Czym jest doustne żywienie medyczne?
Żywienie medyczne jest metodą wspomagania leczenia stosowaną w wielu chorobach, wspiera leczenie. Celem żywienia medycznego jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, jeśli chory ma problemy z przyjmowaniem normalnych posiłków. Optymalnie wcześnie wprowadzone żywienie medyczne nie tylko znacząco poprawia samopoczucie pacjenta, ale także wspomaga leczenie i dodaje sił w walce z chorobą. Żywienie medyczne to preparaty odżywcze zawierające niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach: białko, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy i minerały. Stosowane są jako wspomaganie tradycyjnej diety. Gdy nie udaje się zaspokoić zwiększonego zapotrzebowania organizmu w tradycyjny sposób, mogą one również całkowicie zastąpić normalne posiłki. Należy pamiętać, że podczas choroby wymagania żywieniowe naszego organizmu ulegają zmianie. Potrzebujemy na przykład więcej białka do odbudowy tkanek, czy energii do walki z zakażeniem.
Kiedy stosuje się preparaty odżywcze?
Operacja, choroba, uraz zwiększają zapotrzebowanie energetyczne, a jednocześnie często pojawia się utrata apetytu. Następstwem jest zbyt niskie w stosunku do potrzeb spożycie pokarmu. W rezultacie chory słabnie i gorzej reaguje na leczenie, przedłuża się czas hospitalizacji i rekonwalescencji. W takim wypadku preparaty odżywcze są dobrym sposobem na zwiększenie wartości odżywczej całodziennego wyżywienia chorego. Płynna forma preparatu ułatwia spożycie – pacjent nie musi gryźć i przeżuwać, a skondensowany skład zapewnia dużą ilość energii i składników odżywczych w małej objętości. Produkty te przeznaczone są do postępowania dietetycznego w stanach ze zwiększonym zapotrzebowaniem na białko: w niedożywieniu lub ryzyku jego wystąpienia związanym z chorobą (m.in. nowotworową, neurodegeneracyjną, anoreksją, rozległymi oparzeniami); w rekonwalescencji; w chorobach utrudniających gryzienie i połykanie; w problemach z samodzielnym przygotowaniem i spożywaniem posiłków; chorobach krótkotrwałych, o ciężkim przebiegu (np. grypa, przeziębienie przebiegające z wysoką gorączką); stanach po udarach i urazach; okresach przed- i pooperacyjnych; chorobach zapalnych jelit; zespole jelita drażliwego; resekcji częściowej jelit lub żołądka; diecie eliminacyjnej w celiakii i nietolerancji laktozy.
Jaki preparat wybrać i jak go stosować?
W ofercie naszej apteki, spośród preparatów doustnych, dostarczających odpowiednią ilość energii i składników odżywczych, dostępne są m.in.: miody pszczele, napoje białkowe, koktajle czy też preparaty odżywcze. Oferujemy produkty serii Nutridrink, Fresubin, Recomed, Olimp Nutramil. Spożycie powinno być dostosowane do ilości spożywanych posiłków, zapotrzebowania i stanu chorego. Preparaty odżywcze powinno się stosować zgodnie z zaleceniami lekarza: czyli do momentu powrotu do spożywania pokarmów w wystarczających ilościach. Dzięki dużej różnorodności preparatów pożywienie pacjenta jest nie tylko urozmaicone, ale ma również wysoką wartość odżywczą.