Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Chcemy dzisiaj zwrócić uwagę Polek na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych i zachęcić do zdrowego stylu życia.

Jak powinna wyglądać profilaktyka raka piersi?

  • badania mammograficzne lub USG – mammografia finansowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi. Program skierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat. Badanie wykonywane jest bezpłatnie, bez skierowania, raz na dwa lata. To nieinwazyjne, bezbolesne badanie, które pozwala wykryć raka piersi we wczesny etapie rozwoju. Leczenie wówczas jest bardziej skuteczne i mniej obciążające.

    Natomiast panie, które ze względu na wiek nie mogą wziąć udziału w programie, mogą wykonać bezpłatne badania na podstawie skierowania od lekarza specjalisty przyjmującego w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

  • samobadanie piersi– każda kobieta od dwudziestego roku życia powinna wykonywać takie badanie regularnie, a raz do roku przez lekarza ginekologa, chirurga lub onkologa.

  • stan zdrowia i dobra forma - wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi ma związek z nadmiernym spożywaniem tłuszczy, nadwagą oraz spożywaniem alkoholu. Spożywanie owoców, warzyw oraz systematyczna aktywność fizyczna bezspornie zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby.

 

Różowy październik !!!

Apteka "Pod Rózami", ul. Ogrodowa 40, 47-400 Racibórz, od 8:00 do 16:00 - tel. (32) 415 14 67, kontakt@aptekawsieci.pl. Wdrożenie i realizacja: SO-SOLUTIONS
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl