Suplementy diety już od lat są bardzo chętnie stosowane przez pacjentów. Jest to po prostu najłatwiejszy sposób uzupełnienia brakujących nam witamin, składników mineralnych i probiotyków. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej przyglądamy się suplementom diety i tłumaczymy, w jakich sytuacjach suplementacja naprawdę jest potrzeba oraz jacy pacjenci szczególnie powinni zacząć stosować suplementy.
Jakie główne zadania mają spełniać suplementy diety?
Suplementy diety to produkty farmaceutyczne, które powinny być stosowane w celu uzupełnienia niedoborów różnego rodzaju mikroelementów, których z różnych przyczyn nie dostarcza się organizmowi w wystarczających ilościach wraz z pożywieniem. Suplementy jako zestawy witamin i minerałów są więc idealnym produktem m.in. dla osób, które z różnych względów stosują źle zbilansowaną dietę lub które np. w trakcie ciąży czy karmienia piersią wykazują zwiększone zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze.
Podstawowym celem stosowania suplementów diety jest więc dostarczanie do organizmu najważniejszych witamin, składników mineralnych i probiotyków. Tego rodzaju produkty są szeroko dostępne nie tylko w aptekach, ale także np. w drogeriach i w sklepach spożywczych. Wybierając suplementy diety warto jest zachować ostrożność i przed dokonaniem ich zakupu najpierw dokładnie sprawdzić ich skład. Ze względu na to, że nie każdy dobrze orientuje się w takich sprawach, dobrze dobrane do swoich potrzeb suplementy diety najlepiej jest jednak kupować w aptekach stacjonarnych i w aptekach internetowych, w których zawsze można skorzystać z konsultacji z farmaceutą.
W jakich sytuacjach może być naprawdę potrzebna suplementacja?
W suplementach diety znajdują się składniki, które w normalnych warunkach można dostarczyć do organizmu z zastosowaniem właściwe zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Prawidłowe odżywiania to jednak niejedyny czynnik, który wpływa na to, czy jest się w stanie dostarczyć do organizmu wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Szkodliwe mogą być w tym m.in. takie czynniki, jak: używki, brak ruchu czy nadmierny stres. Wszystkie one mogą po prostu przyczyniać się do powstawania zaburzeń we wchłanianiu niektórych składników odżywczych.
Suplementacje diety najlepiej jest rozpocząć po wcześniejszym sprawdzeniu, których składników odżywczych naprawdę nam brakuje. W tym celu trzeba się zgłosić do lekarza i wykonać badanie morfologiczne. Stosowanie suplementów diety często jest potrzebne np.: osobom starszym, kobietom w ciąży, kobietom karmiącym, wegetarianom, osobom, które skarżą się na częste zmęczenie i osłabienie, osobom stosującym różne diety odchudzające oraz np. kobietom po menopauzie.