W obecnych czasach każdy człowiek z każdej strony jest atakowany wieloma komunikatami. Przede wszystkim wszędzie gdzie się znajdujemy jesteśmy atakowani przez reklamy. Według prowadzonych statystyk od 30 do 50 procent z nich to reklamy leków OTC, czyli leków dostępnych bez recepty oraz będących tematem naszego dzisiejszego wpisu na bloga suplementów diety. Dla wielu osób komunikaty płynące z tych reklam są jasnym sygnałem, że żeby móc właściwie zadbać o swoje zdrowie i przeciwdziałać różnego typu chorobom należy regularnie spożywać różnego typu suplementy. Tymczasem oczywiście nie do końca jest to prawdą i żeby oferowane w aptekach oraz w innego typu sklepach suplementy mogły w czymś pomagać, to muszą być właściwie dobrane do naszych potrzeb, w zgodzie z zasadami racjonalnej suplementacji diety.
Co to są suplementy diety?
Dostępne w aptekach i reklamowane w telewizji suplementy diety są tabletkami, które są skoncentrowanymi mieszankami witamin, substancji odżywczych oraz mikro- i makroelementów, których zadaniem jest pozytywne wpłynięcie na funkcjonowanie organizmu człowieka. Najczęściej oferowane suplementy diety są przeznaczone do poprawy funkcjonowania jednego konkretnego fragmentu ciała. W aptekach można więc kupić suplementy wspierające działanie układu pokarmowego i metabolizm, suplementy diety poprawiające krążenie czy suplementy diety na oczy. Istnieje także wiele różnego rodzaju suplementów diety, których mają za zadanie np. ogólne wzmocnienie odporności organizmu np. w sezonie grypowym czy wspomóc organizm osób, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia.
Kupując suplementy diety trzeba jednak koniecznie pamiętać o tym, że bez względu na to, jakie składniki zawiera dany preparat, celem suplementacji powinno być zawsze jedynie uzupełnianie na co dzień stosowanej diety o składniki odżywcze, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć do organizmu w odpowiednio dużej ilości w stosowanej diecie.
Na czym powinna polegać racjonalna suplementacja diety?
Przyjmowanie przez pacjentów dużej ilości suplementów diety bez wcześniej konsultacji z lekarzem, z farmaceutą lub z dietetykiem, a więc i bez konkretnych wskazań medycznych, jest jednym z większych problemów zdrowotnych w XXI wieku. Pacjenci, którzy swoje decyzje zakupowe opierają jedynie na informacjach uzyskanych w reklamach, niestety często narażają się na to, że przyjmując kolejne suplementy będą dostarczały do swoich organizmów zbyt duże dawki danych substancji odżywczych, co także niestety może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Kupując suplementy diety zawsze trzeba pomyśleć o tym, że środki te mają za zadanie uzupełnienie stosowanej diety, a nie stać się jej substytutem. Wiele osób niestety, także głównie pod wpływem reklam, często myli suplementy diety z lekami lub substancjami leczniczymi. Tymczasem suplementy nie leczą, tylko w określonych sytuacjach są w stanie dostarczyć organizmowi substancji, czyli paliwa, do poradzenia sobie z powstałym problemem zdrowotnym.
Czy zatem warto jest stosować suplementy diety?
Warto, ale tylko z określonych wskazań medycznych, najlepiej po konsultacji z lekarzem, z dietetykiem lub z farmaceutą. Bardzo często konieczność suplementacji konkretnych składników odżywczych wychodzi dopiero np. po wykonaniu pełnej morfologii, w której widać ewentualne braki konkretnych witamin i minerałów. Odpowiednia suplementacja diety jest również często zalecana osobom, które z racji podjętych decyzji żywieniowych nie spożywają mięsa. W takich przypadkach najczęściej zaleca się im suplementację diety preparatami, które zawierają w sobie odpowiednie ilości witaminy B12, wapń, żelazo, jod czy kwasy omega 3. Normalnie bowiem wszystkie te składniki są dostarczane w odpowiednich ilościach do organizmu poprzez spożywanie mięsa i ryb. Bardzo często pacjenci otrzymują też np. zalecenia obejmujące stosowanie suplementów diety na potencję. W takich przypadkach, po wykonaniu odpowiednich badań, często okazuje się, że powstałe problemy są związane właśnie z brakami konkretnych odpowiedzialnych za ten aspekt naszego życia substancji spożywczych.
Nie warto jednak samemu sięgać po przypadkowe suplementy diety, myśląc, że na pewno nam nie zaszkodzą, tylko ewentualnie mogą pomóc. Takie postępowanie może mieć później wiele poważnych konsekwencji.