Wszy. Jak pozbyć się intruzów?

Wszawica to choroba, której nie należy się wstydzić. Wywołana jest przez wesz głowową i jest chorobą pasożytniczą. Wszy potrzebują krwi człowieka do przeżycia. Wszawica nie jest chorobą skóry. Wbrew ogólnym opiniom nie wynika tylko z zaniedbań higieny czy długości włosów.

Zarazić się możemy w każdym wieku, ale najczęściej występuje u dzieci i młodzieży. Jest to związane z dużymi zbiorowiskami ludzi (przedszkola, szkoły, internaty, kolonie itp.).

Zarażamy się przez bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zarażoną i stosowanie wspólnych przedmiotów, np. szczotek, grzebieni, ubrań, pościeli, nakryć głowy.

 

Objawy wszawicy

  • swędzenie skóry głowy

  • zaczerwienienie skóry głowy i karku na skutek drapania

  • wrażenie poruszania się czegoś we włosach lub na skórze głowy

  • występowanie gnid (jaj wszy)

  • powiększone węzły chłonne szyi

 

Jak leczyć?

Przy zdiagnozowanej wszawicy leczymy nie tylko pacjenta, lecz także osoby z jego bliskiego otoczenia.

Aby wyeliminować wszy należy włączyć odpowiedni preparat, który skutecznie wyeliminuje pasożyty. Dostępne są środki w postaci lotionu, szamponu, żelu (Paranit Lotion Spray, Pipi Nitolic przeciw wszawicy zestaw, CICHO wSZA Gumki do włosów 1 opakowanie (4 sztuki) SANITY, Nyda Plus płyn do likwidacji wszy). Nabyć je możemy w aptece.

Po zastosowaniu odpowiedniego specyfiku włosy należy wyczesać grzebieniem. Usuniemy w ten sposób martwe wszy oraz gnidy.

Procedurę z użyciem środka przeciw wszawicy należy powtórzyć po 7-10 dniach. Ważne jest, aby ubrania i pościel wyprać w temperaturze co najmniej 60ºC i wyprasować żelazkiem z funkcją pary.

Wszelkie ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki należy wygotować lub zniszczyć.

Pomieszczenia trzeba odkurzyć. Pluszaki wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku 24-48 godz.

Pozostałe rzeczy, których nie można prać należy spryskać preparatem owadobójczym.

 

Czas leczenia zależy od czasu trwania kuracji. Zasady i zalecenia co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania odpowiedniego preparatu.

 

Pamiętaj!

Pamiętajmy o systematycznej kontroli i sprawdzaniu skóry głowy, a także odpowiedniej pielęgnacji włosów.

Wesz ludzka nie egzystuje na zwierzętach, dlatego nie jest konieczne przeglądanie sierści zwierząt w obawie, że mogą być przyczyną zakażenia.

 

Apteka "Pod Rózami", ul. Ogrodowa 40, 47-400 Racibórz, od 8:00 do 16:00 - tel. (32) 415 14 67, kontakt@aptekawsieci.pl. Wdrożenie i realizacja: SO-SOLUTIONS
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl