Poradnik laktacyjny. Mleko ma moc...

Po porodzie rozpoczyna się kolejny etap życia małego, nowego członka rodziny, a wraz z nim, okres karmienia piersią. Młode mamy borykają się z wieloma pytaniami, problemami i rozterkami. Zadają sobie pytanie, czy podołają i czy warto karmić piersią. Z medycznego, a także psychologicznego punktu widzenia, warto i to bardzo! Korzyści z karmienia piersią dotyczą nie tylko dziecka, ale także matki. Pozytywne skutki karmienia piersią będą procentowały w przyszłości.


Jakie właściwości ma mleko matki?
Mleko matki, to niesamowity napój. Zawiera wszystkie niezbędne witaminy, minerały, hormony, a także immunoglobuliny, które budują na lata, odporność dziecka. Badania dowodzą, iż dzieci karmione mlekiem matki, o wiele rzadziej zapadają na infekcje oraz alergie w późniejszym wieku. Składniki mleka wpływają na prawidłowy rozwój układu nerwowego i pokarmowego dziecka. Niesamowite jest to, iż skład mleka matki, a także jego konsystencja zmienia się w zależności od potrzeb dziecka, jego wieku, a nawet pogody. Tak, to prawda. Latem, gdy panuje upał, mleko jest bardziej „wodniste”, aby w pierwszej kolejności zaspokoić pragnienie malucha, dopiero w miarę ssania, konsystencja staje się bardziej gęsta i pożywna.


Korzyści dla mamy
Nie tylko dziecko korzysta na karmieniu piersią. Karmienie piersią stwarza dużą więź między matką a dzieckiem. Chwile spędzone na wspólnym karmieniu są niezastąpione. Ponadto, karmienie piersią znacznie skraca czas krwawienia po porodzie i wpływa na spadek masy ciała u matki. Im więcej i dłużej się karmi, tym powrót do wagi sprzed ciąży będzie szybszy. Należy pamiętać, iż w czasie karmienia piersią nie należy wprowadzać żadnych diet odchudzających. Mogłoby to doprowadzić nie tylko do wyczerpania matki, ale także wpłynąć niekorzystnie na zdrowie noworodka.


Trudne początki
Karmienie piersią bywa męczące. Jeśli jednak zdrowie na to pozwala, to warto uzbroić się w cierpliwość i kontynuować karmienie najdłużej jak tylko możemy. Poniżej przedstawiamy kilka złotych zasad udanego karmienia piersią.

1. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, karmienie należy rozpocząć jak najszybciej po porodzie, nawet jeszcze na sali poporodowej. Należy dziecko przystawić do piersi, nie odwrotnie.
2. Na początku, mleko matki tzw. siara jest bardzo skąpe. Wiele młodych mam, uważa, że nie mają mleka. To jednak nie jest prawda. W pierwszych dniach mleko zaczyna lecieć kroplami, potem mililitrami, aż w końcu w miarę karmienia jest go co raz więcej. Im częściej i więcej karmimy, tym mleka będzie więcej.
3. Karmić należy na żądanie. To nic, jeśli dziecko chce pić co 20 minut. Z czasem cykl karmień się ureguluje. Nie karm z zegarkiem w ręku. Karmienie 20 minut z jednej piersi i 20 minut z drugiej to mit! Dziecko samo, najlepiej wie ile i jak długo potrzebuje ssać.
4. Wybierz odpowiednią i wygodną dla ciebie technikę karmienia. Warto poradzić się położnej lub doradcy laktacyjnego. Istnieją specjalne infolinie dla matek karmiących.
5. Nie rób zbyt długich przerw w karmieniu. Im większa przerwa , tym mniej wyprodukowanego mleka przy następnym karmieniu. Jeśli nie możesz w danej chwili karmić, to odciągnij wcześniej mleko i zostaw bliskiej osobie, aby podała go maluchowi z butelki. Najlepiej sprawdzają się laktatory elektryczne. Laktatory elektryczne bardziej wydajnie i szybciej odciągają mleko, do tego odciąganie pokarmu nie jest bolesne, w porównaniu do laktatorów ręcznych. Warto zaopatrzyć się w pojemniki do przechowywania lub/i zamrażania mleka. Zapas może okazać się przydatny, gdy niespodziewanie nie będziesz mogła karmić (w czasie choroby, wyjazdu itp.).

MEDELA torebki na pokarm

CANPOL pojemniki na pokarm


6. Zaufaj sobie i dziecku. Nie daj sobie wmówić,że dziecko karmione tylko piersią jest głodne i ma za mało wartości odżywczych. Jeśli dziecko prawidłowo ssie, przybiera na wadze i jest zdrowe, do 6 miesiąca życia najlepszym i jedynym pokarmem dla niego jest właśnie mleko matki.
Nie mogę karmić
Tak naprawdę, jest bardzo mało sytuacji, kiedy matki nie mogą lub nie powinny karmić piersią. Oto one:

  • Choroby matki. Czasem konieczne jest podanie leków, które przenikają do mleka matki i mogłyby zaszkodzić dziecku. Zawsze należy zapytać lekarza czy w czasie leczenia, można karmić piersią.

  • Galaktozemia u dziecka – wymaga podania mieszanki mlecznej bezlaktozowej.

Bolesne i krwawiące brodawki

Jest to częsty problem wśród karmiących mam, jednak można sobie z nim poradzić. Dlaczego brodawki pękają? Ciągłe ssanie i kontakt ze śliną dziecka, sprawia, iż skóra brodawki ulega maceracji, przesuszeniu i pękaniu. Jest to bardzo bolesne. Aby tego uniknąć, warto zaopatrzyć się w specjalne kremy do pielęgnacji brodawek sutkowych. Kremy należy stosować po każdym karmieniu. Co jeszcze może pomóc?

  • Odpowiednia pozycja karmienia. Dziecko powinno głęboko, całą buzią złapać pierś.

  • Smarowanie brodawek po karmieniu własnym mlekiem

  • Unikanie noszenia wkładek laktacyjnych, które ograniczają dostęp powietrza

  • Nakładanie ciepłych kompresów.

Mustela Maternite krem na brodawki
Skarb Matki maść do pielęgnacji brodawek
A-Pectus lanolina
Maltan maść
PureLan krem

Zbyt mała ilość pokarmu
Jeśli chcemy dodatkowo zwiększyć produkcję mleka, możemy sięgnąć po preparaty ziołowe. Głównie sprawdzają się tutaj ziołowe herbatki lub saszetki.


Herbapol Herbatka dla matki karmiącej
Herbi baby Herbatka wspomagająca laktację
Piulatte saszetki
Femaltiker saszetki

Przydatne akcesoria

W czasie karmienia piersią mogą się przydać dodatkowo następujące akcesoria:

  • Wkładki laktacyjne - przydadzą się szczególnie na wyjścia z domu. Skutecznie zabezpieczają bieliznę i ubrania przed poplamieniem.
  • Osłonki na piersi - zapewniają bezbolesne karmienie, jeśli mamy popękane lub krwawiące brodawki

 

Apteka "Pod Rózami", ul. Ogrodowa 40, 47-400 Racibórz, od 8:00 do 16:00 - tel. (32) 415 14 67, kontakt@aptekawsieci.pl. Wdrożenie i realizacja: SO-SOLUTIONS
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl