Zdrowie dla wszystkich

W celu upamiętnienia powstania w 1948 roku Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku 7 kwietnia organizowany jest Światowy Dzień Zdrowia.

 

„Zdrowie dla wszystkich” to hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, a tematem przewodnim jest: Powszechna opieka zdrowotna: wszędzie dla każdego.

 

Najważniejsze tezy Światowego Dnia Zdrowia 2018 :

 • Powszechna opieka zdrowotna polega na zapewnieniu wszystkim ludziom dostępu do świadczeń zdrowotnych na odpowiednim poziomie tam, gdzie i kiedy jest to konieczne bez generowania dodatkowego obciążenia finansowego. 

 • Nikt nie powinien wybierać między dobrym stanem zdrowia, a innymi życiowymi potrzebami.

 • Powszechna opieka zdrowotna jest kluczem do zdrowia i dobrostanu ludzi i narodów.

 • Powszechna opieka zdrowotna jest osiągalna. Niektóre kraje poczyniły w drodze do jej osiągnięcia ogromne postępy. Wyzwanie to utrzymać jej dostępność na poziomie oczekiwanym przez obywateli. 

 • Różne kraje podchodzą do dylematu powszechności opieki zdrowotnej w różny sposób, nie ma uniwersalnych rozwiązań. Jednak każdy kraj może zrobić coś, by poprawić powszechny dostęp do opieki zdrowotnej.

 • Aby opieka zdrowotna miała charakter prawdziwie ogólnodostępny, nieodzowna jest zmiana w myśleniu o systemie opieki zdrowotnej z tej zorientowanej na choroby i instytucje na zorientowaną na ludzi i dla ludzi.

 • Wszyscy mogą mieć wpływ na sposób osiągnięcia powszechnej opieki zdrowotnej poprzez wzięcie udziału w dyskusji o powszechnej opieki zdrowotnej. Zbyt wielu ludzi jest pomijanych w opiece zdrowotnej.

 • „Powszechny” oznacza „dla wszystkich”, bez dyskryminacji i pominięcia kogokolwiek. Każdy ma prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, których potrzebuje bez jednoczesnego spychania na skraj ubóstwa.

   

  Fakty i liczby opisujące aktualny stan powszechnej opieki zdrowotnej: 

 • Co najmniej połowa światowej populacji nie ma dostępu do niezbędnych usług medycznych.

 • Niemal 100 milionów ludzi zostaje zepchniętych do skrajnego ubóstwa, zmuszona do przeżycia za 1,9 dolara dziennie lub mniej z powodu konieczności płacenia za usługi medyczne

  z własnej kieszeni. 

 • Ponad 800 milionów ludzi (prawie 12% światowej populacji) przeznacza co najmniej 10% środków z domowego budżetu na wydatki związane ze zdrowiem własnym, chorego dziecka lub innego członka rodziny.

 • Ponoszenie wydatków na sytuacje nadzwyczajne w kontekście służby zdrowia to problem globalny. W bogatszych krajach Europy, Ameryki Łacińskiej i części Azji, które już osiągnęły wysoki poziom dostępu do świadczeń zdrowotnych rośnie ilość obywateli, którzy przeznaczają co najmniej 10% środków z budżetu domowego na koszty związane z opieką zdrowotną ponoszonych z własnej kieszeni.

   

  Intencją Światowego Dnia Zdrowia jest skupienie uwagi na konieczności zapewnienia powszechnej opieki zdrowotnej i możliwych do osiągnięcia zyskach płynących z tego faktu.

Źródło:http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2018/en/

http://www.who.int/universal_health_coverage/infographics/en/

 

 
 
Apteka "Pod Rózami", ul. Ogrodowa 40, 47-400 Racibórz, od 8:00 do 16:00 - tel. (32) 415 14 67, kontakt@aptekawsieci.pl. Wdrożenie i realizacja: SO-SOLUTIONS
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl