Żylaki kończyn dolnych są objawem przewlekłej choroby żylnej. Nie wszystkie widoczne, rozszerzone naczynia można nazwać żylakami. Żylaki mają charakterystyczny kręty przebieg. Dokuczają szczególnie latem. Jak odróżnić żylaki od popękanych naczyń? Co zrobić żeby uniknąć żylaków i jak sobie radzić kiedy już się pojawią?
Jak wyglądają żylaki?
Żyły są rozszerzone, wydłużone i mają kręty przebieg. Kształtem przypominają sznur. Naczynia są widoczne pod skórą i tworzą uwypuklenia.
Jakie dolegliwości towarzyszą żylakom kończyn dolnych?
Oprócz defektu kosmetycznego, często pojawia się:
• uczucie pieczenia i swędzenia
• mrowienie
• drętwienie
• bolesność
• uczucie ciężkości nóg
• uczucie rozpierania
Czasami, gdy zmiany nasilają się dochodzi do:
• przebarwień
• owrzodzeń
• nocnych kurczy nóg
Czy liczne pajączki to też żylaki?
Nie. Pajączki naczyniowe to tzw. teleangiektazje. Są widoczne pod skórą i w zależności od tego czy pękającymi naczyniami dominującymi są tętnice czy żyły, przyjmują barwę różową lub ciemnofioletową. Teleangiektazje nie są chorobą samą w sobie. Najczęstszą przyczyną pajączków jest przewlekłą niewydolność żylna lub ciąża. Czasami rzadkie choroby wrodzone lub nabyte. Pajączki mogą także pojawić się jako niepożądane działanie miejscowych glikokortykosteroidów.
Teleangiektazje to częsty powód do kompleksów, szczególnie u kobiet. Stanowią defekt kosmetyczny. Jedyną i najskuteczniejszą metodą ich leczenia jest laserowe zamykanie naczyń. Zabieg jest raczej bezbolesny. Po zabiegu należy chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych. Warto w okresie do 6 tygodni po zabiegu, stosować balsamy lub kremy z filtrem UV.
Więcej o ochronie przeciwsłonecznej przeczytasz tutaj.
Jakie są przyczyny powstawania żylaków?
Za powstawanie żylaków odpowiada nadciśnienie żylne. W prawidłowo funkcjonujących żyłach krew płynie i nie cofa się dzięki sprawnie działającym zastawkom. Jeśli zastawki nie działają prawidłowo, to krew cofa się z żył głębokich do powierzchniowych, wytwarza się nadciśnienie żylne i żyły ulegają poszerzeniu. Nie zawsze jednak żylaki są następstwem wad zastawek. Czasem żylaki pojawiają się, pomimo tego, iż zastawki działają prawidłowo.
Przyczyną może być, także zwężenie lub niedrożność żył. Zastój krwi żylnej doprowadza do rozszerzenia naczyń.
Czynniki ryzyka rozwoju żylaków:
• wiek (im starsza osoba, tym ryzyko żylaków rośnie)
• płeć (kobiety chorują częściej)
• dieta uboga w błonnik
• nieodpowiednia odzież (zbyt ciasne spodnie lub rajstopy)
• ciąża
• czynniki genetyczne
• długotrwała pozycja stojąca lub siedząca w pracy
• przebyta zakrzepica żylna
• brak aktywności fizycznej
Jak uniknąć żylaków?
W zależności od przyczyny, można uniknąć żylaków lub znacząco opóźnić ich pojawienie się. Co możesz zrobić, aby zapobiec wczesnemu rozwojowi żylaków?
• Umiarkowana aktywność fizyczna. Każdy ruch jest bardzo zdrowy. Szczególnie zalecana jest jazda na rowerze. Ruch kończyn dolnych znacząco poprawia krążenie. Oprócz jazdy na rowerze możesz uprawiać marsz, bieg lub taniec. Sport nie może być wyczynowy.
• Dieta bogata w błonnik – wszelkie zboża, orzechy, suszone owoce, warzywa ze skórką.
• Jeśli jesteś w grupie ryzyka (twoi rodzice mieli żylaki, masz siedzącą lub stojącą pracę, nadwagę itp.) możesz stosować profilaktycznie preparaty z diosminą (Aflavic, Diophespan, Dih), escyną (Aescin), ruszczykiem (Cyclo 3 Fort, Cyclovena) lub wyciągiem z kasztanowca (Venescin).
• Pilnuj masy ciała. Każdy dodatkowy kilogram zbliża cię do żylaków.
• Często zmieniaj pozycje i nie zakładaj nogi na nogę.
Leczenie żylaków
Jeśli żylaki już się pojawią, to w pierwszej kolejności udaj się do lekarza, najlepiej chirurga naczyniowego. Lekarz wykona USG żył, sprawdzi stan zastawek oraz przepływ żylny oraz dobierze najlepszą metodę leczenia. Nie zawsze konieczne będzie wykonanie zabiegu. Często, jeśli zastawki funkcjonują dobrze, a zmiany nie są bardzo nasilone, wystarcza kompresjoterapia oraz terapia doustna. Obecnie istnieje kilka metod leczenia żylaków kończyn dolnych.
