Wśród produktów prozdrowotnych, cieszy się ostatnio dużą popularnością. Jest to produkt naturalny, łatwo dostępny o dosyć szerokim zakresie działania. Mowa o „młodym jęczmieniu”, nazywanym, także zielonym jęczmieniem. Czym właściwie jest „młody jęczmień”?
Młody jęczmień, to w zasadzie bardzo młode i świeże sadzonki jęczmienia (tylko do 200 godzin od wykiełkowania).
Jęczmień zwyczajny, to zboże ozime, bardzo łatwe w uprawie. Jest odporny na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych i posiada wiele wartości odżywczych.
Surowiec ten, zarówno pod względem działania jak i składu, jest bardzo obiecującym materiałem, cieszącym się coraz to większym zainteresowaniem wśród naukowców. Wciąż trwają badania nad jego właściwościami.
Najwięcej drogocennych składników znajduję się w sokach, następnie w proszku i na końcu w tabletkach oraz kapsułkach. Tabletki oraz kapsułki są najbardziej popularne.
Błonnik pokarmowy
Na chwilę obecną wiadomo, iż młody jęczmień jest bogaty w nierozpuszczalny błonnik pokarmowy. Oznacza to, iż doskonale reguluje pracę przewodu pokarmowego, zmniejszając tendencję do zaparć oraz hamuje apetyt. Ponadto, wpływa korzystnie na błonę śluzową żołądka. Pełni, także funkcję osłaniającą, co może mieć zastosowanie w przypadku wrzodów żołądka. Wiele produktów,oprócz zielonego jęczmienia, zawiera również dodatek chromu, spiruliny oraz wyciąg z zielonej herbaty. Składniki te działają oczyszczająco na organizm oraz mogą przyczyniać się do regulacji poziomu cukru we krwi.
Działanie przeciwzapalne
Ze względu na właściwości przeciwzapalne, młody jęczmień może mieć zastosowanie w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów oraz gojenia ran i oparzeń.
Działanie przeciwdepresyjne
Badania na zwierzętach z zastosowaniem wodnego ekstraktu z młodego jęczmienia, wykazały korzystny wpływ na aktywność ruchową. Badacze wskazują na możliwe wykorzystanie surowca w kontekście leczenia depresji oraz przewlekłego stresu.
Działanie hipolipidemiczne oraz hipoglikemiczne
Ponieważ młody jęczmień jest źródłem błonnika, nie dziwi fakt, iż przyczynia się on, także do obniżenia poziomu cukru oraz cholesterolu we krwi. Powszechnie wiadomo, iż dieta bogata w błonnik znacząco zmniejsza zachorowalność na miażdżycę, cukrzycę oraz oraz choroby układu krążenia.
Pozostałe składniki odżywcze
Młody jęczmień jest, także źródłem wielu witamin (A, witamin z grupy B, C, E oraz K), minerałów oraz kwasów tłuszczowych.
Wpływ na skórę
Zielony jęczmień znalazł, także zastosowanie w pielęgnacji ciała, szczególnie skóry twarzy. Ze względu na zawartość beta- karotenu, selenu i chlorofilu, kremy z młodym jęczmieniem są szczególnie polecane dla osób borykających się ze skórą trądzikową, zmęczoną i pozbawioną blasku.
Witaminowy zastrzyk energii
Ponieważ, soki z młodego jęczmienia zawierają najwięcej składników odżywczych, warto wprowadzić je do codziennej diety. Soki można pić w postaci skoncentrowanej (według zalecanych ilości), dodać do wody lub wymieszać z domowym koktajlem (najlepiej z zielonych warzyw lub owoców).
Źródło:
Praca poglądowa.Prozdrowotne właściwości młodego jęczmienia. Katarzyna Kawka,Marta Kinga Lemieszek.Zakład Biologii medycznej Instytutu Medycyny Wsi im. W. Choźdzki w Lublinie.