Na postawanie żylaków u pacjentów mogą mieć wpływ uwarunkowania genetyczne, a także choroby i schorzenia, które skutkują powstawaniem zaburzeń w odpływie krwi z kończyn dolnych. Do takich chorób należą przede wszystkim zapalenia żył, guzy w okolicach żył i tętnic, urazy reumatyczne oraz zakrzepica żylna. Żylaki występują także u osób z chorobami układu krążenia oraz u kobiet w ciąży. Na powstanie takiego problemu mogą mieć również wpływ siedzący tryb życia oraz otyłość. Objawami powstania żylaków mogą być np. bóle nóg, opuchlizna nóg, uczucie ciężkości czy skurcze łydek. W leczeniu żylaków pomocne mogą być zabiegi medyczne, ale nie tylko. Często dużą ulgę pacjentom przynosi również stosowanie leków oraz maści na żylaki.
W składzie większości żeli i maści na żylaki znajdują się m.in. heparyna, escyna, wyciąg z kasztanowca oraz trokserutyna. Znajdująca się w nich heparyna ma działanie, które poprawiając krążenie zmniejsza ból i działa przeciwzakrzepowo. Znaczną ulgę w przypadku żylaków pozwala także osiągnąć znajdujący się w maściach wyciąg z kasztanowca. Maści i żele stosowane są w leczeniu miejscowym objawów towarzyszącym żylakom.
Leki na żylaki w tabletkach zawierają substancje, które polepszają krążenie krwi i zwiększają elastyczność naczyń. Dzięki temu ich zażywanie często może przynieść oczekiwaną ulgę. Najważniejszymi składnikami dostępnych bez recepty leków na żylaki są diosmina oraz dobesylan wapnia.