Produkty stosowane w ramach profilaktyki oraz leczenia objawów zakażenia w okresie zagrożenia wirusem SARS-CoV-2 to między innymi testy antygenowe, które przeprowadza się w domu, ale i lekarstwa przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe, środki ochrony osobistej, a także urządzenia służące do monitorowania symptomów choroby.
Dezynfekcja i ochrona własna
Odkażanie dłoni, powierzchni i przedmiotów jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki przed rozprzestrzenianiem się związków chorobotwórczych. Wysokie stężenie alkoholu (od 60 do 80, a nawet 95%) odpowiada za działanie bakteriobójcze i wirusobójcze preparatów. Właściwości antyseptyczne wykazują także środki przeznaczone do odkażania małych ran powierzchniowych. Produkty do dezynfekcji mogą mieć postać sprayów, płynów i żeli. Rozróżnia się preparaty do skóry oraz do powierzchni. W celu profilaktyki i zachowania higieny osobistej stosowane są również maski zasłaniające górne drogi oddechowe, a także rękawiczki nitrylowe.
Leczenie objawów zakażenia
Do łagodzenia symptomów choroby stosuje się leki zalecone przez lekarza. W zależności od objawów leczenie może być ukierunkowane m.in. na obniżenie gorączki lub osłabienie objawów ze strony dróg oddechowych. Preparaty o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym występują m.in. w formie saszetek z proszkiem, który należy rozpuścić w gorącej wodzie. Wśród składników znajdziemy m.in. paracetamol odpowiadający za uśmierzenie bólu, fenylefrynę prowadzącą do zmniejszenia obrzęku śluzówki nosa oraz wykrztuśną gwajafenezynę.
Termometry, pulsoksymetry i inhalatory
Urządzeniami, z których korzysta się w wielu przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 są termometry, pulsoksymetry oraz inhalatory lub nebulizatory. Termometry w wersji elektronicznej, na podczerwień i bezdotykowej służą mierzeniu wysokości gorączki wywołanej infekcją. Pulsoksymetry napalcowe monitorują saturację krwi, czyli – mówiąc inaczej – poziom nasycenia jej tlenem. Inhalatory tłokowe wykorzystuje się przede wszystkim do przyjmowania lekarstwa.