W sezonie jesienno-zimowym bardzo wielu pacjentów zgłasza się do lekarza lub do apteki z objawami zapalenia zatok. Tego typu problemy zdrowotne mogą wystąpić praktycznie u każdego pacjenta i to zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Powstanie zapalenia zatok może się niestety wiązać z wieloma nieprzyjemnymi objawami i dyskomfortem pacjenta. W dzisiejszym wpisie na blogu aptekawsieci.pl dokładnie przedstawiamy charakterystyczne objawy zapalenia zatok, opisujemy, jakie mogą być przyczyny ich powstawania oraz w jaki sposób można sobie poradzić z lekkimi objawami problemów z zatokami z zastosowaniem leków bez recepty.
Objawy zapalenia zatok
Zapalenie zatok przynosowych zawsze wiążę się z wyraźnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjentów. Zazwyczaj wszystko rozpoczyna się od trwającego kilka dni ostrego nieżytu nosa. Charakterystyczne są także katar powiązany z pojawianiem się żółtej lub lekko zielonej wydzieliny z nosa. Wraz z postępem choroby, wydzielina staje się coraz gęstsza, co jednocześnie powoduje to, że powstaje uczucie zatkanego nosa. Zapalenie zatok może się też wiązać z uciążliwym bólem głowy, powstaniem gorączki i związanym z tym ogólnym osłabieniem organizmu.
U niektórych pacjentów zapaleniu zatok mogą również towarzyszyć takie objawy, jak ból lub tkliwość polików i nosa. Zatkanie zatok może też powodować pogorszeniem węchu i smaku. Wszystkie wskazane objawy występują przede wszystkim w trakcie wzmożonej aktywności i ustępują w trakcie wypoczynku.
Jakie mogą być przyczyny zapalenia zatok?
Zapalenie zatok to choroba, wyścielającej nos i zatoki przynosowe, błony śluzowej. W niektórych przypadkach do powstania choroby może też dojść drogą krwiopochodną. Choroba najczęściej powstaje w konsekwencji grypy, alergii sezonowej, infekcji górnych dróg oddechowych, a nawet zwykłego przeziębienia. Powstanie zapalenia zatok może być jednak także związane ze zbyt suchym lub zanieczyszczonym powietrzem, lub powstaniem polipów. Częściej do powstania zapalenia zatok dochodzi u pacjentów z wadami anatomicznymi, np. zmianami pourazowymi nosa i zatok przynosowych lub krzywą przegrodą nosową.
Samodzielne leczenie objawów zapalenia zatok
Co bardzo ważne dla wielu pacjentów, w przypadku prostych objawów zapalenia zatok można sobie bardzo łatwo samemu pomóc, poprzez zastosowanie dostępnych bez recepty, także w naszej aptece internetowej, leków na zapalenie zatok. Tego rodzaju leki mają przede wszystkim działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Dużą skuteczność w łagodzeniu powstałych w wyniku zapalenia zatok objawów mogą przynieść także stosowane do płukania nosa roztwory soli fizjologicznej.
Dostępne bez recepty leki na zapalenie zatok najczęściej mają w składzie takie substancje aktywne, jak ibuprofen, paracetamol oraz różnego typu niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jeżeli wybrane samemu leki na zapalenie zatok nie będą przynosiły oczekiwanej ulgi, wtedy konieczne może być umówienie się na wizytę do internisty lub do laryngologa. W niektórych przypadkach w leczeniu może być bowiem konieczne zastosowanie antybiotykoterapii.