Maseczki ochronne – jakie błędy popełniamy w czasie zakładania i noszenia maseczek ochronnych?

W czasie epidemii koronawirusa zaleca się, aby w miejscach publicznych oraz zakładach pracy nosić maseczki ochronne. Maseczki chronią przed rozprzestrzenianiem się wirusa na inne osoby. Niestety, wiele osób popełnia liczne błędy w czasie zakładania i noszenia maseczki, co naraża je na większe ryzyko infekcji. Nieprawidłowe noszenie maseczki może przynieść więcej szkody niż pożytku.

O czym należy pamiętać?

 • Przed oraz po założeniu maseczki należy umyć ręce wodą z mydłem przez minimum 20 sekund lub środkiem na bazie 60% etanolu.

 • Maseczkę zakładamy najpierw na nos, dopasowujemy ją tak, aby ściśle przylegała do twarzy. Dopiero na końcu zakładamy maseczkę na uszy.

 • Maseczka musi szczelnie okrywać nos i usta.

 • Maseczki jednorazowe chirurgiczne, a także te z niewymiennym filtrem (Maseczki typu FFP2 i FFP3) są jednorazowe. Jak długo można je nosić?

  Maseczki chirurgiczne do 40 minut

  Maseczki FFP2 i FFP3 do 8 godzin

 

Maseczkę należy wymienić jak tylko zrobi się wilgotna.

 • Podczas noszenia, maseczki nie dotykamy i nie przesuwamy na szyję. Niedopuszczalne jest chodzenie w maseczce opuszczonej pod nosem lub zdejmowanie jej podczas rozmowy.

 • Maseczkę zdejmujemy dotykając tylko gumek lub tasiemek. Po powrocie do domu maseczkę od razu wkładamy do foliowego woreczka i wyrzucamy do odpadów mieszanych (nie do plastików!).

 • Maseczki wielokrotnego użytku powinno się wyprać w temperaturze minimum 60 stopni.

 • Niestety nie istnieje żadna skuteczna metoda sterylizacji masek chirurgicznych oraz masek FFP2 i FFP3. Nie zaleca się ich wygotowywania, parowania oraz pryskania środkiem odkażającym. Wilgoć oraz wysoka temperatura uszkadzają włókna maski i sprawiają, że maska staje się nie szczelna. Dodatkowo, wilgotna maska będzie idealnym siedliskiem do rozwoju bakterii i wirusów.

Apteka "Pod Rózami", ul. Ogrodowa 40, 47-400 Racibórz, od 8:00 do 16:00 - tel. (32) 415 14 67, kontakt@aptekawsieci.pl. Wdrożenie i realizacja: SO-SOLUTIONS
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl