Wiele osób chorych, które są w trakcie leczenia, wymaga stosowania specjalnej diety, która będzie im zapewniała podaż wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W przypadku osób, u których choroby lub schorzenia sprawiły, że zaburzona została zdolność do przyjmowania, trawienia, wchłaniania i metabolizowania niektórych składników odżywczych lub całych posiłków, niezbędne jest zastosowanie tzw. żywienia medycznego. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, co to jest żywienie medyczne, jakie mogą być powody wprowadzenia do diety żywności medycznej oraz w przypadku jakich chorób i schorzeń dochodzi do tego najczęściej.
Co to jest żywność medyczna?
Stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, która jest w stanie dostarczać do organizmu wszystkich niezbędnych mu do życia składników odżywczych i witamin jest istotne u każdego człowieka. U osób zdrowych taka dieta zapewnia człowiekowi możliwość prowadzenia normalnej aktywności fizycznej oraz wykonywanie wszystkich codziennych czynności. Z kolei u osób chorych dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest niezbędne nie tylko do życia, ale również do tego, żeby organizm miał możliwość poradzenia sobie z atakująca go chorobą czy schorzeniami. Właściwe żywienie może mieć olbrzymi wpływ na efekty prowadzonego leczenia. Niedożywiona osoba może z tym mieć niestety duży problem.
Nie każda osoba ma niestety możliwość prawidłowego przyjmowania, trawienia, wchłaniania i metabolizowania wszystkich niezbędnych składników. Właśnie w takich sytuacjach zaleca się zastosowanie żywności medycznej. Jest to żywność, którą można kupić w aptekach, także w naszej aptece internetowej. Jest ona dostępna w tak zmodyfikowanej formie, żeby była łatwa do spożycia oraz żeby zapewniała przyjmującej ją osobie odpowiednią ilość energii i składników pokarmowych.
Jakie są rodzaje żywności medycznej?
Żywność medyczna, inaczej „żywność specjalnego przeznaczenia medycznego”, może być podawana na dwa sposoby, albo doustnie, albo pacjent może być nią karmiony pozajelitowo. W naszej aptece oferujemy przede wszystkim żywność medyczną do spożywania doustnie. Są to tzw. nutri drinki, czyli preparaty do picia, które w małej objętości płynu zawierają dużo energii, białka oraz niezbędnych mikroskładników, czyli witamin i minerałów. Nutri drinki są dostępne w wielu smakach, dzięki czemu osoba potrzebująca żywności medycznej ma możliwość wybrania takich, które będą mu najbardziej odpowiadały. Płynna forma żywności medycznej nie jest wcale wybrana przypadkowo, tylko jest po prostu najłatwiejsza do przyjęcia przez pacjentów. Tego typu żywność medyczna może być jedynym pożywieniem przyjmowanym przez osobę chorą, albo może być łączona ze zwykłą dietą. W tym drugim przypadku żywienie medyczne zazwyczaj jest dodatkowo wprowadzane, jeżeli pacjent nie ma problemem z przyjmowaniem pokarmów, ale nie jest w stanie za ich pomocą zapewnić sobie dostatecznej ilości kalorii.
W jakich przypadkach konieczne jest przyjmowanie żywności medycznej?
Żywienie medyczne jest zalecane do stosowania nie tylko pacjentom, którzy są w trakcie długiego leczenia, ale także takim, którzy z jakiegoś powodu nie mogą jeść zwykłych posiłków, od dłuższego czasu cierpią z powodu braku apetytu, mają jadłowstręt, odczuwają nudności czy zaburzenia odczuwania smaku. Częstą przyczyną rozpoczęcia przyjmowania żywności medycznej mogą być także biegunki lub zaparcia, które sprawiają, że pacjent odczuwa obawę przed jedzeniem z powodu ryzyka nasilenia się tych objawów. W większości przypadków wszystkie wskazane wyżej objawy są oczywiście powiązane z różnymi schorzeniami.
W przypadku osób z chorobami przewlekłymi żywienie medyczne jest zalecane przez lekarzy wówczas gdy na skutek choroby pacjent utracił przynajmniej 10% masy ciała w ciągu 3-6 miesięcy przed zdiagnozowaniem choroby i rozpoczęciem leczenia. Wprowadzenie żywienia medycznego jest również konieczne wówczas gdy pacjent przez przynajmniej 10 dni nie jest w stanie spożyć więcej niż 60% zalecanej dziennej dawki żywieniowej. Najczęściej jednak lekarze nie czekają do ostatniej chwili i zalecają swoim pacjentom wprowadzenie żywienia medycznego profilaktycznie jeszcze zanim dojdzie do powstania tego typu problemów.