W czasie ferii zimowych często przebywamy na świeżym powietrzu. Zimowe sporty bardzo służą zdrowiu, podnoszą odporność oraz uwalniają w naszym organizmie hormony szczęścia. Jednak zimny wiatr i chłód nie są dobre dla naszej skóry. Jak zabezpieczyć skórę w czasie zimowych szaleństw?
Zimne powietrze niszczy naturalną barierę ochronną skóry, tak zwany płaszcz lipidowy. Płaszcz lipidowy zbudowany jest z naturalnych tłuszczów produkowanych przez komórki naskórka oraz skóry i pełni wiele ważnych funkcji.
Rola płaszcza lipidowego polega na:
• zabezpieczeniu skóry przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych (dymu, smogu, kurzu, zimnego i gorącego powietrza, pyłków itp.)
• tworzeniu naturalnej bariery, chroniącej skórę przed wnikaniem drobnoustrojów (bakterii, grzybów oraz wirusów)
• regulowaniu gospodarki wodnej skóry – ochrona przed nadmierną utratą wody.
Jakie czynniki uszkadzają płaszcz lipidowy?
Do najczęstszych czynników zaliczamy:
• zimne powietrze
• wiatr i mróz
• suche i gorące powietrze
• stosowanie nieodpowiednich kosmetyków
• niektóre leki
• wiek
• nadmierna higiena skóry (zbyt częste peelingowanie twarzy)
Jakie mogą być skutki uszkodzenia płaszcza lipidowego?
Najczęstszym skutkiem jest znaczne pogorszenie kondycji skóry. Skóra traci blask i zaczyna przekształcać się w tak zwaną skórę nadreaktywną.
Jakie objawy mogą świadczyć o uszkodzeniu naturalnej bariery skóry?
• uczucie suchości oraz szorstkości („ściąganie twarzy”)
• zaczerwienienie skóry
• swędzenie oraz pieczenie
• szary, pozbawiony blasku kolor skóry
• przetłuszczenie skóry – nagłe pojawienie się trądziku
• alergie skórne
• nadwrażliwość na kosmetyki
Należy podkreślić, iż nagminne narażanie skóry na uszkodzenie płaszcza lipidowego, może skutkować nieodwracalnymi zmianami. Skóra najpierw staje się sucha, a następnie nadwrażliwa. Zmiany utrwalone mogą przejść w trądzik różowaty lub skutkować nawracającymi infekcjami.
Wpływ zimna i wiatru na skórę dziecka
Płaszcz wodno-lipidowy skóry dziecka jest bardzo wrażliwy. Łatwiej ulega uszkodzeniu niż u osób dorosłych. Efektem uszkodzenia jest zaczerwienienie, pieczenie, suchość oraz zaostrzenie zmian alergicznych lub atopowych. Delikatna skóra dzieci wymaga szczególnej pielęgnacji oraz ochrony w okresie zimowym i letnim. Szczególnie teraz, kiedy powietrze jest zimne i suche, a dzieci często przebywają na świeżym powietrzu powinieneś zadbać o ochronę skóry swoich pociech.
Jak zabezpieczyć skórę przed zimnem i wiatrem?
1. Podstawą jest stosowanie kremów z filtrem. Właśnie tak. Nawet w okresie zimowym powinno się stosować kremy z filtrem. Szkodliwe promieniowanie UV jest emitowane przez cały rok.
2. Kremy powinny być dostosowane do wieku. Nie rezygnuj z zimowych spacerów z niemowlakiem, a jedynie kup odpowiedni krem. Kremy dla najmłodszych różnią się składem. Nie należy stosować dla dzieci kremów przeznaczonych dla osób dorosłych.
Preparaty: Linomag Cold krem dla dzieci, Emolium krem ochronny na wiatr i mróz, AVENE Cold krem
3. Odpowiedni strój – zimą zakładaj ubranie „na cebulkę”. Przegrzana skóra wytwarza więcej potu, co także sprzyja uszkodzeniu naturalnej bariery.
4. Dostosowanie rodzaju kremu do pory roku. Zimowe kremy powinny mieć nieco „cięższą” konsystencję. Ich zadaniem jest zabezpieczenie skóry przed uszkodzeniem. W składzie najczęściej znajdziemy oleje oraz masła roślinne, beta- glukan oraz kojący pantenol i alantoinę. Jeśli posiadasz skórę tłustą, to powinieneś wybierać lekkie konsystencja lub kremy półtłuste.
Kremy: Dermosan krem tłusty i półtłusty, Krem z witaminami A i E, Iwostin krem na zimę, Cerave nawilżający krem do twarzy, ATOPIS krem
5. Dostosowanie kremu do rodzaju skóry. Skóra naczynkowa czy trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Należy wybierać kremy dedykowane do danego rodzaju skóry. Pamiętaj, iż skóra naczynkowa i trądzikowa jest zaliczana do skóry wrażliwej, o wiele bardziej podatnej na uszkodzenia.
Nie jest prawdą, iż skóra tłusta nie wymaga stosowania kremów zimą. Każdy rodzaj skóry potrzebuje właściwej ochrony. Jeśli posiadasz skórę tłustą, to wybieraj lekkie kremy, które nie będą blokować porów (Cetaphil PS lipoaktywny krem nawilżający). Kremy do skóry tłustej powinny być pozbawione parafiny.
Jak zregenerować uszkodzoną skórę?
Czasem zdarza się, iż nie zdążymy zabezpieczyć skóry przed działaniem mrozu i wiatru. Skóra reaguje bardzo szybko. Odbudowanie płaszcza lipidowego będzie wymagało czasu oraz zastosowania odpowiednich środków. Warstwy lipidowej nie odbudujemy poprzez zastosowanie kremów nawilżających. Kremy muszą zawierać składniki kojące, przeciwzapalne, odżywcze i witaminowe. Skóry nie myjemy mydłem, ale specjalnymi płynami lub kremami myjącymi (Cetaphil emulsja do mycia, La roche Lipikar Syndet AP+ krem myjący).
Preparaty regenerujące: SVR Cicavit+, Bioderma Sensibio Creme DS+, AVENE woda termalna, La roche Toleriane Sensitive krem, Emolium Cica krem naprawczy.