W ofercie naszej apteki internetowej znajdują się różnego typu prebiotyki i probiotyki dla dorosłych. Stosowanie tych środków ograniczało się jeszcze do niedawna przede wszystkim do terapii antybiotykowej, jednak obecnie lekarze coraz częściej zalecają przyjmowanie prebiotyków i prebiotyków także w innych szczególnych sytuacjach zdrowotnych. Mają one bowiem pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Na rynku farmaceutycznym dostępne są także synbiotyki, a więc preparaty będące połączeniem probiotyków i prebiotyków.
W naszej aptece mogą Państwo zamówić prebiotyki i probiotyki w kapsułkach, tabletkach czy też w postaci saszetek do rozpuszczenia. Szczegółowe informacje na temat stosowania i działania tych preparatów znajdą Państwo w ich opisach na stronie.
Co to są probiotyki?
Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które mają korzystny wpływ na ludzki organizm. Należą do nich m.in. bakterie kwasu mlekowego i drożdżaki. Można je znaleźć m.in. w produktach żywnościowych, takich jak zsiadłe mleko, kefiry i niektóre jogurty, a także w kapuście czy kiszonych ogórkach. Probiotyki dostępne są także w formie preparatów farmaceutycznych, np. pod postacią tabletek, kapsułek czy płynów. Ich stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem, w celu dobrania odpowiedniego rodzaju i dawkowania leku czy suplementu diety.
Probiotyki na jelita
Pozytywny wpływ probiotyków na jelita znany jest już nie od dziś. Dobre bakterie zapobiegają przede wszystkim zaparciom i biegunkom. Mają pozytywne działanie na cały układ trawienny, wspomagając wchłanianie żelaza, fosforu, wapnia, witamin oraz innych składników odżywczych. Pomocne są w budowaniu odporności, a ponadto korzystnie wpływają na metabolizm cholesterolu. Probiotyki chronią jelita przed zakażeniami i działają kojąco w stanach zapalnych. Co więcej mają też pozytywny wpływ na układ kostny i są przez niektórych stosowane profilaktycznie w celu zapobiegania osteoporozie. Polecane są także dla osób z nietolerancją laktozy.
Czym są prebiotyki?
Prebiotyki to składniki pożywienia, które nie ulegają trawieniu. Ich rolą jest pobudzanie wzrostu i aktywności korzystnych dla organizmu bakterii w jelicie grubym, czyli probiotyków. Rolę tę mogą pełnić np. nietrawiona skrobia, oligosacharydy i polisacharydy. Część prebiotyków można znaleźć w żywności pod postacią błonnika, np. w szparagach, bananach, pszenicy, a także w innych warzywach, owocach i ziarnach zbóż. Źródłem tych składników jest także miód. Ponadto prebiotyki można pozyskać również na drodze procesów chemicznych i enzymatycznych. Dzięki temu dostępne są w formie suplementów diety.