Szacuje się, że około 100 mln mężczyzn na świecie ma problemy z erekcją. Problem ten, coraz to częściej dotyczy panów w kwiecie wieku (zwykle pomiędzy 30 a 50 rokiem życia). Wiele mężczyzn zadaje sobie pytanie czy to chwilowy kłopot, czy może już najwyższa pora, aby udać się do lekarza? Ponieważ, jest to dosyć krępujący problem, wiele panów stara się szukać rozwiązań na własną rękę, ale czy leki stosowane w zaburzeniach wzwodu są bezpieczne? Czy można sobie poradzić w inny sposób?
Zaburzenie erekcji, to utrwalona (ponad 6 miesięcy) niezdolność do uzyskania lub/i utrzymania erekcji, wystarczającej do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Definicja ta, odpowiada na ważne pytanie: „Czy już pora udać się do lekarza lub sięgnąć po leki bez recepty?”.
Na początek, należy zastanowić się jakie mogą być przyczyny braku wzwodu i dać sobie trochę czasu na ich wyeliminowanie. Jeśli pomimo tego problem będzie się utrzymywał, należy zgłosić się do lekarza.
Jakie mogą być przyczyny zaburzeń wzwodu? Jak sobie z nimi radzić?
Przyczyn może być bardzo wiele. Od zwykłego zmęczenia po wiele niebezpiecznych chorób.
1. Przemęczenie, stres, brak snu, presja ze strony partnerki...
W tym przypadku rozwiązanie wydaje się być proste. Należy „wrzucić na luz”, odpuścić sobie i zadbać o wewnętrzny spokój. Przepracowanie i nieodpowiednia higiena snu w znaczący sposób wpływają na relacje z partnerką oraz obniżają jakość życia seksualnego. Warto znaleźć czas na relaks. Jak spać żeby się wyspać? Dorosły człowiek powinien przesypiać od 7 do 9 godzin dziennie. Ponadto, godzinę przed snem nie powinieneś korzystać z urządzeń ekranowych takich jak laptop, telewizor, telefon itp. Urządzenia te, emitują niebieskie światło, które z kolei wpływa na wydzielanie melatoniny, hormonu regulującego sen. Twój organizm, będzie w ciągłej gotowości, a mózg nie dostanie informacji, iż właśnie nadeszła pora na sen. Jeśli taki stan będzie się powtarzał, to zaczną pojawiać się trudności w zasypianiu lub sen nie będzie regenerował organizmu, co może skutkować zaburzeniami wzwodu. Na godzinę przed snem lepiej posłuchać spokojnej muzyki, poczytać książkę lub wziąć ciepłą kąpiel.
Możesz, także skorzystać z dobroczynnych właściwości roślin. Adaptogeny, to substancje czynne zawarte w roślinach, które zwiększają odporność na stres oraz przywracają równowagę emocjonalną. Warto wybierać produkty standaryzowane, czyli takie, które przeszły badania na zawartość substancji czynnych. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, iż deklarowana przez producenta dawka substancji czynnych naprawdę znajduje się w kapsułce czy tabletce.
Do adoaptogenów zaliczamy:
- ashwagandhę
- rhodiolę
- żeń-szeń
- traganek
Jeśli chorujesz na nadciśnienie, stosowanie adaptogenów powinieneś skonsultować z lekarzem lub farmaceutą
2. Nieodpowiednia dieta i nadwaga
To niestety częsty problem w dzisiejszych czasach. Szybkie i niezdrowe jedzenie oraz brak aktywności fizycznej sprawiają, iż coraz więcej osób cierpi na nadwagę. Co więcej nadwaga kojarzy się z dobrobytem i nie zawsze jest uważna za coś złego. U osób otyłych znacznie zwiększa się ryzyko zmian miażdżycowych. Miażdżyca zmniejsza z kolei przepływ krwi w naczyniach, które zaopatrują narządy płciowe. To nie jedyny efekt nadwagi. Otyłość przyczynia się do rozwoju cukrzycy oraz zaburzeń hormonalnych, które, także w istotny sposób wpływają na erekcję.
Nie wiesz jaką powinieneś mieć masę ciała? Oblicz BMI – Body Mass Index. Jeśli twoje BMI wynosi powyżej 25 to masz nadwagę, a jeśli powyżej 30 to znaczy, że cierpisz na otyłość.
BMI = masa ciała w kg/ wzrost do kwadratu w metrach
np. waga 80 kg, wzrost 180 cm (1,8 m)
BMI 80/ 3,24 = 24,69 (waga prawidłowa)
Nawet jeśli twoje BMI jest prawidłowe, to nie powinieneś zapominać o codziennej aktywności fizycznej. Sport poprawia samopoczucie, zwiększa poziom adrenaliny oraz serotoniny, uwalnia ze złych emocji oraz zwyczajnie dodaje wigoru.
Jakie potrawy obniżają libido?
