Ochrona przeciwsłoneczna w kilku słowach

Lato, dla większości z nas, to najbardziej wyczekiwana i upragniona pora roku.

Wszyscy cieszymy się słońcem, ale zapominamy, że dla dobra naszej skóry powinniśmy się przed nim chronić.

Docierające do ziemi promieniowanie ultrafioletowe – zarówno UVB jak i UVA- ma ogromny wpływ na naszą skórę.

Promieniowanie UVB jest silnie rumieniotwórcze. Jest odpowiedzialne za oparzenia skóry, wnika do naskórka i go uszkadza. Powoduje też tzw. fotoimmunosupresję – czyli zmniejszoną zdolność do obrony organizmu – zarówno przed patogennymi mikroorganizmami, jak i zdolność do niszczenia zmienionych nowotworowo komórek.

Nadmierne opalanie może się skończyć poparzeniem, a nawet udarem cieplnym, jak również uporczywymi przebarwieniami.

Natomiast promieniowanie UVA dociera do głębszych warstw skóry i działa podstępnie, kumulując swoje działanie nawet przez długie lata, wywołując wiele groźnych zmian (pękanie naczynek, powstanie plam soczewicowych, rogowacenie słoneczne – które jest stanem przednowotworowym) Promieniowanie ultrafioletowe stanowi poważne ryzyko rozwoju czerniaka i niebarwnikowych nowotworów skóry. Wiele chorób skóry pod wpływem promieniowania ulega zaostrzeniu, jak np. trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, toczeń rumieniowaty.

Aby zapobiec niekorzystnym efektom promieniowania słonecznego musimy pamiętać o kilku zasadach:

  1. Nie wystawiaj się na słońce w godzinach od 11 do 15

  2. Stosuj filtry ochronne o jak najwyższym wskaźniku SPF (30-50)

  3. Po ekspozycji słonecznej stosuj kremy nawilżająco – regenerujące

  4. Stosowanie filtru powinno nastąpić minimum 30 minut przed wyjściem na słońce oraz powinno być powtarzane co 2 godziny, zwłaszcza jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że krem mógł ulec wytarciu bądź wypłukaniu np. po kąpieli w wodzie

  5. Pamiętaj o nakryciu głowy i okularach słonecznych – koniecznie z filtrem UV

  6. Wychodząc z domu w upalny dzień nie zapomnij o wodzie, którą należy pić w dużych ilościach, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu

Niezwykle istotne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej po zabiegach medycyny estetycznej np. peelingach i laserach. Zapobiega to powikłaniom takim jak przebarwienia i stanowi profilaktykę przeciwstarzeniową.

Oprócz kosmetyków zawierających filtry UV, powinniśmy również zastosować antyoksydanty – chroniące skórę przed odległymi skutkami promieniowania słonecznego ( Vitamina E, Vitamina C, Beta-karoten, czy Koenzym Q10)

Warto również wspomnieć o obawach związanych ze stosowaniem filtrów przeciwsłonecznych i niedoborami Vit. D3. Jak wykazały najnowsze wyniki badań, stosowanie filtrów UV nie powoduje znaczącego zmniejszenia poziomu Vit. D. Znacznie mniejsze poziomy tej witaminy miały osoby stale przebywające w cieniu i noszące ubrania z długimi rękawami.

Korzystajmy ze słońca mądrze, aby czerpać z niego to co najlepsze, a uchronić się przed jego szkodliwymi skutkami !

 

 

 

 

Apteka "Pod Rózami", ul. Ogrodowa 40, 47-400 Racibórz, od 8:00 do 16:00 - tel. (32) 415 14 67, kontakt@aptekawsieci.pl. Wdrożenie i realizacja: SO-SOLUTIONS
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl