Okres jesienno-zimowy to czas, w którym jesteśmy bardziej narażeni na różnego typu infekcje bakteryjne i wirusowe. Oprócz panującej obecnie na całym świecie pandemii SARS-Cov-2 trzeba się więc też liczyć z ryzykiem zakażenia innymi chorobami i koniecznością radzenia sobie z różnymi typowo sezonowymi dolegliwościami i objawami. W tym celu warto jest korzystać z dostępnych w aptekach i w aptekach internetowych leków. Jednym z częściej stosowanych w tym okresie środków są płyny i proszki do sporządzania roztworów do płukania gardła. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu opisujemy, w walce, z jakimi obawami takie płyny mogą nam przynieść ulgę oraz jak powinno się je stosować.
W czym może pomóc płukanie gardła?
Płyny i sporządzone samodzielnie z zastosowaniem odpowiednich proszków lub domowych składników roztwory do płukania gardła są stosowane przede wszystkim w walce z bólem gardła oraz z ewentualnym zapaleniem krtani. Oprócz tego płukanie gardła w sezonie jesienno-zimowym pozwala także pozbyć się innych objawów związanych z powstałą infekcją, czyli m.in. pozwala zwalczyć częsty w takich przypadkach nieświeży oddech, pomaga przy krwawieniu dziąseł i powstałych zajadach oraz pozwala zwalczyć chrypkę. Oprócz tego stosowanie płynów do płukania gardła przyspiesza także proces leczenia infekcji i zapobiega jej dalszemu rozwojowi.
Poprzez zastosowanie płynów do płukania gardła lub samodzielnie wykonywanych roztworów, możliwe jest również utrzymania w jamie ustnej prawidłowego poziomu pH. To także ma wpływ na łagodzenie powodujących ból gardła i chrypkę infekcji i podrażnień oraz niweluje powstałe na ich skutek zaczerwienienia i obrzęk.
Jakie środki mogą być zastosowane do płukania gardła?
Najłatwiej do płukania gardła jest zastosować gotowe płyny do płukania lub proszki do sporządzania tego typu roztworów. Niektórzy jednak w tym celu korzystają także z innych metod i samodzielnie tworzą roztwory na bazie wody i soli lub mieszanek ziół. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z tym, że takie płukanki nie zawsze będą w stanie przynieść tak samo dużą ulgę, jak preparaty kupione w aptece. Trudno jest bowiem samodzielnie tak dobrać dawki składników w roztworach, żeby miały one odpowiednio silne właściwości odkażające i jednocześnie, zęby nie podrażniały błon śluzowych gardła.
Jak powinno się płukać gardło?
Przed rozpoczęciem płukania gardła przygotowywanym roztworem, najpierw koniecznie trzeba zadbać o to, żeby go dobrze wymieszać. Wszystkie składniki roztworu, a więc kupiony w aptece specjalny proszek lub własnoręcznie umieszczone w wodzie składniki powinny się idealnie rozpuścić. Jeżeli w roztworze pozostaną bowiem jakieś nie do końca rozpuszczone drobinki, w trakcie płukania będą mogły podrażniać gardło i skutkować odczuwaniem jeszcze większego bólu. Do stworzenia płukanki powinno się stosować letnią wodę, która po prostu nie będzie tak bardzo podrażniała zainfekowanego gardła. W trakcie płukania należy wziąć niewielki łyk roztworu i trzymać go przez chwilę w ustach, po czym odchylić głowę do tyłu i płukać nim gardło przez około pół minuty. Po zakończeniu płukania roztwór można wypluć do umywalki. Płynu nie powinno się połykać. Proces płukania można powtarzać aż do skończenia przygotowanego roztworu. Płukanie powinno się powtarzać co najmniej 2-3 razy dziennie. Po kilku dniach powinno się już odczuwać wyraźną poprawę.