Wszystkie fast foody, słone, tłuste i słodkie przekąski. Jednym słowem niezdrowe jedzenie. Jeśli chcesz poprawić swoją kondycję fizyczną i zrzucić kilka kilogramów warto zrezygnować z potraw smażonych, słodyczy oraz słodkich i gazowanych napoi.
Negatywny wpływ na erekcję wykazują, także używki, takie jak papierosy oraz alkohol.
Jakie potrawy zwiększają libido?
To, tak zwane afrodyzjaki. Zaliczamy do nich:
- figi
- bakłażan
- krewetki
- orzechy włoskie
- czekolada
- truskawki
- granat
3. Andropauza, czyli niedobór testosteronu
Mężczyźni tak samo jak kobiety, starzeją się, nie tylko wizualnie, ale także hormonalnie. Wraz z wiekiem spada u mężczyzn poziom testosteronu. Jakie są objawy spadku poziomu testosteronu?
- przerzedzenie włosów
- spadek masy mięśniowej
- wzrost ilości tkanki tłuszczowej
- drażliwość
- spadek koncentracji i uwagi
- spadek libido oraz problemy z erekcją
Czy andropauzę można leczyć?
Jeśli podejrzewasz u siebie andropauzę, udaj się do lekarza. Konieczne będzie wykonanie podstawowych badań, w tym także badanie poziomu testosteronu oraz prolaktyny. Lekarz może zadecydować o konieczności wprowadzenia terapii hormonalnej. Pamiętaj, także o tym, iż nadwaga oraz brak aktywności fizycznej sprzyjają rozwojowi andropauzy, a zdrowy styl życia, może znacznie opóźnić jej pojawienie się.
4. Choroby
Wśród chorób, które mogą powodować zaburzenia wzwodu wyróżniamy:
- cukrzycę
- nadciśnienie
- zaburzenia lipidowe
- choroby naczyń obwodowych (zakrzepowe zapalenie żył, żylaki, miażdżyca, neuropatia obwodowa)
- choroby psychiczne w tym depresja
W tym przypadku najważniejsza jest diagnostyka oraz odpowiednie leczenie. Z badań wynika, iż mężczyźni o wiele rzadziej, niż kobiety, pojawiają się w gabinecie lekarskim. To duży błąd. Wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa szansę na wyleczenie. Dzięki temu skutki, w postaci zaburzeń wzwodu nie pojawią się lub będą o wiele mniej nasilone.
Gdy przyszedł czas na leki…..
Jeśli odpowiednio zadbałeś o swoje zdrowie i wykluczyłeś choroby lub właśnie jesteś w trakcie leczenia chorób przewlekłych, lekarz może zaproponować dodatkowo, stosowanie leków poprawiających erekcję. Czy leki na erekcję możesz stosować samodzielnie? I tak i nie. To wszystko zależy od twojego stanu zdrowia. Jeśli nie chorujesz na nadciśnienie lub serce i nie poradziłeś sobie poprzez zastosowanie powyższych rad, możesz zastosować leki dostępne bez recepty zawierające sildenafil. Przed zastosowaniem leku, przeczytaj dokładnie ulotkę. Pamiętaj, także, iż stosowanie tego leku, należy rozpoczynać od najsłabszej dawki, czyli 25mg.
O czym powinieneś wiedzieć stosując lek z sildenafilem?
- Lek nie działa bez stymulacji seksualnej, oznacza to, iż lek będzie nieskuteczny jeśli cierpisz na zaburzenia popędu seksualnego
- Leku nie można stosować razem z nitratami (Nitromint, Effox long, Mononit, Olicard, Mono-Mack Depot). Może to spowodować nadmierny spadek ciśnienia krwi. Jeśli zażywasz takie leki, musisz zrobić 24 godzinną przerwę między lekami. W przypadku niektórych leków konieczna będzie przerwa 48 godzinna. Najlepiej zapytaj lekarza lub farmaceutę jak zażywać leki.
- Przeciwwskazaniem do stosowania sildenafilu są: niestabilne nadciśnienie tętnicze, niestabilna dławica piersiowa, zaburzenia rytmu serca oraz ciężka zastoinowa niewydolność serca
- Sildenafil nie działa natychmiast. Najczęściej działanie pojawia się w przeciągu 30 minut.
Jakie mogą być działania niepożądane w czasie stosowania sildenafilu?
- zaczerwienienie skóry
- reakcje alergiczne
- bóle głowy
- nudności
- uczucie zatkanego nosa
Pamiętaj, iż zaburzenia wzwodu nie powinny być powodem do wstydu. W obecnych czasach, wielu mężczyzn zmaga się z podobnym problemem. Jeśli wykorzystałeś już wszystkie możliwości i chcesz skorzystać z leków dostępnych bez recepty, koniecznie zapytaj lekarza lub farmaceutę, czy możesz je bezpiecznie stosować.