Bielactwo – jak chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych?

Kolor oczu, włosów, a także skóry jest uzależniony od ilości oraz rodzaju pigmentu, określanego jako melanina. Najważniejszą rolę odgrywa melanina, produkowana przez komórki zlokalizowane w naskórku, tzw. melanocyty. Melanina chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Melanina blokuje,także przejście promieni UV do głębszych warstw skóry. Pod wpływem słońca ilość melaniny zwiększa się, a skóra przybiera bardziej brązową barwę. Nie zawsze poziom melaniny w skórze jest odpowiedni. Istnieją choroby związane z nadmierną lub niewystarczającą ilością melaniny w naskórku. Są to genetycznie uwarunkowane zaburzenia pigmentacji skóry. W przypadku nadmiernej ilości melaniny na skórze pojawiają się pieprzyki, piegi oraz rozległe znamiona. Jeśli melaniny jest zbyt mało, to mówimy wtedy o bielactwie.

Osoby cierpiące na bielactwo mają bardzo charakterystyczny wygląd. Na skórze pojawiają się wyraźne białe plamy, odgraniczone od ciemnej skóry. Wielkość oraz lokalizacja plam może być różna. Skóra i włosy osób z bielactwem jest bardzo jasna lub wręcz biała. Ponieważ skóra jest pozbawiona naturalnej ochrony, pacjenci chorujący na bielactwo są wyjątkowo narażeni na poparzenia słoneczne. Warto podkreślić, iż problem szkodliwości słońca w tym przypadku nie dotyczy jedynie okresu letniego. Aby zapobiec poparzeniu i podrażnieniu skóry w tym przypadku, preparaty przeciwsłoneczne należy stosować przez cały rok.

Jak stosować kremy z filtrem w przypadku bielactwa?

Jeśli cierpisz na bielactwo to powinieneś zabezpieczać skórę przez cały rok. Minimalne filtry poza okresem letnim to SPF 20, natomiast w czasie lata SPF 30 lub SPF 50. Ważne jest, aby nakładać preparaty na całe ciało, a nie tylko na jasne plamy. Dzięki temu, różnice w kolorze skóry nie będą się pogłębiać pod wpływem słońca.

Czy można wyrównać kolor skóry?

Jedną z metod poprawy wyglądu skóry, jest zastosowanie fototerapii tzw. PUVA. Kuracja fotochemioterapią trwa zwykle kilka miesięcy i musi być przeprowadzona pod okiem dermatologa. Na rynku dostępne są, także kremy dedykowane skórze z bielactwem. Przy długotrwałym i systematycznym stosowaniu, możliwe jest częściowe wyrównanie kolorytu skóry. Efekt końcowy zależy od stopnia nasilenia odbarwień skóry. Kremy na dzień zawierają niezbędne filtry, natomiast kremy na noc działają naprawczo i zmniejszają obszary plam bielaczych.

Ochrona skóry "od środka"

Warto, także stosować doustnie beta karoten. Beta karoten spowalnia procesy starzenia się skóry oraz działa ochronnie. Należy go zażywać około trzech miesięcy przed pełną ekspozycją na słońce, czyli najlepiej zacząć go stosować od marca. Więcej na temat beta karotenu, jego działaniu oraz przeciwwskazaniach możesz przyczytać tutaj.

Preparaty: Solgar Beta karoten naturalny, Beta karoten NutroPharma


Preparaty

Pharmaceris V Viti-Melo na dzień

Pharmaceris V Viti-Melo na noc

Vichy Capital Solei Fluid SPF 50 przciwko fotostarzeniu

AVENE mleczko mineralne SPF 50

Apteka "Pod Rózami", ul. Ogrodowa 40, 47-400 Racibórz, od 8:00 do 16:00 - tel. (32) 415 14 67, kontakt@aptekawsieci.pl. Wdrożenie i realizacja: SO-SOLUTIONS
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl