Leki rozkurczowe to często stosowany rodzaj środków farmakologicznych, które pomagają pacjentom m.in. w zwalczaniu bólu brzucha i wzdęć oraz różnego rodzaju dolegliwości jelitowych. Leki spazmolityczne, bo tak też często są nazywane, czasami są też wykorzystywane w leczeniu lub zmniejszaniu nieprzyjemnych objawów u dzieci. W dzisiejszym wpisie na blogu Apteki w Sieci dokładnie opisujemy jak działają podstawowe rodzaje leków rozkurczowych, które są dostępne bez recepty.
Charakterystyka leków rozkurczowych
Leki rozkurczowe należą do najczęściej stosowanych przez pacjentów. W składach tego rodzaju środków farmakologicznych znajdują się substancje, które są w stanie niwelować nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, poprzez powodowanie zwiotczenia mięśni gładkich i złagodzenie powstałych skurczy układu pokarmowego, dróg moczowych i żółciowych oraz narządów rodnych u kobiet.
W składach leków rozkurczowych dostępnych bez recepty najczęściej znajduje się drotaweryna lub wyciągi roślinne z dziurawca, mięty lub ostropestu plamistego. W jaki sposób działają leki rozkurczowe stworzone do pomocy w konkretnych dolegliwościach zdrowotnych?
Jak działają leki rozkurczowe na jelita?
Leki rozkurczowe najczęściej są stosowane w zwalczaniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Przyjmując odpowiedni lek rozkurczowy ma się możliwość pozbycia np. dokuczających nam wzdęć, bólów brzucha czy bólów menstruacyjnych. Wszystkie te objawy często są spowodowane skurczami mięśniówki gładkiej jamy brzusznej i przewodu pokarmowego. Przyjęcie leku spazmolitycznego powoduje zwiotczenie tych mięśni i dzięki temu można szybko osiągnąć ulgę. Lek rozkurczowy może np. spowodować szybkie uwolnienie się zgromadzonych w przewodzie pokarmowym gazów i zmniejszyć tym samym napięcie powłok brzusznych.
Leki rozkurczowe na dolegliwości jelitowe najczęściej mają w składzie drotawerynę i są dostępne w formie tabletek.
Charakterystyka leków rozkurczowych na nerki
Leki rozkurczowe mogą też przynieść ulgę w przypadkach problemów z nerkami. Ich stosowanie jest zalecane np. w zwalczaniu tzw. kolki nerkowej, czyli problemów spowodowanych zablokowaniem moczu z nerek. Tego typu dolegliwościom niestety towarzyszy silny ból w okolicach nerek. Zastosowanie leków rozkurczowych daje szybką ulgę i umożliwia pacjentom na nowo wykonywanie wszystkich zaplanowanych czynności, z którymi wcześniej w związku z dolegliwościami bólowymi, mieli problemy.
W jakich przypadkach stosowane są leki rozkurczowe u dzieci?
Leki rozkurczowe często są również stosowane u dzieci. Najczęściej używa się ich w celu zwalczenia uporczywych bólów brzucha u dzieci. Przed podaniem dziecku leku rozkurczowego, koniecznie jednak trzeba najpierw przeczytać ulotkę, żeby dowiedzieć się, w jakiej dawce go podać oraz czy na pewno w danym przypadku będzie mógł przynieść dziecku ulgę.