Szczepienia przeciwko COVID-19 w aptece

Do tej pory szczepienia przeciwko COVID-19 mogli wykonywać jedynie lekarze oraz pielęgniarki. Dynamiczna sytuacja pandemiczna skłoniła jednak ustawodawcę do uruchomienia dodatkowego wsparcia. Obecnie szczepienia ochronne mogą, także wykonywać inni wykwalifikowani przedstawiciele zawodów medycznych, w tym farmaceuci. Jak zapisać się na szczepienie do apteki?

Co raz to więcej aptek zgłasza się do narodowego programu szczepień. Odpowiednio przeszkoleni farmaceuci mogą nie tylko szczepić pacjentów, ale także kwalifikować do szczepienia. Na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem, farmaceuta decyduje czy dany pacjent może się zaszczepić czy nie. Większość aptek posiada lożę laminarną, gdzie w warunkach jałowych można rozpuścić oraz rozdozować szczepionki. Apteki są standardowo wyposażone w niezbędny sprzęt medyczny (ciśnieniomierze, pulsoksymetry oraz termometry), a także leki, w tym niezbędną w razie wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego adrenalinę.

Jakie są plusy szczepień w aptece?

Przede wszystkim bliskość i dostępność punktów szczepień. Pacjenci nie muszą jeździć do odległych miast, często apteka znajduje się blisko ich miejsca zamieszkania lub miejsca pracy. Po drugie farmaceuci dysponują niezbędnym czasem, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na pytania pacjentów. Często pacjenci znają farmaceutów z wizyt w aptece. W przypadku zaistniałych działań niepożądanych farmaceuci doradzą lub skierują do lekarza. Dzięki szczepieniom w aptece kolejki w przychodniach ulegną znacznemu skróceniu, a szczepienia będą bardziej dostępne dla każdego pacjenta.

Jak zapisać się na szczepienie do apteki?

Pacjenci, którzy chcą zaszczepić się przeciwko COVID-19 w aptece mogą zapisać się na kilka sposobów:

- Kontaktując się bezpośrednio z apteką (telefonicznie lub osobiście). Mapa punktów szczepień znajduje się na stronie www.gov.pl

- Dzwoniąc na infolinię 989

- Rejestrując się poprzez system e-rejestracji na stronie pacjent.gov.pl

- Wysyłając SMS o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333

Apteka "Pod Rózami", ul. Ogrodowa 40, 47-400 Racibórz, od 8:00 do 16:00 - tel. (32) 415 14 67, kontakt@aptekawsieci.pl. Wdrożenie i realizacja: SO-SOLUTIONS
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl