Czy dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) działa przeciwdepresyjnie?


Pęd życia, nadmiar obowiązków, niedosypianie, brak czasu na własne zainteresowania, to wszystko przyczynia się do rozwoju depresji. Według WHO na depresję choruje ponad 300 mln ludzi, a ich ilość w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła o ponad 18%. Co raz częściej medycyna sięga po leki naturalne, jako dodatek do podstawowej terapii.

Ziele dziurawca, zwane, także zielem świętojańskim znane było już w czasach starożytnych. Roślina posiada charakterystyczny wygląd. Żółte, niewielkie kwiaty zebrane są w baldachogrona. Łodyga w dolnej części jest raczej pozbawiona liści, natomiast w górnej części jest dosyć silnie rozgałęziona. Nazwa dziurawca pochodzi od maleńkich dziurek, które znajdują się na liściach. W dziurkach znajdują się zbiorniczki z olejkami, dzięki którym roślina ma intensywny zapach.

Ziele dziurawca jako surowiec leczniczy zostało wprowadzone do Farmakopei Polskiej w 1970 roku. Działanie lecznicze wykazują szczyty pędów. Dziurawiec zaczyna kwitnąć w drugiej połowie czerwca.

Jakie substancje lecznicze zawiera ziele dziurawca?

Głównymi substancjami są hyperycyna oraz hyperforyna. Występują one w zbiorniczkach na liściach oraz w kwiatach. Początkowo, działanie lecznicze przypisywano głównie hiperycynie. Obecnie wiele badań dowodzi, iż to hyperforyna wykazuje silne działanie.
Ponadto, dziurawiec zawiera liczne olejki eteryczne, witaminę C, witaminę PP, a także cholinę, rutozyd i kwercetynę.

Jakie działanie wykazuje ziele dziurawca?

    • Działanie przeciwdepresyjne
    • Działanie hepatoochronne
    • Działanie przeciwobrzękowe
    • Działanie na oparzenia i stłuczenia
    • Działanie ściągające i przeciwzapalne
    • Działanie spazmolityczne
    • Działanie antybakteryjne

Działanie dziurawca uzależnione jest od pory zbiorów surowca, a także, a może przede wszystkim od metody ekstrakcji (pozyskiwania) substancji czynnych. Inne działanie wykazują świeże kwiaty, inne wyciągi wodne, a jeszcze inne alkoholowe. Pamiętaj o tym jeśli zdecydujesz się na stosowanie dziurawca. Warto powiedzieć w aptece w jakim celu chcesz stosować preparaty z dziurawcem.

 


Działanie hepatoochronne

Dziurawiec może być stosowany w profilaktyce schorzeń wątroby, a także wspomagająco w regeneracji komórek wątrobowych (hepatocytów). Właściwości hepatoochronne wynikają z zawartości choliny oraz witaminy PP.

Działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz ściągające

Wodne roztwory, w postaci okładów można stosować do leczenia drobnych oparzeń, podrażnień skóry, ropni oraz trądziku.

Preparaty: Olej z dziurawca,

Działanie spazmolityczne


Ziele dziurawca wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego oraz moczowego. Warto zaznaczyć, iż takie działanie wykazują tylko wyciągi wodne.

Możliwe zastosowanie wyciągów wodnych:

    • stany skurczowe przewodu pokarmowego i dróg moczowych
    • zaburzenia trawienia
    • stany zapalne przewodu pokarmowego, dróg moczowych oraz żółciowych

Preparaty: Ziele dziurawca do zaparzania, Sok z dziurawca


Działanie przeciwdepresyjne

To jedno z najbardziej powszechnych zastosowań dziurawca. Działanie przeciwdepresyjne wykazują wyciągi alkoholowe oraz suche (tabletki). Stosowanie dziurawca może przyczynić się do zmniejszenia napięcia nerwowego, uczucia lęku i niepokoju, irytacji, płaczliwości oraz zmienności nastroju. Pamiętaj, jeśli zauważysz u siebie lub bliskich objawy depresji, należy niezwłocznie udać się do lekarza, celem postawienia odpowiedniej diagnozy. Nieleczona depresja może prowadzić do bardzo poważnych następstw. Leki ziołowe nie mogą zastąpić kuracji podstawowej. Mogą być stosowane jako dodatek (pod kontrolą lekarza) lub jeśli nie ma jeszcze wskazań do stosowania leków na receptę. Jeśli terapia lekami roślinnymi nie przynosi efektu, trzeba zgłosić się do lekarza.
Preparaty dziurawca można stosować w przypadku leczenia depresji lekkiej oraz umiarkowanej lub kiedy istnieją przeciwwskazania do stosowania leków przeciwdepresyjnych na receptę. Można, także stosować leki z dziurawcem w momencie kiedy pacjenci bardzo źle znoszą leczenie lekami na receptę (liczne działania niepożądane). O zmianie leczenia zawsze decyduje lekarz.

Preparaty: Hyperherba tabletki,Intractum Hyperici


Działanie fotouczulające dziurawca

Szczególnie w okresie letnim, trzeba pamiętać o możliwym działaniu fotouczulającym dziurawca. Działanie to, nie musi wystąpić u każdego. Jednak dla własnego bezpieczeństwa, w czasie zażywania leków z dziurawcem, należy chronić skórę od działania promieni słonecznych (stosowanie kremów z filtrem UV, odzież z długim rękawem, nakrycie głowy itp.).
Objawy reakcji fotoalergicznej to: przebarwienia na skórze, obrzęk, zaczerwienienie oraz pieczenie skóry.

Interakcje dziurawca z innymi lekami

Surowce roślinne, a szczególnie ziele dziurawca, także wykazują interakcje z innymi lekami. Najważniejsze interakcje to:

Zmniejszenie skuteczności: digoksyny, teofiliny, amitryptyliny, warfaryny, cyklosporyny i leków antykoncepcyjnych

Czy dziurawiec zmniejsza skuteczność antykoncepcji?

Tak. W czasie leczenia dziurawcem, należy stosować dodatkową metodę antykoncepcyjną.

Źródła:
M.Gałuszko,W.J.Cubała. Rola dziurawca w leczeniu depresji.
Postępy fitoterapii 2017. Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym.
Leki ziołowe Panacea.


Apteka "Pod Rózami", ul. Ogrodowa 40, 47-400 Racibórz, od 8:00 do 16:00 - tel. (32) 415 14 67, kontakt@aptekawsieci.pl. Wdrożenie i realizacja: SO-SOLUTIONS
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl