Co to jest trądzik różowaty?


Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Po pierwsze wiek. Trądzik różowaty to przypadłość osób dorosłych, zwykle powyżej 20 - 30 roku życia. Pełny rozwój choroby zazwyczaj następuje dopiero w wieku 40 – 50 lat.

Po drugie bardzo charakterystyczne zmiany na skórze obejmujące głównie twarz, rzadziej szyję, dekolt czy górną część tułowia. Zmiany na twarzy lokalizują się głównie na policzkach, nosie, czole oraz podbródku.

Objawy na skórze to głównie:

• mocne zaczerwienienie skóry oraz poszerzenie naczyń (zmiany przypominają popękane naczynia lub tzw.”pajączki”)
• zmiany grudkowe, krostkowe, guzkowe często bolesne przy dotyku, którym zawsze towarzyszy rumień

Po trzecie okresy remisji oraz zaostrzeń. Trądzik różowaty może nasilać się w czasie menopauzy, menstruacji, jajeczkowania czy też w ciąży. Istnieją, także tak zwane czynniki zaostrzające, które mogą znacząco pogarszać przebieg choroby.

Do takich czynników zaliczamy:


• czynniki środowiskowe (stres oraz silne emocje, ciepło i zimno, silny wiatr, wysiłek fizyczny, czynniki genetyczne, wysiłek fizyczny, promieniowanie słoneczne)
• substancje chemiczne (kofeina, tytoń, alkohol oraz niektóre leki)
potrawy (alkohol, ostre dania, gorące potrawy, produkty mleczne, czekolada)
kosmetyki (perfumy, dezodoranty, produkty do makijażu, płyny po goleniu)

Jakie są przyczyny trądziku różowatego?

Przyczyny nie są do końca znane. Prawdopodobnie główną rolę odgrywa tutaj nadreaktywny układ odpornościowy organizmu. Pewną rolę przypisuje się także czynnikom genetycznym oraz patologii naczyń krwionośnych. Zakłada się, iż patogeneza trądziku różowatego jest złożona i w zasadzie każdy z wyżej wymienionych czynników w jakimś stopniu odpowiada za rozwój choroby.

Czy trądzik różowaty można leczyć?

Całkowite wyleczenie trądziku różowatego nie jest możliwe. Jednak odpowiednie leczenie oraz unikanie czynników wyzwalających (zaostrzających), może w znaczący sposób poprawić wygląd skóry oraz wydłużyć okresy remisji. Ważne jest też to, iż nieleczony trądzik różowaty może rozwinąć się w postać zaawansowaną, a wtedy leczenie będzie znacznie trudniejsze. W postaci zaawansowanej skóra będzie znacznie zaczerwieniona, a nawet opuchnięta.

Leczenie trądziku różowatego trwa w zasadzie przez całe życie. Zaprzestanie kuracji zwykle wiąże się z nawrotem zmian. Podstawą jest wczesna diagnoza i szybkie rozpoczęcie leczenia. Leczenie powinno być zindywidualizowane i dostosowane do danej postaci klinicznej trądziku.

 

Postać

Objawy

Leczenie

Rumieniowo - teleangiektatyczna

1. Rumień w środkowej części twarzy – nawracający, utrzymujący się powyżej 10 min lub rumień trwałybez grudek, guzków i krost

Unikanie czynników drażniących (pokarmy, kosmetyki itd.)

Grudkowo - krostkowa

1. Stały rumień i obrzęk twarzy

2. Krostki w centralnej części twarzy

3. Drobne guzki

1. Jak wyżej oraz dodatkowo

2. Miejscowo: kwas azelainowy (Skinoren, Aknederm), metronidazol, erytromycyna

3. Doustnie antybiotyki

Guzowata

1. Jak wyżej oraz dodatkowo

2. Pogrubiona i nierówna powierzchnia skóry twarzy

3. Zajmowanie okolic nosa, czoła, oczu i uszu

1. Jak wyżej oraz dodatkowo

2. Retinoidy doustne

3. Zabieg chirirgiczny, laseroterapia, kriochirurgia, dermabrazja


Źródło:Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię
Ewa Robak, Lilianna Kulczycka. Postepy Hig Med Dosw (online), 2010; 64: 439-450

Leki dostępne bez recepty

Oprócz unikania czynników wywołujących można zastosować leczenie miejscowe preparatami bez recepty. Na pierwszym miejscu są to kremy oraz żele z kwasem azelainowym (Skinoren oraz Acnederm). Żel jest lepiej tolerowany i lepiej się wchłania. Należy pamiętać, iż ze względu na ryzyko wystąpienia uczucia pieczenia leki te nie mogą być stosowane w postaci rumieniowej. Leczenie kwasem azelainowym przynosi bardzo dobre efekty w leczeniu krost, guzków oraz grudek.

Odpowiednia pielęgnacja kluczem do sukcesu…

W leczeniu trądziku różowatego bardzo ważna jest pielęgnacja skóry twarzy. Skórę należy przemywać oraz nawilżać odpowiednimi dermokosmetykami. Na rynku dostępne są specjalne serie do skóry z trądzikiem różowatym. Ważne jest, aby na dzień przez cały rok stosować kremy z filtrem UV, a na noc kremy wzmacniające naczynia oraz łagodzące stan zapalny. Skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa i nie można jej pielęgnować przypadkowo dobranymi kosmetykami.

Czego unikać w pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

• mydeł lub detergentów syntetycznych (niszczą naturalną barierę ochronną i wysuszają skórę)
• kosmetyków zawierających środki zapachowe (mogą podrażniać skórę i wywołać rumień)
• kosmetyków zawierających alkohol oraz środki drażniące

Kosmetyki do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym: 

Apteka "Pod Rózami", ul. Ogrodowa 40, 47-400 Racibórz, od 8:00 do 16:00 - tel. (32) 415 14 67, kontakt@aptekawsieci.pl. Wdrożenie i realizacja: SO-SOLUTIONS
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl