Hemoroidy to bardzo często występujący u pacjentów problem, który łączy się przede wszystkim z uciążliwymi objawami bólowymi. Na szczęście obecnie w aptekach dostępnych jest wiele różnego rodzaju leków bez recepty, które pomagają w szybkim pozbyciu się tego typu problemów. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy najważniejsze dostępne obecnie rodzaje leków bez recepty na hemoroidy.
Na czym polega działanie leków na hemoroidy?
Pojawienie się problemów z hemoroidami inaczej nazywane jest chorobą hemoroidalną odbytu lub żylakami odbytu. Do powstawania tego typu problemów dochodzi dosyć często. Tak naprawdę hemoroidy, czyli guzki krwawnicze ma każdy. Pełnią one bardzo ważne funkcje w kanele odbytu – uszczelniają go i wraz z mięśniami zwieracza dają nam kontrolę nad puszczaniem gazów oraz nad wydalaniem stolca. Żeby mogło do tego dojść, odpowiedni impuls nerwowy musi dać sygnał do hemoroidów, żeby te opróżniły się z krwi i umożliwiły wypróżnienie. Do choroby hemoroidalnej dochodzi na skutek nadmiernego wypełnienia się hemoroidów krwią, przez co nie są one w stanie się z niej w pełni opróżnić. Zbyt duża ilość krwi doprowadza też do powstania stanu zapalnego w guzkach i w tkankach odbytu, co doprowadza do objawów bólowych i problemów z wypróżnianiem się.
Oprócz dolegliwości bólowych stan ten łączy się także z innymi objawami, np. krwawieniem i wyciekiem śluzu z odbytu, pieczeniem i swędzeniem odbytu oraz częstym uczuciem niepełnego wypróżnienia.
Jakie mogą być przyczyny hemoroidalnej choroby odbytu?
Przyczyny powstawania problemów z hemoroidami mogą być różne. Najczęściej takie problemy występują u osób otyłych, które prowadzą siedzący, mało aktywny tryb życia i które nie dbają o to, żeby zapewniać sobie w diecie odpowiednią ilość błonnika. Problemy z hemoroidami często też są powiązane z problemami żołądkowymi, np. z biegunkami lub zaparciami.
Jakie są najczęściej stosowane w lekach na hemoroidy substancje lecznicze?
W przypadku powstania problemu z chorobą hemoroidalną odbytu można na szczęście sobie pomóc stosując dostępne w aptekach leki na hemoroidy. Najczęściej są one dostępne w maściach lub w czopkach doodbytniczych. Ich stosowanie ma na celu przede wszystkim łagodzenie objawów hemoroidów. W przypadku poważniejszych problemów, takie leczenie można także wspomóc poprzez zastosowanie mających wpływ na przyczyny powstania problemów leki doustne.
Skład większości maści i czopków na hemoroidy opiera się na podobnych składnikach, ponieważ wykazują one w takim działaniu dużą skuteczność. Najczęściej w ich składzie znajdują się: zmniejszająca napięcie ścian krwionośnych diosmina, mający przede wszystkim działanie przeciwzapalne tribenozyd, powodująca ograniczenie przepuszczalności naczyń włosowatych eskulina oraz substancje o miejscowym działaniu przeciwbólowym, czyli np. lidokaina lub tetrakaina.