Lato to dla większości z nas najbardziej wyczekiwana i upragniona pora roku .
Wszyscy cieszymy się słońcem , ale zapominamy , że dla dobra naszej skóry powinniśmy się przed nim chronić .
Docierające do ziemi promieniowanie ultrafioletowe – zarówno UVB jak i UVA- ma ogromny wpływ na naszą skórę.
Promieniowanie UVB jest silnie rumieniotwórcze . Jest odpowiedzialne za oparzenia skóry , wnika do naskórka i go uszkadza . Powoduje też tzw. fotoimmunosupresję – czyli zmniejszoną zdolność do obrony organizmu – zarówno przed patogennymi mikroorganizmami , jak i zdolność do niszczenia zmienionych nowotworowo komórek.
Nadmierne opalanie może się skończyć poparzeniem , a nawet udarem cieplnym , jak również uporczywymi przebarwieniami.
Promieniowanie UVA natomiast dociera do głębszych warstw skóry i działa podstępnie , kumulując swoje działanie nawet przez długie lata , wywołując wiele groźnych zmian (pękanie naczynek , powstanie plam soczewicowych, rogowacenie słoneczne – które jest stanem przednowotworowym ) Promieniowanie ultrafioletowe stanowi poważne ryzyko rozwoju czerniaka i niebarwnikowych nowotworów skóry. Wiele chorób skóry pod wpływem promieniowania ulega zaostrzeniu , jak np. trądzik różowaty , łojotokowe zapalenie skóry, toczeń rumieniowaty .
Aby zapobiec niekorzystnym efektom promieniowania słonecznego musimy pamiętać o kilku zasadach:
- Nie powinniśmy się wystawiać na słońce w godzinach od 11 do 15
- Powinniśmy stosować filtry ochronne o jak najwyższym wskaźniku SPF (30-50)
- Po ekspozycji słonecznej stosujemy kremy nawilżająco – regeneryjące
- Stosowanie filtru powinno nastąpić minimum 30minut przed wyjściem na słońce , oraz powinno być powtarzane co 2 godziny , zwłaszcza jeśli istnieje prawdopodobieństwo , że krem mógł ulec wytarciu bądź wypłukaniu np. po kąpieli w wodzie
- Powinniśmy pamiętać o nakryciu głowy i okularach słonecznych – koniecznie z filtrem UV
- Wychodząc z domu w upalny dzień nie zapomnijmy o wodzie , którą powinniśmy pić w dużych ilościach , aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu
Niezwykle istotne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej po zabiegach medycyny estetycznej np. peelingach i laserach. Zapobiega to powikłaniom takim jak przebarwienia i stanowi profilaktykę przeciwstarzeniową.
Oprócz kosmetyków zawierających filtry UV , powinniśmy również zastosować antyoksydanty – chroniące skórę przed odległymi skutkami promieniowania słonecznego ( Vitamina E , Vitamina C , Beta-karoten , czy Koenzym Q10)
Warto również wspomnieć o obawach związanych ze stosowaniem filtrów przeciwsłonecznych i niedoborami Vit.D3. Jak wykazały najnowsze wyniki badań , stosowanie filtrów UV nie powoduje znaczącego zmniejszenia poziomu Vit D. Znacznie mniejsze poziomy tej witaminy miały osoby stale przebywające w cieniu i noszące ubrania z długimi rękawami.
Korzystajmy ze słońca mądrze , aby czerpać z niego to co najlepsze, i uchronić się przed jego szkodliwymi skutkami.