Postać leku:
Tabletki drażowane
Dawka:
70 mg
Opakowanie:
30 tabletek
Skład:
Koncentrat sylimarynowy z nasion ostropestu (Silybi mariani fructus extractum) o zawartości 70 mg flawonolignanów w przeliczeniu na sylibinę. Sylimaryna stanowi zespół flawonolignanów: sylibiny, sylidiaminy i sylikrystyny. Substancje pomocnicze: rdzeń: skrobia ziemniaczana, sacharoza, glukoza, stearynian magnezu, talk, guma arabska, indygotyna E132, żółcień chinolinowa E104, Capol 1295
Działanie:
Działanie ochronne na wątrobę koncentratu sylimaryny tłumaczy się stabilizowaniem błon komórek wątrobowych, chroniących przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych. Przypuszczalny mechanizm działania oprócz ochrony błon komórek wątrobowych polega na intensyfikacji komórkowych procesów syntezy białek prowadzących do szybszej regeneracji i zdolności formowania nowych komórek oraz aktywności przeciwutleniającej.
Wskazania:
W rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin) oraz po spożyciu trudno strawnych pokarmów. Wspomagająco w zaburzeniach czynności i przewlekłych stanach zapalnych wątroby.
Przeciwwskazania:
Nie należy stosować leku, jeśli występuje nadwrażliwość na którykolwiek ze składników lub nadwrażliwość na rośliny z rodziny Compositae.
Ostrzeżenia:
W przypadku wystąpienia objawów żółtaczki (zażółcenia skóry, zabarwienia na żółto białek oczu) należy zasięgnąć porady lekarza. Lek nie nadaje się do leczenia ostrych zatruć.
Dawkowanie:
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 3 razy dziennie 1 tabletkę po jedzeniu, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Produkt wymaga systematycznego stosowania, od okresu 4-tygodniowego w przypadku zatruć, do kuracji 6-miesięcznej w przypadkach chronicznych. Po konsultacji z lekarzem i po poważniejszych zatruciach można zwiększyć dawkę do 5 tabletek dziennie. Minimalna dzienna dawka wynosi 200 mg, natomiast maksymalna 400 mg. Podczas terapii i po jej zakończeniu należy unikać środków szkodliwych dla wątroby.