Jednym z groźniejszych, często diagnozowanym zbyt późno, objawem zakażenia koronawirusem jest hipoksja. Hipoksja, to niedobór tlenu w tkankach, który prowadzi do niedotlenienia organizmu. Czym skutkuje niedotlenienie i dlaczego jest tak niebezpieczne?
Podstawowe objawy hipoksji, to:
- duszność
- senność
- zawroty głowy
- splątanie
- niepokój
- drgawki
- sinica warg
- przyspieszenie oddechu
Niestety, obecnie coraz częściej lekarze spotykają się z „ukrytą hipoksją” w przebiegu COVID-19. Pacjenci nie wykazują charakterystycznych objawów, nie dokuczają im duszności i generalnie ich stan nie wydaje się być poważny, po czym, okazuje się, iż rozwinęły się u nich znaczne zmiany w płucach. Naukowcy snują różne hipotezy na ten temat. Obecnie trwają badania eksperymentalne. Zjawisko ukrytej hipoksji jest niebezpieczne, ponieważ chorzy pomimo niskiej saturacji nie odczuwają duszności i często nie wiedzą nawet, iż rozwija się u nich hipoksja. Długotrwałe niedotlenienie może doprowadzić do uszkodzenia mózgu, upośledzenia funkcji nerek oraz zaburzenia krzepnięcia krwi. Problem dotyczy nie tylko seniorów, ale także osób młodych.
Jedynym sposobem zbadania natlenowania organizmu jest pomiar saturacji krwi przy pomocy pulsoksymetru. Zaleca się, aby monitorować saturację przez okres 14 dni od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu. Saturację najlepiej mierzyć co 3 godziny. Obecnie rząd wprowadził tzw. program DOM. Program pozwala w szybki sposób wychwycić pacjentów wymagających hospitalizacji. Osoby, które ukończyły 55 lat są automatycznie włączane do programu. Pacjenci za pośrednictwem Poczty Polskiej otrzymują pulsoksymetr, który później należy zwrócić.
Ponieważ, ukryta hipoksja może długo nie dawać jednoznacznych objawów, warto, aby, każdy chory zakażony koronawirusem, posiadał w domu pulsoksymetr. Warto znać normy saturacji oraz tętna i w razie jakichkolwiek wątpliwości kontaktować się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami na temat prawidłowego użytkowania pulsoksymetrów. Więcej informacji na temat programu DOM, można znaleźć na oficjalnej stronie www.gov.pl.
Przeczytaj, także:
Do czego służy pulsoksymetr, czy daje wiarygodne wyniki i co to właściwie jest saturacja krwi?