Jak radzić sobie ze skórą atopową?

Atopowe zapalenie skóry to stan, który powoduje, że twoja skóra staje się czerwona i swędząca. Jest powszechne u dzieci, ale może wystąpić w każdym wieku. Atopowe zapalenie skóry jest długotrwałe (przewlekłe) i ma tendencje do okresowego zapalenia. Może mu towarzyszyć astma lub katar sienny.

 Objawy

Oznaki i objawy atopowego zapalenia skóry (wyprysk) różnią się znacznie w zależności od osoby i obejmują:

 • Suchą skórę

 • Swędzenie, zwłaszcza w nocy

 • Czerwono-brązowo-szare łatki, szczególnie na dłoniach, stopach, kostkach, nadgarstkach, szyi, górnej klatce piersiowej, powiekach, wewnątrz zgięcia łokci i kolan oraz u niemowląt, twarzy i skóry głowy

 • Małe, wypukłe nierówności, z których może wyciekać płyn

 • Zagęszczoną, popękaną, łuszczącą się skórę

 • Surową, wrażliwą, opuchniętą skórę od drapania.

Atopowe zapalenie skóry najczęściej rozpoczyna się przed 5 rokiem życia i może utrzymywać się w okresie dojrzewania i dorosłości. Dla niektórych ludzi to okresowe nieprzyjemności, które zanikają na jakiś czas, nawet na kilka lat.

Zapalenie spowodowane atopowym zapaleniem skóry może obejmować duże obszary ciała, takie jak klatka piersiowa, lub ograniczać się do kilku małych miejsc.

U niemowląt atopowe zapalenie skóry (infekcja dziecięca) zwykle pojawia się jako czerwone, swędzące plamy, które są związane z bardzo suchą skórą.

 

Czynniki ryzyka

Głównym czynnikiem ryzyka atopowego zapalenia skóry jest osobista lub rodzinna historia egzemy, alergii, kataru siennego lub astmy.

 

Zapobieganie

Poniższe wskazówki mogą pomóc w zapobieganiu napadom zapalenia skóry:

 • Nawilżaj skórę co najmniej dwa razy dziennie. Kremy, maści i balsamy zamykają się w wilgoci. Wybierz produkty z zawartymi kwasami tłuszczowymi, olejami roślinnymi. Nie zaszkodzi gliceryna, mocznik, a także kwas hialuronowy.

 • Podczas sprzątania używaj rękawic ochronnych, unikaj środków czyszczących w sprayach. Do prania wybierz łagodne detergenty, unikaj korzystania z wybielaczy i płynów do zmiękczania tkanin, a po praniu zaleca się dwukrotne płukanie.

 • Porozmawiaj z lekarzem na temat identyfikacji potencjalnych alergii pokarmowych i kontaktowych. Powiązanie alergii pokarmowej z atopią częściej zdarza się u dzieci niż u dorosłych pacjentów. Najczęstsze alergeny pokarmowe to jaja kurze, mleko, orzechy, sery, pleśnie.

  Alergeny kontaktowe są najczęstszą przyczyną zaostrzeń choroby u starszych dzieci i u dorosłych. Nieprawidłowości budowy warstwy rogowej naskórka mogą ułatwiać kontakt alergenów z komórkami układu immunologicznego. Najczęstsze alergeny to sierść kota lub psa, ale też roztocza i pyłki traw, dlatego atopia może zaostrzać się sezonowo. W przypadku stwierdzonej alergii zaleca się ograniczenie kontaktu z alergenem np. usunięcie dywanów i grubych zasłon z domu w sytuacji alergii na roztocza kurzu.

 • Ogranicz kąpiele i prysznice do 10 - 15 minut. I używaj ciepłej, a nie gorącej wody.

 • Wybierz środki zawierające emolienty i które tworzą film okluzyjny.

 • Użyj nawilżacza. Gorące, suche powietrze w pomieszczeniu może pogarszać stan skóry, doprowadzając do swędzenia i łuszczenia.

 • Noś przewiewne, gładkie ubranie. Zredukuj podrażnienia, unikając ubrania szorstkiego i ciasnego. Noś odpowiednią odzież w czasie upałów lub ćwiczeń, aby zapobiec nadmiernemu poceniu się.

  Odzież, która ma bezpośredni kontakt ze skórą, powinna być wykonana z miękkiego tworzywa np. z bawełny.

  Pacjenci z AZS powinni unikać wełnianych ubrań, a w preparatach do stosowania na skórę podłoża pozyskiwanego z wełny owczej – lanoliny.

 • Lecz stres i niepokój. Stres i inne zaburzenia emocjonalne mogą nasilić atopowe zapalenie skóry.

 • Chlor w wodzie przy kontakcie ze skórą pacjenta będzie powodować uczucie pieczenia – unikaj częstego i długotrwałego korzystania z basenów, szczególnie solankowych. Zdecydowanie lepsze będą baseny, gdzie woda jest ozonowana. Niekorzystnie może wpływać na skórę tzw. twarda woda.

Apteka "Pod Rózami", ul. Ogrodowa 40, 47-400 Racibórz, od 8:00 do 16:00 - tel. (32) 415 14 67, kontakt@aptekawsieci.pl. Wdrożenie i realizacja: SO-SOLUTIONS
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl