Preparaty z wyciągami z ziół
Często składy preparatów, które mają zmniejszyć zdenerwowanie i przyczynić się do poprawy nastroju, opierają się na mieszankach ziołowych. Znajdziemy w nich więc na przykład melisę lekarską, po spożyciu której możemy odczuwać senność i odprężenie, wywodzący się z Azji żeń-szeń, kozłek lekarski (czyli popularna waleriana), chmiel, dziurawiec czy głóg. W ramach suplementacji diety stosuje się także olej konopny CBD, pozyskiwany z konopi siewnych. To rodzaj kannabinoidu, który jest dopuszczony do sprzedaży na polskim rynku.
Suplementacja w okresie przewlekłego zmęczenia
Przewlekły stres i zmęczenie to nierzadko objawy niedoborów różnych składników w organizmie. Słusznie odczuwamy wtedy, że przyczyn problemu - ale i jego rozwiązań - należy szukać w naszym stylu odżywiania. Braki najlepiej jednak uzupełniać w kontrolowany sposób, tak aby nie wyrządzić sobie krzywdy i przyjmować kompozycji witamin „w ciemno”. Czasami to właśnie lekarze zalecają przejście na zdrową dietę, uzupełnianą odpowiednimi suplementami - na przykład magnezem. Najlepiej, gdy te ostatnie dobierane są na podstawie badań, przeprowadzonych wcześniej właśnie pod kątem niedoborów.
Stosowanie suplementów i leków bez recepty w celu złagodzenia stresu i poczucia zmęczenia warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Odpowiednią uwagę należy poświęcić preparatom o ziołowym składzie, ponieważ te substancje w dużym stężeniu mogą powodować niepożądane efekty uboczne, a czasami reagują także z innymi przyjmowanymi lekami.