzić kaca.
- Alkohol jest metabolizowany głównie w wątrobie do aldehydu octowego, toksycznego związku, który przyczynia się do zapalenia trzustki, wątroby, nerek oraz przewodu pokarmowego.
- Wchłanianie alkoholu przebiega szybciej niż jego metabolizm. Wraz z dostarczaniem co raz to większej ilości alkoholu dochodzi do jego kumulacji w organizmie.
Mity na temat kaca
- Wypicie niewielkiej ilości alkoholu rano, po wypiciu większej ilości dnia poprzedniego złagodzi kaca. Metoda „klin klinem”. MIT
Wypicie niewielkiej ilości alkoholu może krótkotrwale złagodzić objawy, jednak ostatecznie wydłuży to czas oczyszczania się organizmu z toksyn.
- Kolejność picia drinków: „zawsze piwo przed wódką”. MIT
Każda dodatkowa porcja alkoholu zwiększy jedynie objawy i wydłuży kaca.
- Wypicie kawy lub innego ciepłego napoju zmniejszy kaca. MIT
Tylko ograniczenie ilości wypijanego alkoholu może zmniejszyć i skrócić kaca.
- Ciemniejsze alkohole, jak burbon powodują mniejszego kaca. MIT
Wręcz odwrotnie. Ciemniejsze alkohole zawierają więcej kongenerów, które pogarszają przebieg kaca.
- Wszyscy w równym stopniu tolerują alkohol. MIT
Metabolizm alkoholu w organizmie jest uzależniony od enzymów i uwarunkowany genetycznie. Nie wszyscy w takim samym stopniu oraz równym tempie metabolizują alkohol. Jest to kwestia genetyki na którą nie mamy wpływu.
Czy płeć oraz pokarm wpływają na wchłanianie alkoholu?
Płeć
Przy tej samej ilości wypijanego alkoholu, u kobiet poziom alkoholu we krwi będzie wyższy niż u mężczyzn. Kobiety są też bardziej narażone na szkodliwe skutki picia alkoholu. Wynika to z mniejszej zawartości wody w organizmie kobiet oraz mniejszej aktywności enzymu metabolizującego alkohol.
Pokarm
Pokarm bogaty w tłuszcze oraz węglowodany wydłuża wchłanianie alkoholu. Picie alkoholu na pusty żołądek znacznie przyspiesza jego wchłanianie.
Czy suplementy oraz elektrolity mogą złagodzić kaca?
Niestety pomimo szerokiej oferty producentów, skuteczność większości suplementów diety w łagodzeniu kaca jest dyskusyjna. Składniki tych produktów nie posiadają udowodnionego działania, a niektóre mogą wręcz pogarszać przebieg kaca.
Jakie produkty najbardziej odradzamy?
Popularne leki zawierające kwas acetylosalicylowy (Alka-seltzer, Alka-prim). W ulotce nie ma wzmianki o łagodzeniu kaca. Są to typowe leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe (typowa aspiryna). Połączenie tych leków z alkoholem może podrażnić błonę śluzową żołądka i doprowadzić do krwawień. Kiedy można je zażywać? W zasadzie tylko jeśli poziom alkoholu w organizmie wynosi już zero, a nadal dokucza nam ból głowy.
Jakie produkty najbardziej polecamy?
Wypijanie jak największej ilości płynów/elektrolitów. Można do zwykłej wody dodać odrobinę cukru i soli lub kupić gotowe preparaty w aptece (Riposton, Elektrolity). Nawodnienie to podstawa.