Wzrok to zdecydowanie jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Dzięki niemu ma on możliwość dobrej orientacji przestrzennej i swobodnego przemieszczania oraz poznawania otaczającego go świata. Wraz z wiekiem i prowadzonym trybem życia, wzrok człowieka zaczyna jednak słabnąć. Praca przy komputerze na pewno także mu nie sprzyja. Czy istnieją jednak jakieś skuteczne sposoby na to, żeby móc pozytywnie wpłynąć na swój wzrok? Czy można w tym celu sięgnąć po jakieś produkty z apteki? O tym, przeczytasz w naszym dzisiejszym wpisie na blogu.
Jakie witaminy mają wpływ na jakość wzroku?
Jednym z najważniejszych elementów, który może mieć pozytywny wpływ na nasze oczy i wzrok jest stosowana dieta, a dokładniej rodzaje dostarczanych w niej witamin. Dobry wpływ na kondycję wzroku mają przede wszystkim:
- Witamina A – wpływa głównie na funkcjonowanie siatkówki oka i sprawia, że dochodzące do oczu bodźce są odbierane we właściwy sposób. Skutkiem braku w diecie odpowiedniej ilości witaminy A może być schnięcie spojówki i rogówki, rogowacenie wierzchnich warstw oka oraz tzw. kurza ślepota, czyli niezdolność do wyraźnego widzenia w przypadku braku światła.
- Witamina C – ma wpływ głównie na odżywianie tkanki oka, poprzez wspieranie procesu produkcji płynu łzowego oraz ukrwienia naczyń krwionośnych oka. Witamina C zapobiega też rozwijaniu się zaćmy.
- Witamina E – ma duży wpływ na przyswajalność witaminy A oraz poprawia poziom obecności wody w tkankach gałek ocznych.
- Witamina D – niedobory witaminy D mogą mieć wpływ na rozwój jaskry, zapalania spojówek czy zwyrodnienia plamki żółtej. Ma ona też duży wpływ na regulację ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.
- Witaminy z grupy B – poprawiają odporność oczu na zachodzące po przejściu różnych chorób zmiany, poprawiają pracę komórek nerwowych oraz zapobiegają wysychaniu powierzchni oka, pieczeniu, świądowi i ogólnej nadwrażliwości na bodźce świetlne.
Dobrym sposobem, aby uzupełnić braki wspomnianych wyżej witamin i pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia swoich oczu jest sięgnięcie po odpowiednie suplementy diety na oczy.
Rodzaje substancji odżywczych, których brak może negatywnie wpływać na nasz wzrok
W suplementach obecne są również inne wartościowe dla oczu substancje odżywcze. Duże znacznie dla prawidłowego funkcjonowania zmysłu wzroku mają przede wszystkim luteina, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i 6, selen, miedź, cynk oraz kwas foliowy. Wszystkie te składniki odżywcze są w stanie nie tylko skutecznie zatrzymać rozwój wad wzroku, w tym krótkowzroczności, ale także zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób oczu, w tym jaskry, zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej.
Co to jest i jak sobie radzić z zespołem suchego oka?
Wiele osób, które przebywają dużo czasu przed komputerem boryka się z tzw. zespołem suchego oka. Jest to problem, który polega na szybkim przesuszaniu się gałek ocznych i pojawianiu się uczucia zmęczenia, pieczenia czy po prostu dolegliwości bólowych. Zespół suchego oka powstaje na skutek długotrwałego wpatrywania się w ekran komputera lub smartfonu, przebywania w pomieszczeniach, w których jest suche powietrze oraz w których wokół jest dużo dymu tytoniowego.
Żeby ograniczyć objawy zespołu suchego oka, wystarczy sięgnąć po odpowiednie krople do oczu. Najczęściej znajdującą się w nich substancją aktywną jest hialuronian sodu, który skutecznie nawilża wrażliwą powierzchnię oka i zwalcza powstałe w wyniku jej przesuszenia objawy.