Wykorzystanie kupionego w aptece testu ciążowego to najczęściej wykorzystywany sposób sprawdzenia, czy zaszło się w ciążę. Testy ciążowe z apteki są tanie, a dodatkowo też łatwe i wygodne w stosowaniu. W dzisiejszym wpisie na blogu Apteki w Sieci tłumaczymy, w jaki sposób działają testy ciążowe, jakie są ich dostępne rodzaje oraz jaka jest ich skuteczność.
W jaki sposób działają testy ciążowe z apteki?
Dostępne w aptekach, drogeriach, a nawet w niektórych supermarketach testy ciążowe są w stanie wskazać lub wykluczyć ciążę poprzez wykrycie w moczu pacjentki obecności gonadotropiny kosmówkowej beta hCG. Jest to hormon, który zaczyna być wytwarzany przez organizm kobiety krótki czas po zapłodnieniu. Hormon beta hCG odgrywa w trakcie ciąży ważną rolę, ponieważ podtrzymuje wydzielanie się odpowiadającego za utrzymanie ciąży progesteronu oraz za regulację pracy gruczołów płciowych. Umożliwia też jednak wstępne potwierdzenie zajścia w ciążę, które później powinno być jeszcze jak najszybciej potwierdzone w gabinecie ginekologicznym. A jak działa wykrywające obecność gonadotropiny kosmówkowej testy ciążowe?
W każdym teście ciążowym znajdują się monoklonalne przeciwciała antv-hCG. Po zetknięciu się z gonadotropiną kosmówkową dochodzi do ich reakcji i wskazania na teście, że jego wynik jest pozytywny i wykonująca go kobieta zaszła w ciążę.
Rodzaje dostępnych w aptekach testów ciążowych
Dużą zaletą dostępnych w aptekach i w sklepach testów ciążowych jest ich łatwa dostępność. Cena testu ciążowego wynosi zaledwie od 4 do około 30 zł i dzięki temu każdy może go sobie kupić i sprawdzić, czy udało się zajść w ciążę. Istnieje wiele rodzajów domowych testów ciążowych, które różnią się między sobą przede wszystkim sposobem pokazania na nich wyniku badania oraz sposobem, w jaki należy test wykonać.
Najpopularniejszymi rodzajami testów ciążowych są:
- Testy strumieniowe – wyglądem przypominają flamaster. Przed ich użyciem wystarczy zdjąć plastikową nakładkę, która służy ochronie paska do absorpcji moczu. Po zastosowaniu testu wynik można odczytać już po kilku minutach.
- Testy płytkowe – w tego typu testach znajdują się dwa okienka: jedno służy do kontrolowania działania testu, a drugie do wskazania jego wyniku.
- Testy paskowe – najprostszy rodzaj testu, który w trakcie zastosowania należy po prostu zanurzyć w moczu.
- Testy cyfrowe – dostępne w formie strumieniowej lub paskowej, różnią się od innych testów sposobem wskazania wyniku. Wynik jest tu pokazany na elektronicznym wyświetlaczu.
Jak często i z jakich przyczyn test ciążowy może dać błędny wynik?
Wiarygodność dostępnych w aptekach testów ciążowych jest oceniana bardzo wysoko, bo na poziomie 95-99%. Zdarzają się jednak sytuacje, że wskazany przez test wynik jest fałszywie ujemny lub fałszywie dodatni. Częściej wynik jest fałszywie ujemny. Do takich sytuacji dochodzi jednak z winy użytkowniczki, czyli na skutek nieprawidłowego lub zbyt wczesnego wykonania testu.
Planując wykonanie testu ciążowego trzeba zawsze pamiętać, że trzeba z nim poczekać przynajmniej 5 dni po zakończeniu owulacji. Pacjentki niestety często wykonują go jednak 5 dni po współżyciu, a to może spowodować uzyskanie nieprawidłowego wyniku.