Kremy z filtrem powinno się stosować przez cały rok. Latem minimum SPF 30, a w pozostałe miesiące minimum SPF 15.
Które miejsca należy szczególnie chronić ?
- Blizny
- Przebarwienia
- Rany
- Znamiona
- Twarz
Jakie osoby wymaga szczególnej ochrony ?
- Osoby posiadające skórę :
- Trądzikową (szczególnie w czasie kuracji retinaldehydem lub izotretinoiną – izotek, axotret itp. )
- Naczynkową
- Z trądzikiem różowatym
- Z przebarwieniami lub osoby cierpiące na bielactwo
- Osoby przyjmujące antybiotyki z grupy tetracyklin lub fluorochinolonów
Preparaty do wrażliwych miejsc ciała:
- LA ROCHE anthelios sztyft 50+
- AVENE sztyft 50+ (reflex słoneczny)
- Pharmaceris SUN SPF 100+
- ponadto, każdy krem nałożony na zmianę skórną punktowo, w dużej ilości.
Najczęstsze pytania i problemy pacjentów.
- Poproszę krem z filtrem SPF 30+. Nie chcę filtru 50+ ponieważ w ogóle się nie opalę.
W społeczeństwie panują obecnie 2 nieuzasadnione fobie : fobia sterydowa oraz fotofobia. Kremy z filtrem 30+ chronią skórę w około 97 %. Kremy z filtrem 50+ w około 98 %. Różnicy nie ma praktycznie żadnej. Czym się więc różnią ?
Różnią się czasem działania. Aby zapewnić taką samą ochronę, kremy z filtrem 30+ musimy aplikować o wiele częściej niż z filtrem 50+.
Preparaty z filtrem 50+ zapewniają stopniową opaleniznę. Stosując je, na 100 % będziemy opaleni, ale nie spaleni.
- Na plaży siedzę pod parasolem. Czy potrzebuję kremu z filtrem ?
TAK. Parasol nie chroni przed szkodliwym wpływem promieniowania UVA. Nawet jeśli przebywamy w cieniu, konieczne jest zastosowanie preparatów z filtrami słonecznymi.
- Wszystkie kremy z filtrem pozostawiają białe ślady na skórze.
Tylko preparaty z filtrami mineralnymi mogą pozostawiać blade ślady na skórze. Są to preparaty przeznaczone dla osób o szczególnie wrażliwej i wymagającej skórze. Filtry mineralne nie powodują jednak uczuleń. Osoby o bardzo wrażliwej skórze, będą bardziej ceniły właściwości danego preparatu niż to, czy pozostawia on białe ślady.
- Poproszę preparat wodoodporny, żebym nie musiał smarować się w czasie kąpieli.
Wodoodporny, oznacza, iż dany preparat chroni przed słońcem w czasie kąpieli trwającej nie dłużej niż 15 – 20 minut. Po tym czasie należy ponownie zastosować krem.
- Stosowanie preparatów z filtrem blokuje syntezę witaminy D w skórze.
Obecnie, nie ma żadnych wiarygodnych i dających 100 % pewności badań, które potwierdzałyby taką teorię. Aby zapewnić optymalną syntezę witaminy D, wystarczy zaledwie 15 minutowa ekspozycja na słońce 2 – 3 razy w tygodniu.
- Czy istnieją preparaty z filtrem, które można stosować już od urodzenia ?
Dzieci do 3 roku życia nie powinny przebywać na słońcu. Szczególnie w godzinach 10:00 – 16:00 (lato). Nie należy noworodków i niemowląt wystawiać na działanie promieni słonecznych, „chroniąc” je w przysłowiowym wózku. Wózek, a także okrywanie dzieci różnymi, zwiewnymi materiałami nie chroni przed szkodliwym działaniem UV. Istnieją preparaty, które można stosować już od pierwszego dnia życia:
- Emolium Suncare
- Pharmaceris Sun SPF 50+ bezpieczny krem ochronny.
- Pharmaceris Emotopic SPF 50+
- Czym różnią się kremy z filtrem zakupione w aptece od tych drogeryjnych ?
- Większość preparatów aptecznych nie powoduje uczuleń. W asortymencie są kremy z różnymi filtrami, a także preparaty specjalnie dedykowane dla skóry trądzikowej, naczynkowej, atopowej i alergicznej.
- Warunki przechowywania preparatów – kremy z filtrem, należą do preparatów, które powinny być przechowywane w temperaturze do 25 stopni. W aptece nie są one wystawiane na nasłonecznionych półkach, a temperatura jest ściśle kontrolowana. Filtry w wysokich temperaturach mogą ulegać inaktywacji.
- Wszystkie preparaty apteczne, chronią nie tylko przed promieniowaniem UVB, ale także przed gorszym UVA (na preparacie oznaczenie UVA w kółeczku). Promieniowanie UVA odpowiada za starzenie się skóry, uszkadza DNA komórek i sprzyja powstawaniu nowotworów. Niestety, wiele kremów w drogeriach, w tym, dedykowanym dzieciom, nie posiada takiej ochrony.
- Większość preparatów aptecznych nie posiada w składzie tzw. filtrów przenikających. Filtry przenikające przechodzą do krwiobiegu i mogą zaburzać gospodarkę hormonalną (ich obecność stwierdzono w mleku matek karmiących). Ponadto, niestabilne filtry ulegają rozkładowi, a także sprzyjają powstawaniu alergii. Przyczyniają się , także do powstawania wolnych rodników i przyspieszają starzenie skóry.
Nie należy oczywiście wpadać w panikę. Warto jednak mieć świadomość, czym różnią się dane preparaty, szczególnie jeśli są stosowane regularnie.
- Czy niezużyty krem mogę wykorzystać na następny sezon ?
I tak i nie. Należy czytać informacje zawarte na opakowaniu. Producenci podają zwykle czas jaki może upłynąć od otwarcia opakowania (oznaczenie otwartego słoiczka) :
Większość preparatów jest ważna 6 miesięcy od otwarcia. Bywają jednak takie, które są ważne 8 ,a nawet 12 miesięcy. Warto jednak zwrócić uwagę na warunki przechowywania. Jeśli zakupiliśmy preparat z filtrem, ważny 12 miesięcy po otwarciu, ale przechowywaliśmy go na słońcu (np. podczas wakacji w ciepłych krajach), to prawdopodobnie filtry uległy inaktywacji i nie zapewnią wystarczającej ochrony w następnym sezonie.
- Czy istnieją preparaty kojące po opalaniu ?
W aptece jest duży wybór preparatów regenerujących i kojących po opalaniu. Balsamy zawierają nie tylko substancje chłodzące, ale także przeciwzapalne i gojące ( w tym wodę termalną ).
10. Czy woda termalna wykazuje tylko działanie chłodzące ?
Woda termalna wykazuje działanie chłodzące, gojące i przeciwzapalne. Ponadto, utrwala makijaż latem. Posiada bardzo wiele zastosowań. Jest skuteczna i nie posiada daty ważności.
Może być stosowana w przypadku :
- Trądziku, w tym różowatego
- Pieluszkowego zapalenia skóry
- Odparzenia skóry ( fałdy skórne u dzieci i osób starszych )
- Oparzeń słonecznych
- Ukąszenia owadów (łagodzi swędzenie)
- Skóry suchej i atopowej
- Pokrzywki
- Ochłodzenia latem
- Utrwalenia makijażu
- Oczyszczania skóry wrażliwej, zamiast zwykłej wody