Okres świąteczny to czas, kiedy nasz żołądek przechodzi nieraz prawdziwą rewolucję. Mnogość smaków, zapachów oraz większa, niż na co dzień ilość jedzenia, może u wielu z nas skutkować licznymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Do tego dochodzi jeszcze zmniejszona ilość ruchu co dodatkowo wpływa niekorzystnie na pracę żołądka oraz jelit.
Wśród najczęstszych dolegliwości występują:
- zgaga
- refluks
- bóle brzucha
- wzdęcia
- skurcze w obrębie jamy brzusznej
- odbijanie
- uczucie pełności i ciężkości
Jak spędzić święta, aby uniknąć dolegliwości żołądkowych?
1. Należy jeść mniejsze porcje, a między posiłkami robić przerwę. Warto w tym czasie odejść od stołu i pospacerować.
2. Jeśli masz dodatkowo problem z nadwagą, proponujemy tym razem przygotować świąteczne dania w nowej, bardziej dietetycznej odsłonie. Zrezygnuj z tłustych mięs, kiełbas, boczku, pasztetów czy masła. Jajka niekoniecznie muszą być podane z majonezem. Można go zastąpić jogurtem z chrzanem i przyprawami. Będzie równie smacznie, ale zdrowo.
3. Staraj się nie miksować różnych smaków w krótkim odstępie czasu. Między świątecznym obiadem, a kawą z ciastem, lepiej zrobić minimum dwugodzinną przerwę.
4. Napoje gazowane, które mogą być przyczyną wzdęć, lepiej zastąp sokami owocowymi lub wodą niegazowaną podaną z cytrusami lub/i miętą.
Co zrobić, jeśli pomimo, tego dopadnie Cię świąteczna niestrawność?
W tym momencie, możesz pomóc sobie przy pomocy różnych suplementów lub leków.
1. Na gazy i wzdęcia – preparaty zawierające substancje rozbijające pęcherzyki powietrza. Leki te, nie wchłaniają się do krążenia ogólnego i mogą być stosowane nawet u kobiet w ciąży.
Preparaty: Espumisan, Ulgix wzdęcia, Esputicon,
2. Na zgagę i refluks – preparaty alkalizujące, czyli zwiększające pH soku żołądkowego. Jeśli zgaga dokucza Ci tylko okresowo lepiej wybierać pastylki do ssania lub mleczka do picia. Tabletki do połykania są raczej przeznaczone w przypadku przewlekłych dolegliwości, nie działają doraźnie, a ich pełne działanie rozwija się dopiero po około 7 – 10 dniach.
Preparaty: Gaviscon, Neo-Bioanacid, Alugastrin, Manti, Polprazol Max, Bioprazol Max,
3. Na niestrawność i zaburzone trawienie – preparaty ziołowe o działaniu usprawniającym trawienie i regulującym pracę przewodu pokarmowego. Zwykle są to produkty zawierające mieszankę ekstraktów z mięty, kopru, anyżu, cykorii, karczocha czy aloesu.
Preparaty: Travisto, Ulgix Trawienie, Verdin, Iberogast krople,
4. W przypadku zaparć – należy pić zwiększoną ilość wody, nawet do 2,5 litrów dziennie. W pierwszej kolejności sięgaj po produkty naturalne takie jak, błonnik, sok z aloesu, sok ze śliwek czy olej lniany. Jeśli to nie pomoże, możesz zastosować doraźnie leki przeczyszczające w postaci tabletek lub syropów.
Preparaty: Colon C, Sok z aloesu, Xenna Extra, Lactulosum syrop, Dulcobis