1. Kompresjoterapia
Bardzo popularna oraz przynosząca dużą ulgę terapia, polegająca na noszeniu specjalistycznych wyrobów przeciwżylakowych (podkolanówki, pończochy lub rajstopy). Jest to metoda uciskowa, stopniowana. Ucisk zmniejsza się od kostki w górę. Dzięki temu, znacząco poprawia się przepływ krwi przez żyły. Zmniejszeniu ulegają, także dokuczliwe obrzęki nóg. Obecnie, istnieją 3 klasy ucisku. Im wyższa klasa, tym większy ucisk. Zasadniczo, to lekarz powinien dobrać odpowiednią klasę ucisku. Na własną rękę, profilaktycznie, możesz stosować pierwszą klasę.
Jakie błędy popełniają pacjenci w czasie stosowania kompresjoterapii?
• Stosowanie zbyt niskiej klasy ucisku. Pacjenci ze względu na wygodę, nie chcą stosować wyższych klas ucisku, pomimo iż lekarz zalecił wyższy stopień. Do wyrobów trzeba się przyzwyczaić. Ważna jest technika zakładania. Na początku można nosić wyroby przez kilkadziesiąt minut i stopniowo wydłużać czas o kolejne godziny.
• Zbyt długie noszenie wyrobów. Produkty przeciwżylakowe należy ściągać na noc (chyba, że lekarz zalecił inaczej).
• Noszenie wyrobu po okresie gwarancji. W zależności od producenta, gwarancja ucisku wynosi zwykle do 6 miesięcy. Po tym czasie wyrób należy wymienić na nowy, nawet jeśli jest w bardzo dobrym stanie.
• Mylenie klasy ucisku z grubością materiału. Wysoka klasa ucisku nie zawsze oznacza, iż wyrób będzie wykonany z grubego materiału. Obecnie na rynku istnieją wysokiej jakości produkty. Można dobrać kolor, materiał oraz grubość.
• Rezygnowanie ze stosowania kompresji latem. Lato to okres, kiedy z powodu wysokich temperatur, żyły ulegają większemu poszerzeniu, a dolegliwości narastają. Pomimo upałów, to właśnie szczególnie w tym okresie powinieneś nosić podkolanówki lub pończochy. Na lato można kupić specjalną wersję bez palców.
• Kupowanie wyrobów wątpliwej jakości i rezygnowanie z ich noszenia z powodu braku skuteczności. Na rynku istnieje wielu producentów, niestety nie każdy z nich oferuje wyroby odpowiedniej jakości oraz skuteczności. Warto zainwestować w zdrowie i wybierać produkty świadomie.
2. Ulga w bólu, czyli kilka informacji na temat chłodzących żeli..
Osoby cierpiące na żylaki często skarżą się na dolegliwości bólowe kończyn dolnych. Objawy nasilają się zwykle pod koniec dnia. Im wyższa temperatura otoczenia tym dolegliwości bólowe mogą narastać. Zwiększa się, także ryzyko obrzęków. Z pomocą przychodzą żele uszczelniające naczynia. Dają one, także uczucie chłodzenia oraz dużej ulgi. Żele mogą zawierać wyciągi ziołowe, substancje chłodzące, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.
Heparyna (preparaty Lioton 1000, Fortiven 1000, Heparinum krem, Heparin żel, Esceven żel) wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe.
Wyciąg z kasztanowca uszczelnia naczynia włosowate, zmniejsza kruchość naczyń oraz działa przeciwobrzękowo. Świetnie sprawdza się w przypadku „pajączków” (Ruscoven BIO żel, Żel z kasztanowca Ekamedica, Żel z kasztanowcem na przemęczone nogi, Żel z kasztanowca z miłorzębem).
Żele z dodatkiem substancji przeciwbólowej (preparat Venogel) – preparat łagodzi ból, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, dodatkowo uszczelnia naczynia.
Diosmina (preparat Diosminex żel) – działa przeciwobrzękowo, uszczelniająco oraz relaksuje zmęczone nogi.
Ekstrakt z korzenia ruszczyka (preparat Detramax żel) - dzięki kompozycji odpowiednio dobranych składników żel pomaga łagodzić obrzęk i uczucie ciężkości nóg, wspomaga utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry oraz pomaga zmniejszyć skłonność do tworzenia się nowych, rozszerzonych naczynek.
Maści, kremy i żele na żylaki znajdziesz tutaj
3. Leczenie chirurgiczne - skleroterapia, czyli zamykanie ścian naczyń poprzez wstrzykiwanie związku chemicznego.
4. Leczenie operacyjne - to ostateczność. Taki zabieg wykonuje się w przypadku bolesności uniemożliwiającej chodzenie, jeśli pojawiają się liczne owrzodzenia lub inne groźne powikłania.
SIGVARIS - wyroby przeciwżylakowe
Wyroby przeciwżylakowe - różne firmy