Noszenie maseczek stało się nieodzownym elementem naszej garderoby. Maseczki trzeba zakładać za każdym razem gdy tylko opuścimy nasz dom. Osoby pracujące, muszą nosić maseczki przez wiele godzin dziennie. Czy jednak wiemy jak prawidłowo nosić maseczki? Jakimi zasadami kierować się, aby noszenie maseczki nie przyniosło więcej szkody, niż pożytku? Jak na maseczki reaguje nasza skóra?
Jeśli na skórze wokół ust lub na nosie zaczęły się pojawiać mechaniczne uszkodzenia lub nagle w tych okolicach pojawił się trądzik lub co gorsza zmiany ropne, należy bardziej zadbać o higienę i pielęgnację skóry pod maseczką. Odpowiedni rytuał pielęgnacyjny uchroni nas, także przed pojawieniem się ewentualnych zmian.
Skóra pod maseczką staje się wilgotna i ciepła, a to stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii. Bakterie namnażają się i przyczyniają do rozwoju stanu zapalnego, objawiającego się zaczerwienieniem, podrażnieniem i wykwitem zmian trądzikowych. Do tego dochodzi jeszcze pot, brud i kurz dnia codziennego, który jest niewidoczny gołym okiem, ale odciska znaczne piętno na naszej skórze. W wyniku nieprawidłowego noszenia maseczki i złej pielęgnacji skóry, gruczoły łojowe łatwo ulegają zatkaniu, a osłabiony i zmiękczony wskutek wilgoci naskórek, staje się podatny na nadkażenia grzybicze i bakteryjne.
Najczęstsze objawy nieprawidłowego noszenia maseczki oraz niedostatecznej pielęgnacji skóry twarzy, to:
- trądzik oraz zmiany ropne
- mechaniczne uszkodzenia, zaczerwienienia i otarcia
- zmiany o charakterze pokrzywki
- świąd i łuszczenie się skóry
Podstawowe zasady jakimi należy się kierować, aby uniknąć uszkodzenia skóry pod maseczką:
- Częsta zmiana maseczki (maseczki chirurgiczne można nosić tylko do 40 minut, maseczki typu FFP2 lub FFP3 tylko do 8 godzin)
- Maseczki bawełniane należy wyparzyć lub wyprać po każdym powrocie do domu
- Nie dotykamy skóry oraz maseczki po jej nałożeniu – stwarza to ryzyko przenoszenia bakterii z dłoni na twarz
- Należy codziennie dbać o higienę skóry twarzy, nie wystarczy zwyczajne umycie twarzy wodą i nałożenie kremu
Jak codziennie dbać o skórę twarzy?
- Należy stosować bardzo lekki, nieobciążający makijaż. Makijaż, należy zmyć jak najszybciej po powrocie do domu, przy pomocy odpowiedniego kosmetyku (płynu lub emulsji micelarnej). Jeśli tylko możesz, zrezygnuj z makijażu. Makijaż w połączeniu z maseczką tworzy warstwę okluzyjną, nieprzepuszczającą powietrza i sprzyjającą rozwojowi bakterii.
- Po zmyciu makijażu, skórę dokładnie myjemy żelem lub pianką do mycia twarzy, tak aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Pamiętajmy, iż samo zmycie makijażu przy pomocy wacika nie jest wystarczające. Głębsze warstwy skóry pozostają nadal zanieczyszczone.
- Następnie, twarz spryskujemy wodą termalną lub mgiełką wodną. Zabieg ten ma na celu odpowiednie nawilżenie skóry, przygotowanie jej do dalszych zabiegów oraz zabezpieczenie skóry przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Woda termalna ponadto, wykazuje działanie przeciwzapalne, kojące i regenerujące uszkodzony naskórek.
- W dalszym etapie nakładamy odpowiedni krem. Jeśli skóra nie jest wymagająca, to wystarczy zwykły krem nawilżający. Osoby zmagające się z wypryskami powinny zastosować krem dedykowany dla skóry trądzikowej.
- Nie bez znaczenia są także peelingi. Peeling doskonale oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, otwiera zatkane pory i pobudza naskórek do odnowy. Peelingi mogą być mechaniczne, enzymatyczne lub kwasowe. Osoby zmagające się ze skórą atopową, trądzikiem różowatym lub trądzikiem pospolitym, powinny unikać stosowania peelingów mechanicznych. Peelingi stosujemy maksymalnie dwa razy w tygodniu.
Na pozór może się wydawać, iż taka pielęgnacja twarzy zajmuje dużo czasu i jest zbędna. W rzeczywistości jednak zajmuje kilka chwil, a korzyści z jej stosowania są ogromne. W zasadzie, już po 2 tygodniach, można zauważyć pozytywne efekty na skórze. Skóra staje się nawilżona, odżywiona i wygląda zdrowo. W przypadku problemów skórnych obowiązuje zasada „ lepiej zapobiegać niż leczyć”.