Opis
Levosol krople, lek przeciwkaszlowy z lewodropropizyną (60 mg/ml), przeznaczony do leczenia objawowego kaszlu suchego. Odpowiedni dla dorosłych i dzieci od 2 lat. Butelka 30 ml z praktycznym kroplomierzem ułatwia dawkowanie.
Działanie
Lewodropropizyna działa obwodowo – hamuje przewodzenie bodźców kaszlowych w drogach oddechowych i zmniejsza reaktywność oskrzeli. Dzięki temu łagodzi suchy i męczący kaszel oraz może ograniczać skurcz oskrzeli, co ułatwia oddychanie.
Wskazania
- Leczenie objawowe kaszlu suchego u dorosłych oraz u dzieci od 2. roku życia.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.
- Dzieci w wieku poniżej 2 lat.
- Ciąża i karmienie piersią.
- Kaszel z obfitą wydzieliną i zaburzenia czynności rzęsek nabłonka oskrzelowego (np. zespół Kartagenera, dyskineza rzęsek) lub jednoczesne stosowanie leków upłynniających wydzielinę.
Działania niepożądane
- Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- Większość działań niepożądanych, które wystąpiły po zastosowaniu lewodropropizyny, nie jest ciężka, a objawy ustępują po przerwaniu leczenia, a w niektórych przypadkach po zastosowaniu leczenia farmakologicznego.
- Należy przerwać stosowanie leku Levosol i natychmiast zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek z niżej wymienionych objawów:
- ciężkie przypadki reakcji skórnych (pokrzywka, świąd) lub chorób skóry np. przebiegających z tworzeniem się pęcherzy (epidermoliza);
- nierówna praca serca;
- reakcje alergiczne i podobne do alergicznych, w postaci obrzęku, duszności, wymiotów i biegunki;
- śpiączka hipoglikemiczna.
- Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- rozszerzenie źrenic, obustronna ślepota;
- reakcje alergiczne i podobne do alergicznych, pokrzywka, obrzęk powiek, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk głębszych warstw skóry i tkanki podskórnej, w tym błon śluzowych);
- drażliwość, senność, zmiany osobowości lub zaburzenia osobowości;
- omdlenie, zaburzenia równowagi, zawroty głowy, drżenie, parestezje (nieprawidłowe czucie na skórze, mrowienie), śpiączka hipoglikemiczna (utrata przytomności spowodowana znacznym obniżeniem stężenia glukozy we krwi);
- drgawki - duży napad padaczkowy (drgawki kloniczno-toniczne) oraz mały napad padaczkowy (bezdrgawkowy, tzw. napad typu petit mal);
- zaburzenia rytmu serca, np. szybkie lub nieprawidłowe, nieregularne bicie serca, obniżenie ciśnienia tętniczego;
- duszność, kaszel, obrzęk dróg oddechowych;
- bóle żołądka, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka;
- cholestatyczne zapalenie wątroby (stan zapalny spowodowany zatrzymaniem odpływu żółci z wątroby);
- pokrzywka, rumień (zaczerwienienie skóry), osutka (zmiany skórne po stosowaniu leków), swędzenie skóry, zapalenie języka i aftowe zapalenie jamy ustnej (bolesne owrzodzenie jamy ustnej), epidermoliza (ciężka choroba skóry przebiegająca z tworzeniem pęcherzy);
- osłabienie kończyn dolnych;
- ogólne złe samopoczucie, uogólniony obrzęk, astenia (niedobór lub brak sił).
- Dodatkowe działania niepożądane u niemowląt karmionych piersią przez matki stosujące lewodropropizynę. U jednego noworodka opisano senność, obniżenie napięcia mięśni oraz wymioty, co przypisano przedostaniu się do organizmu dziecka lewodropropizyny zażywanej przez karmiącą piersią matkę. Objawy pojawiły się po karmieniu i ustąpiły spontanicznie po ominięciu kilku karmień piersią.
- Stosowanie leku Levosol zgodnie z zaleceniami podanymi w ulotce dla pacjenta zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Dawkowanie
- Dorośli: 20 kropli (60 mg) do 3 razy na dobę, w odstępach co najmniej 6 godzin. Maksymalnie 20 kropli trzy razy dziennie.
- Dzieci w wieku powyżej 2 lat
Do 3 dawek na dobę w odstępie co najmniej 6 godzin, zgodnie z następujący schematem:
| Masa ciała dziecka [kg] |
Liczba kropli |
| 7 - 10 | 3 |
| 11 - 13 | 4 |
| 14 - 16 | 5 |
| 17 - 19 | 6 |
| 20 - 22 | 7 |
| 23 - 25 | 8 |
| 26 - 28 | 9 |
| 29 - 31 | 10 |
| 32 - 34 | 11 |
| 35 - 37 | 12 |
| 38 - 40 | 13 |
| 41 - 43 | 14 |
| 44 - 46 | 15 |
| >46 | 20 |
- Sposób podawania: doustnie, najlepiej rozcieńczyć w połowie szklanki wody. Jeśli kaszel nie ustępuje po 7 dniach – przerwij leczenie i skonsultuj się z lekarzem.
Skład
Substancje czynne:
- Lewodropropizyna 60 mg/ml – substancja o działaniu przeciwkaszlowym działająca obwodowo, zmniejsza pobudliwość receptorów kaszlowych i skurcz oskrzeli.
Substancje pomocnicze o znanym działaniu:
1 mL roztworu zawiera 490 mg maltitolu ciekłego,
14,5 mg glikolu propylowego (E 1520), 1,45 mg metylu parahydroksybenzoesanu (E 218).
Wykaz substancji pomocniczych:
Maltitol ciekły
Kwas cytrynowy
Glikol propylenowy (E 1520)
Aromat malinowy [maltodekstryna kukurydziana, trioctan glicerolu (E 1518), substancje poprawiające
smak]
Sukraloza
Metylu parahydroksybenzoesan (E 218)
Aromat miętowy [mentol pochodzenia naturalnego, olejek z mięty pieprzowej Mentha piperita L.,
olejek z mięty kędzierzawej Mentha spicata L., maltodekstryna, guma arabska (E 414), glikol
propylenowy (E 1520)]
Woda oczyszczona
Przechowywanie
- Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Po pierwszym otwarciu zużyć w ciągu 9 miesięcy.
Ostrzeżenia
- Lek należy stosować między posiłkami.
- Zachować ostrożność przy ciężkiej niewydolności nerek (klirens kreatyniny <35 ml/min).
- Możliwa senność – zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
- Zawiera metylu parahydroksybenzoesan – może wywołać reakcje alergiczne; zawiera maltitol – nie stosować u osób z rzadką nietolerancją fruktozy; zawiera glikol propylenowy.
- Nie łączyć z lekami upłynniającymi wydzielinę.
- W przypadku utrzymywania się objawów lub nasilenia kaszlu należy skonsultować się z lekarzem.
Solinea Sp. z o.o. Sp. K.
Elizówka 65, Hala I
21-003 Ciecierzyn
biuro@solinea.pl
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsuktuj się z lekarzem lub farmaceutą.