Wszawica to choroba, której nie należy się wstydzić. Wywołana jest przez wesz głowową i jest chorobą pasożytniczą. Wszy potrzebują krwi człowieka do przeżycia. Wszawica nie jest chorobą skóry. Wbrew ogólnym opiniom nie wynika tylko z zaniedbań higieny czy długości włosów.
Zarazić się możemy w każdym wieku, ale najczęściej występuje u dzieci i młodzieży. Jest to związane z dużymi zbiorowiskami ludzi (przedszkola, szkoły, internaty, kolonie itp.).
Zarażamy się przez bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zarażoną i stosowanie wspólnych przedmiotów, np. szczotek, grzebieni, ubrań, pościeli, nakryć głowy.
Objawy wszawicy
-
swędzenie skóry głowy
-
zaczerwienienie skóry głowy i karku na skutek drapania
-
wrażenie poruszania się czegoś we włosach lub na skórze głowy
-
występowanie gnid (jaj wszy)
-
powiększone węzły chłonne szyi
Jak leczyć?
Przy zdiagnozowanej wszawicy leczymy nie tylko pacjenta, lecz także osoby z jego bliskiego otoczenia.
Aby wyeliminować wszy należy włączyć odpowiedni preparat, który skutecznie wyeliminuje pasożyty. Dostępne są środki w postaci lotionu, szamponu, żelu (Paranit Lotion Spray, Pipi Nitolic przeciw wszawicy zestaw, CICHO wSZA Gumki do włosów 1 opakowanie (4 sztuki) SANITY, Nyda Plus płyn do likwidacji wszy). Nabyć je możemy w aptece.
Po zastosowaniu odpowiedniego specyfiku włosy należy wyczesać grzebieniem. Usuniemy w ten sposób martwe wszy oraz gnidy.
Procedurę z użyciem środka przeciw wszawicy należy powtórzyć po 7-10 dniach. Ważne jest, aby ubrania i pościel wyprać w temperaturze co najmniej 60ºC i wyprasować żelazkiem z funkcją pary.
Wszelkie ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki należy wygotować lub zniszczyć.
Pomieszczenia trzeba odkurzyć. Pluszaki wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku 24-48 godz.
Pozostałe rzeczy, których nie można prać należy spryskać preparatem owadobójczym.
Czas leczenia zależy od czasu trwania kuracji. Zasady i zalecenia co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania odpowiedniego preparatu.
Pamiętaj!
Pamiętajmy o systematycznej kontroli i sprawdzaniu skóry głowy, a także odpowiedniej pielęgnacji włosów.
Wesz ludzka nie egzystuje na zwierzętach, dlatego nie jest konieczne przeglądanie sierści zwierząt w obawie, że mogą być przyczyną zakażenia.