Jak działają emolienty?

Czym są emolienty i jak działają?

To substancje, które tworzą płaszcz lipidowy na powierzchni skóry. Chronią ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Emolienty działają na skórę na trzy sposoby:

 • natłuszczają ją, tzn. tworzą na jej powierzchni warstwę okluzyjną, która ogranicza ucieczkę wody przez naskórek
 • działają emoliencyjnie czyli dają uczucie gładkości i miękkości
 • po wchłonięciu do głębi skóry zatrzymują wodę poprzez blokowanie kanałów, którymi jest ona normalnie wydzielana na zewnątrz

  Dla kogo?

  Emolienty stosowane są u osób z uszkodzoną barierą naskórkową. Osoby te mają skórę wrażliwą, przesuszoną, skłonną do zmian atopowych.

  Emolienty stosuje się do pielęgnacji skóry niemowląt ze względu na ich cienki, osłabiony i pozbawiony naturalnego płaszcza lipidowego naskórek.

  Zastosowanie emolientów :
  - złagodzenie suchości i łuszczenia się skóry
  - ukrycie drobnych linii zmarszczek
  - w leczeniu łagodnego drażniącego kontaktowego zapalenia skóry
  - jako baza do makijażu.

  Jaki emolient wybrać?  
  Wybór emolientu okluzyjnego zależy od obszaru ciała i stopnia suchości i łuszczenia się skóry. Warto sięgnąć po całe serie dermokosmetyków z emolientami (Emolium, Ducray, Aderma). Można je stosować na co dzień, co zmiękcza, natłuszcza i koi podrażnioną skórę.
  Balsamy są używane do skóry głowy i innych owłosionych obszarów oraz do łagodnej suchości w innym miejscu. Zatrzymują jedynie wodę na skórze.
  Kremy są używane, gdy wymagany jest większy stopień zmiękczenia. Są najbardziej skuteczne. Nawilżają, wygładzają oraz zatrzymują wodę w komórkach.
  Maści są przepisywane na suche, grube, łuszczące się obszary, natomiast wielu pacjentów uważa je za zbyt tłuste.
  Częstotliwość nakładania zależy od stopnia wysuszenia skóry: bardzo sucha skóra może korzystać z tłustego emolientu co kilka godzin, ale lekko sucha skóra może potrzebować tylko lekkiego kremu nawilżającego w nocy.
Apteka "Pod Rózami", ul. Ogrodowa 40, 47-400 Racibórz, od 8:00 do 16:00 - tel. (32) 415 14 67, kontakt@aptekawsieci.pl. Wdrożenie i realizacja: SO-SOLUTIONS
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl